E-papierosy w 95 proc. mniej szkodliwe niż zwykłe

Zespół ekspertów Public Health England, agencji wykonawczej Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii, opublikował raport, z którego wynika, że elektroniczne papierosy są o wiele mniej szkodliwe niż zwykły, skręcony tytoń, ponadto pomagają palaczom rzucić nałóg. Brytyjczycy apelują do Ministerstwa Zdrowia w Polsce o zmiany w regulacjach prawnych dotyczących e-papierosów.

E-papierosy nieszkodliwą alternatywą dla palaczy?

Nałogi, które pochłonęły celebrytów

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia. Wiele sławnych osób jest uzależnionych od papierosów,...

Z ustaleń brytyjskich naukowców Public Health England, pod kierownictwem prof. Ann McNeill i prof. Petera Hajera, wynika, że e-papierosy szkodzą o niemal 95 proc. mniej niż te tradycyjne. Eksperci ustalili również, że e-papierosy praktycznie nie powodują nałogu – mniej niż 1 proc. dzieci i młodzieży, które sięgnęły po tę używkę, może uzależnić się od zwykłych papierosów w przyszłości. Dlatego też Brytyjczycy apelują do polskiego rządu, aby ustalenia miały znaczący wpływ na tworzenie polskich regulacji prawnych. Stowarzyszenie eSmoking Association podkreśla, że prawo powinno być przychylne elektronicznym papierosom, a wszelkie ograniczenia w tej kwestii będą godzić w prawa obywateli.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Czy Brytyjczycy mają rację?

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, japońscy naukowcy opublikowali raport dotyczący większej szkodliwości e-papierosów niż papierosów tytoniowych. Z ówczesnych badań wynikało, że te pierwsze mają nawet dziesięciokrotnie większy poziom substancji rakotwórczych – wydzielają m.in. formaldehyd i acetaldehyd, a ich stężenie rośnie, kiedy spirala grzałki od papierosa się nagrzewa. Światowa Organizacja Zdrowia apelowała wówczas do rządów poszczególnych państw, aby zakazały sprzedaży e-papierosów nieletnim, zaznaczając, że używka ma negatywne skutki dla rozwoju mózgu.

Czekają nas zmiany dotyczące papierosów

Przygotowywany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wiąże się z dyrektywą unijną, dotyczącą tytoniu, która wchodzi w życie 20 maja 2016 roku. Ustawa ma przewidywać zakaz sprzedaży e-papierosów osobom nieletnim oraz palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Oznacza to, że podobnie jak zwykłego papierosa, "elektronika" nie będzie można używać w biurach, szkołach, obiektach sportowych i kulturalnych czy też w środkach transportu. Ponadto w ustawie znajdzie się zapis o zabezpieczeniu e-papierosów przed przypadkowym otwarciem ich przez dzieci.

- Każdy rząd w unii musi szanować unijną decyzję i się do niej dostosować. Zakaz sprzedaży e-papierosów nieletnim jest jak najbardziej uzasadniony. Z kolei zapis zakazujący używania e-papierosów w miejscach publicznych, a także zakaz sprzedaży zdalnej, wyszedł już z inicjatywy polskich legislatorów i uważam, że będzie prawem sztucznym i martwym, które łatwo da się obejść – mówi Mirosław Dworniczak, chemik, autor książki "E-papieros. Poradnik dla początkujących" - Po pierwsze, polskie prawo nie definiuje tego, co to jest miejsce publiczne. Poza tym jeżeli nie będzie można kupić e-papierosa przez internet, to zawsze można zamówić części, z których się składa i złożyć go w domu samemu.

Nowe przepisy już w przyszłym roku

Brytyjczycy widzą w e-papierosach szansę na poprawę zdrowia rodaków oraz uwolnienia się od nałogu palenia zwykłych papierosów. PHE wierzy w to tak bardzo, że apeluje o rozdawanie palaczom e-papierosów za darmo w przychodniach.

– E-papierosy nie są całkowicie wolne od ryzyka, ale jeśli porównujemy je do tradycyjnego palenia, dowody pokazują, że prowadzą tylko do częściowej szkody. Problem jest taki, że ludzie błędnie uważają je za tak samo szkodliwe (jak zwykłe papierosy), przez co miliony palaczy nie rzucają klasycznego palenia. Lokalne placówki zajmujące się walką z nałogiem papierosowym powinny wspierać użytkowników e-papierosów w ich drodze do całkowitego rzucenia palenia – powiedział Kevin Fenton, dyrektor Public Health England.

