Trwa ładowanie...

Elektrosmog - charakterystyka, źródła pola elektromagnetycznego, wpływ elektrosmogu na zdrowie, jak się chronić

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 29.04.2021 13:43
Elektrosmog bardzo często nazywany jest smogiem elektromagnetycznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność.
Elektrosmog bardzo często nazywany jest smogiem elektromagnetycznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. (123rf)

Elektrosmog bardzo często nazywany jest smogiem elektromagnetycznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Z czym jest związane? Elektrosmog odnosi się do zanieczyszczenia środowiska promieniowaniem elektromagnetycznym. Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane jest przez urządzenia elektroniczne i elektryczne, sprzęty kuchenne, telewizory czy stacje nadawcze. Co warto wiedzieć o elektrosmogu? Jak możemy uchronić się przed smogiem elektromagnetycznym?

spis treści

1. Czym jest elektrosmog?

Elektrosmog, nazywany również smogiem elektromagnetycznym to termin, który jest ściśle związany z obecnym w środowisku promieniowaniem elektromagnetycznym.

Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane jest przez telefony komórkowe, urządzenia elektryczne, sprzęty gospodarstwa domowego czy przewody, które dostarczają prąd do naszego domu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badania specjalistów potwierdziły, że długotrwała ekspozycja na smog elektromagnetyczny może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia funkcjonalne układu nerwowego, dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego.

2. Elektrosmog a źródła pola elektromagnetycznego

Elektrosmog, związany z występowaniem promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości nie jest widoczne gołym okiem. Mimo to, może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Źródłami pola elektromagnetycznego, wytwarzanego pod wpływem napięcia lub przepływu prądu są:

  • instalacje elektryczne,
  • urządzenia elektryczne (takie jak kuchenka mikrofalowa, telewizor, lodówka),
  • telefony i tablety,
  • linie kolejowe,
  • linie tramwajowe,
  • linie trolejbusowe,
  • linie elektryczne wysokiego napięcia,
  • radary,
  • stacje nadawcze,
  • przewody, które dostarczają prąd do naszego domu,
  • skrzynki rozdzielcze,
  • transformatory.

3. Wpływ elektrosmogu na nasze zdrowie

Elektrosmog może w sposób negatywny wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia elektromagnetyczne obecne w środowisku mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • zmiany w korze mózgowej i działalności gruczołów pokrewnych.
  • zmęczenie.

Kierowniczka Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, profesor dr hab. nauk medycznych, Alicja Bortkiewicz opowiedziała w jednym z wywiadów o innych negatywnych skutkach smogu elektromagnetycznego.

Bortkiewicz przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że spędzanie wielu godzin przed telefonem komórkowym może skutkować zaburzeniami pamięci świeżej, problemami z zapamiętywaniem czy dolegliwościami bólowymi głowy. Współautorka wielu opracowań naukowych dotyczących działania pola elektromagnetycznego na nasze zdrowie, przyznała również, że korzystanie z telefonu w godzinach nocnych może skutkować zaburzeniami snu.

4. Jak chronić się przed elektrosmogiem?

Istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy uchronić się przed szkodliwym działaniem elektrosmogu. O ile to możliwe, starajmy się korzystać z elektrycznych sprzętów gospodarstwa domowego wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne. Dbajmy o to, by urządzenia takie jak kuchenka mikrofalowa, lodówka czy ekspres do kawy, nie były podłączone do gniazdka elektrycznego przez cały czas. W porach wieczornych starajmy się raczej zrelaksować, niżeli korzystać z tabletów, smartfonów czy komputerów przenośnych.

Elektromagnetyczne bodźce mogą powodować nocne bóle głowy i zaburzenia snu. Wyłączajmy telefon komórkowy na noc i starajmy się ograniczyć czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Pamiętajmy również, by ładowarki z telefonem nie trzymać blisko łóżka, w którym śpimy. W naszej sypialni nie powinny znajdować się również routery czy inne urządzenia emitujące pole elektromagnetyczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze