Trwa ładowanie...

Elektrosmog - charakterystyka, źródła pola elektromagnetycznego, wpływ elektrosmogu na zdrowie, jak się chronić

Elektrosmog bardzo często nazywany jest smogiem elektromagnetycznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Z czym jest związane? Elektrosmog odnosi się do zanieczyszczenia środowiska promieniowaniem elektromagnetycznym. Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane jest przez urządzenia elektroniczne i elektryczne, sprzęty kuchenne, telewizory czy stacje nadawcze. Co warto wiedzieć o elektrosmogu? Jak możemy uchronić się przed smogiem elektromagnetycznym?

spis treści

1. Czym jest elektrosmog?

Elektrosmog, nazywany również smogiem elektromagnetycznym to termin, który jest ściśle związany z obecnym w środowisku promieniowaniem elektromagnetycznym.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane jest przez telefony komórkowe, urządzenia elektryczne, sprzęty gospodarstwa domowego czy przewody, które dostarczają prąd do naszego domu.

Badania specjalistów potwierdziły, że długotrwała ekspozycja na smog elektromagnetyczny może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia funkcjonalne układu nerwowego, dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego.

2. Elektrosmog a źródła pola elektromagnetycznego

Elektrosmog, związany z występowaniem promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości nie jest widoczne gołym okiem. Mimo to, może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Źródłami pola elektromagnetycznego, wytwarzanego pod wpływem napięcia lub przepływu prądu są:

 • instalacje elektryczne,
 • urządzenia elektryczne (takie jak kuchenka mikrofalowa, telewizor, lodówka),
 • telefony i tablety,
 • linie kolejowe,
 • linie tramwajowe,
 • linie trolejbusowe,
 • linie elektryczne wysokiego napięcia,
 • radary,
 • stacje nadawcze,
 • przewody, które dostarczają prąd do naszego domu,
 • skrzynki rozdzielcze,
 • transformatory.

3. Wpływ elektrosmogu na nasze zdrowie

Elektrosmog może w sposób negatywny wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia elektromagnetyczne obecne w środowisku mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak:

 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
 • zmiany w korze mózgowej i działalności gruczołów pokrewnych.
 • zmęczenie.

Kierowniczka Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, profesor dr hab. nauk medycznych, Alicja Bortkiewicz opowiedziała w jednym z wywiadów o innych negatywnych skutkach smogu elektromagnetycznego.

Bortkiewicz przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że spędzanie wielu godzin przed telefonem komórkowym może skutkować zaburzeniami pamięci świeżej, problemami z zapamiętywaniem czy dolegliwościami bólowymi głowy. Współautorka wielu opracowań naukowych dotyczących działania pola elektromagnetycznego na nasze zdrowie, przyznała również, że korzystanie z telefonu w godzinach nocnych może skutkować zaburzeniami snu.

4. Jak chronić się przed elektrosmogiem?

Istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy uchronić się przed szkodliwym działaniem elektrosmogu. O ile to możliwe, starajmy się korzystać z elektrycznych sprzętów gospodarstwa domowego wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne. Dbajmy o to, by urządzenia takie jak kuchenka mikrofalowa, lodówka czy ekspres do kawy, nie były podłączone do gniazdka elektrycznego przez cały czas. W porach wieczornych starajmy się raczej zrelaksować, niżeli korzystać z tabletów, smartfonów czy komputerów przenośnych.

Elektromagnetyczne bodźce mogą powodować nocne bóle głowy i zaburzenia snu. Wyłączajmy telefon komórkowy na noc i starajmy się ograniczyć czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Pamiętajmy również, by ładowarki z telefonem nie trzymać blisko łóżka, w którym śpimy. W naszej sypialni nie powinny znajdować się również routery czy inne urządzenia emitujące pole elektromagnetyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Elektrosmog bardzo często nazywany jest smogiem elektromagnetycznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność.
Elektrosmog bardzo często nazywany jest smogiem elektromagnetycznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza