Elektrowstrząsy - przebieg leczenia, przeciwwskazania i możliwe powikłania
Metoda leczenia elektrowstrząsami jest dobrze poznaną i udokumentowaną metodą, skuteczną i bezpieczną, która bezpodstawnie wzbudza objawy przed jej zastosowaniem wśród wielu pacjentów. Leczenie elektrowstrząsami jest przeznaczone dla pewnej grupy - odpowiednio zakwalifikowanych pacjentów. Należą do nich pacjenci z ciężką depresją lekooporną - czyli nie poddającą się leczeniu farmakologicznemu, pacjenci z depresją w stanie głębokiej katatoni, pacjenci ze schizofrenią. Ponadto stosowana jest u osób, u których występuje duże prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa.
1. Przebieg leczenia elektrowstrząsami
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym po wcześniejszej kwalifikacji i wykluczeniu przeciwwskazań w asyście lekarza anestezjologa, psychiatry oraz personelu medycznego. Elektrowstrząsy wykonuje się jako serię zabiegów, prowadzonych w odstępach kilkudniowych. Poprawa zauważalna jest już po kilku zabiegach, jednak niektórzy pacjenci wymagają powtórnego wykonania terapii. U niektórych pacjentów obserwuje się nawet kilkunastoletnie remisje objawów chorobowych.
Procedura ta polega na gwałtownym uwolnieniu neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym w związku z wywołanymi drgawkami. W ostatnich latach technika przeprowadzania elektrowstrząsów bardzo się rozwinęła. Zabieg ten wykonuje się w szpitalu pod narkozą, dzieki czemu pacjent nie czuje bólu. Większość pacjentów poddawana jest 6-10 zabiegom. W trakcie tej procedury prąd przechodzi przez mózg, by wywołać kontrolowane drgawki (napady drgawkowe), które zwykle trwają od 20 do 90 sekund. Pacjent budzi się po 5-10 minutach. Najczęstsze skutki uboczne zabiegu to krótkotrwała utrata pamięci. Precyzja umieszczania elektrod jest na tyle dokładna, że nie powoduje to uszkodzenia struktur mózgowia.
2. Przeciwwskazania do elektrowstrząsów i możliwe powikłania
Pomimo swojej skuteczności jest to metoda, która wzbudza u pacjentów lęk. Dlatego też pacjent, który ma mieć wykonany zabieg elektrowstrząsowy podpisuje w szpitalu oddzielną zgodę na jego przeprowadzenie. Warto podkreślić, że pacjenci u których stosowana jest ta metoda poddawani są szczegółowym badaniom, które poprzedzają elektrowstrząsy. Jest to zabieg stosowany przede wszystkim u tych pacjentów, u których wszystkie inne metody, szczególnie farmakologiczne leczenie zaburzeń psychicznych, nie przyniosły pożądanego efektu terapeutycznego (np. w przypadku depresji lekoopornej). Do przeciwwskazań wykonania zabiegu elektrowstrząsów należą:
- Zaburzenia rytmu serca.
- Zaburzenia wodno-elektrolitowe.
- Niewyrównana cukrzyca.
- Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.
- Podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.
W związku z tym, że w zabiegu stosowany jest prąd elektryczny, istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych związanych z układem bodźco-przewodzącym serca. Elektrowstrząsy mogą doprowadzić do wystąpienia migotania komór, zatrzymania akcji serca, wystąpienia zawału.
Zabiegi elektrowstrząsów szybciej aniżeli inne metody przynoszą efekt terapeutyczny, zatem szczególnie zalecane są pacjentom u których występuje wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa. Jakość życia pacjentów po serii zabiegów elektrowstrząsami, u których leczenie farmakologiczne było zawodne, jest zdecydowanie lepsza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.