Jak na sprawę zapatruje się polski rząd? Póki co ministrowie analizują raport przygotowany przez Public Health England. Obecna ustawa dotycząca elektronicznych papierosów została uchwalona bez wcześniejszego przeprowadzenia badań nad szkodliwością używki, stąd też uzasadnione będzie, gdy rząd skorzysta z wyników analiz innego państwa UE i jeszcze raz rozważy regulacje prawne. Czy vaping, a więc hobbystyczne palenie e-papierosów, przyjmie się w Polsce i pomoże uzależnionym od nikotyny?

Jesteś uzależniony od palenia papierosów? Zajrzyj na nasze forum i zobacz jak inni walczą z nałogiem.

Komentarze (12)
~czysty_luft
~czysty_luft ponad rok temu

@~normalny polak: popieram, dzisiaj na meczu przede mną pani wapowała tak intensywnie, że moje ciuchy śmierdzą; kiedy pani używającej e-papierosa zwróciłam uwage zachowała sie po prostu chamsko - zaczęła dymić jeszcze bardziej

Odpowiedz
~Przemek
~Przemek ponad rok temu

@~Chris: nie wiem gdzie to wyczytałeś ale tak niestety nie jest... W USA chwalą palenie e papierosów, poza tym to nie jest szkodliwe jak zwykłe papierosy, ponieważ kest jedna zasadnicza zasada... NIE DOCHODZI DO REAKCJI SPALANIA!

Odpowiedz
~fukacz
~fukacz ponad rok temu

ludzie to debile, ostatnio widziałem idiotę w Kauflandzie. Facet stał na stoisku z nabiałem z długa fifką i pykał dymek. Terapia, ludzie potrzebna wam terapia. Gościa w Kauflandzie ochrona pouczyla, ale musiała mu kilka minut tłumaczyć bo on cały czas uważał, że szlachcic na zagrodzie itp..

Odpowiedz
~nova
~nova ponad rok temu

a co się dzieje.. ludzie zmądrzeli i rzucają masowo papierochy tytoniowe a teraz już nawet te śmieszne na bateryjkę i koncerny na chama chcą uzależnić szaraków od dalszego płacenia haraczu od głupoty ?

Odpowiedz
~jacek
~jacek ponad rok temu

e- fajka to nie papieros. tylko kompletny ignorant lub osoba oplacona tego nie widzi. dla ludzi niezdrowe sa substancje smoliste a tych w elektronie nie ma. i tyle. nad czym tu debatować? a nikotyna? a kto twierdzi, ze jest w dawce szkodliwej dla zdrowia??? kasa kasa kasa .... tylko o to chodzi tym z who. zlodziejska instytucja. kto wogole wymyslil to who? no kto? jak myslicie?

Odpowiedz
~piotr
~piotr ponad rok temu

używam e-fajki od 5 lat - nie wiem co tam pisza ale ja osobiscie czuje się 90% lepiej (palilem paczke dziennie przez 17lat). Jedynyna szkodliwa substancja w e-fajce to nikotyna. Na szczescie w takiej dawce , ze wywiera znikomy wplyw na moj organizm - to jak z alkoholem - w czystej postaci jest trucizna ale np w winie jest wrecz zdrowy. jest to tak proste, ze nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie podajacy sie za ekspertow maja watpliwosci. No chyba ze ktos im placi. Nie lubie angoli i mam na ich temat bardzo niskie zdanie ale tym razem mile mnie zaskoczyli.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Tabaka i szisza, czyli inaczej o tytoniu

Tabaka i szisza, czyli inaczej o tytoniu

Najbardziej popularnym sposobem zażywania tytoniu jest jego palenie w postaci papierosów. Każdy wie, że papierosy szkodzą i powodują raka płuc (...) uległo zmianie. Zawiera ona nikotynę, więc częste jej zażywanie może...

Uzależnienie od papierosów

Palisz papierosy? Jedz miód!

Palisz papierosy? Jedz miód!

Chociaż powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, nie każdego ten argument przekonuje do rzucenia nałogu. Zgubne skutki palenia (...) przez organizm w niewielkich ilościach, ale tytoń przyspiesza ten proces. W papierosach...