Elektrostymulacja – wskazania, TENS, EMS, SMPM, przeciwwskazania, przebieg zabiegu
Elektrostymulacja to zabieg wykorzystujący prądy impulsowe o małej częstotliwości. Elektrostymulację stosuje się w celu wywołania skurczu mięśnia lub całej grupy mięśni, a także w terapii przeciwbólowej.
1. Kiedy stosuje się elektrostymulację
Wskazania do stosowania elektrostymulacji to łagodzenie bólu, przywracanie funkcji mięśni oraz elektrostymulacja mięśni Kegla.
1.1. Co to jest elektrostymulacja TENS
Jednym ze wskazań do elektrostymulacji jest łagodzenie bólu. Do tego zabiegu wykorzystywana jest elektrostymulacja TENS. Elektrostymulacja TENS wykorzystywana jest do leczenia bólu pleców bólu szyi, bólu ramion, rąk, dłoni, bólu nóg oraz bólu brzucha. Ten rodzaj elektrostymulacji pomaga przy bólach głowy, migrenie, bólach porodowych, bólach menstruacyjnych, przy neuropatii obwodowej, a także przy leczeniu mdłości i wymiotów
1.2. Co to jest EMS?
Przywracanie funkcji mięśni. Przy tego rodzaju zabiegach wykorzystywana jest elektrostymulacja EMS. Ten rodzaj elektrostymulacji wykorzystywany do wzmacniania mięśni, hamowania spastyki mięśni. Zabieg elektrostymulacji wykonuje się także aby zapobiegać zanikowi mięśni.
Elektrostymulacja EMS wykorzystywana jest także w celu pobudzania krążenia i zapobieganiu zakrzepicy. Urządzenia do EMS mogą także rozluźniać i masować mięśnie.
1.3. Co to jest elektrostymulacja SMPM
Elektrostymulacja mięśni Kegla jest stosowana w leczeniu nietrzymania moczu, nietrzymania stolca, gazów, a także w leczeniu przewlekłych zaparć. Zabiegi elektrostymulacji jest stosowany w rehabilitacji dna miednicy po porodzie, a także po zabiegach operacyjnych prostaty. Elektrostymulacja SMPM jest stosowana także w leczeniu zaburzeń erekcji, zaburzeń suchości pochwy oraz przy zespole jelita drażliwego.
2. Przeciwwskazania do elektrostymulacji
Przeciwwskazania do stosowania elektrostymulacji to: spastyczne porażenia mięśni, ropne i zapalne stany skóry, choroby serca, rozrusznik serca, epilepsja, nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia, także okres wskazany przez lekarza po ich chirurgicznym usunięciu.
Zabiegowi elektrostymulacji nie powinni poddawać się pacjenci, którzy mają endoprotezy stawów, metalowe implanty zębowe, bóle niewiadomego pochodzenia, gorączkę, grzybicę dróg moczowych, a także w stanach wyczerpania fizycznego i wyczerpania psychicznego.
Zabiegów elektrostymulacji nie można stosować w okolicach brzucha u kobiet w ciąży.
3. Jak wygląda zabieg?
Podczas zabiegu elektrostymulacji pacjent odsłania okolicę, która ma być poddana zabiegowi. Do ciała przykłada się zwilżone gazy, do których przyczepia się elektrody. Pacjent może siedzieć, bądź leżeć. Pozycja ciała podczas zabiegu elektrostymulacji zależy od leczonego miejsca. Podczas zabiegu najlepiej jest pozostać w jednej pozycji, alby elektrody się nie przesuwały.
Podczas zabiegu elektrostymulacji pacjent może odczuwać ukucia, mrowienie, a także pieczenie. Aby pobudzić mięśnie do skurczu trzeba przekroczyć próg bólu, dlatego też pacjent może odczuwać uczucie dyskomfortu. Podczas elektrostymulacji powinno się zgłaszać wszystkie niedogodności fizjoterapeutom, tak aby mógł dopasować natężenie prądu emitowanego przez urządzenie do elektrostymulacji.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.