Elektrowstrząsy

Metoda leczenia elektrowstrząsami jest dobrze poznaną i udokumentowaną metodą, skuteczną i bezpieczną, która bezpodstawnie wzbudza objawy przed jej zastosowaniem wśród wielu pacjentów. Leczenie elektrowstrząsami jest przeznaczone dla pewnej grupy - odpowiednio zakwalifikowanych pacjentów. Należą do nich pacjenci z ciężką depresją lekooporną - czyli nie poddającą się leczeniu farmakologicznemu, pacjenci z depresją w stanie głębokiej katatoni, pacjenci ze schizofrenią. Ponadto stosowana jest u osób, u których występuje duże prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przebieg leczenia elektrowstrząsami

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym po wcześniejszej kwalifikacji i wykluczeniu przeciwwskazań w asyście lekarza anestezjologa, psychiatry oraz personelu medycznego. Elektrowstrząsy wykonuje się jako serię zabiegów, prowadzonych w odstępach kilkudniowych. Poprawa zauważalna jest już po kilku zabiegach, jednak niektórzy pacjenci wymagają powtórnego wykonania terapii. U niektórych pacjentów obserwuje się nawet kilkunastoletnie remisje objawów chorobowych.

Procedura ta polega na gwałtownym uwolnieniu neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym w związku z wywołanymi drgawkami. W ostatnich latach technika przeprowadzania elektrowstrząsów bardzo się rozwinęła. Zabieg ten wykonuje się w szpitalu pod narkozą, dzieki czemu pacjent nie czuje bólu. Większość pacjentów poddawana jest 6-10 zabiegom. W trakcie tej procedury prąd przechodzi przez mózg, by wywołać kontrolowane drgawki (napady drgawkowe), które zwykle trwają od 20 do 90 sekund. Pacjent budzi się po 5-10 minutach. Najczęstsze skutki uboczne zabiegu to krótkotrwała utrata pamięci. Precyzja umieszczania elektrod jest na tyle dokładna, że nie powoduje to uszkodzenia struktur mózgowia.

Przeciwwskazania do elektrowstrząsów i możliwe powikłania

Pomimo swojej skuteczności jest to metoda, która wzbudza u pacjentów lęk. Dlatego też pacjent, który ma mieć wykonany zabieg elektrowstrząsowy podpisuje w szpitalu oddzielną zgodę na jego przeprowadzenie. Warto podkreślić, że pacjenci u których stosowana jest ta metoda poddawani są szczegółowym badaniom, które poprzedzają elektrowstrząsy. Jest to zabieg stosowany przede wszystkim u tych pacjentów, u których wszystkie inne metody, szczególnie farmakologiczne leczenie zaburzeń psychicznych, nie przyniosły pożądanego efektu terapeutycznego. Do przeciwwskazań wykonania zabiegu elektrowstrząsów należą:

 • Zaburzenia rytmu serca.
 • Zaburzenia wodno-elektrolitowe.
 • Niewyrównana cukrzyca.
 • Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.
 • Podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

W związku z tym, że w zabiegu stosowany jest prąd elektryczny, istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych związanych z układem bodźco-przewodzącym serca. Elektrowstrząsy mogą doprowadzić do wystąpienia migotania komór, zatrzymania akcji serca, wystąpienia zawału.

Zabiegi elektrowstrząsów szybciej aniżeli inne metody przynoszą efekt terapeutyczny, zatem szczególnie zalecane są pacjentom u których występuje wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa. Jakość życia pacjentów po serii zabiegów elektrowstrząsami, u których leczenie farmakologiczne było zawodne, jest zdecydowanie lepsza.

Lekarz Anna Zielińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Hese R., Zyss T., Leczenie elektrowstrząsami w praktyce klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-47-7
 • Jarema M. Psychiatria w praktyce, Medical Education, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62510-06-1
 • Sidorowicz S. (red.), Psychiatria kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-95-7

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Elektrowstrząsy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 20 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Elektrowstrząsy
Choroby i dolegliwości

Dawne sposoby używane we współczesnej medycynie

Dawne sposoby używane we współczesnej medycynie

. Zoabcz także: Jak działa medyczna marihuana? Elektrowstrząsy O elektrowstrząsach zrobiło się głośno w 1938 roku, gdy Ugo Cerletti i Lucio Bini (...) , zaburzenia pamięci, a nawet pęknięcia kości. Obecnie elektrowstrząsy...

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

Elektrowstrząsy w psychiatrii

. w książce i filmie „Lot nad kukułczym gniazdem". Jednak warto na początku już zaznaczyć, że elektrowstrząsy, o których chcemy tu napisać, nie należą (...) . Historia elektrowstrząsów Elektrowstrząsy, jako terapia...

Autopsychoterapia

Terapia elektrowstrząsowa

, elektrowstrząsy to chyba najbardziej przerażający sposób leczenia zaburzeń nastroju. Terapię elektrowstrząsową stosuje się nie tylko w przypadku ciężkiego (...) do zabiegu. Elektrowstrząsy jako metodę leczenia zaburzeń...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty a ciąża

farmakologicznego można zastosować także mniej inwazyjne sposoby leczenia, jak psychoterapia, terapia światłem (helioterapia, fototerapia) czy elektrowstrząsy.

Psychoza afektywna

Psychoza maniakalno-depresyjna

Psychoza maniakalno-depresyjna

jest także hospitalizacja. Czasami w terapii zaburzeń dwubiegunowych stosuje się także elektrowstrząsy - mogą one jednak zwiększać ryzyko epizodu manii.

Psychoterapia

Psychoterapia indywidualna

) tkanek, elektrowstrząsy oddziałują na mózg poprzez wyładowania elektryczne i regulują sposób ludzkich zachowań. Jak natomiast może pomóc w chorobie

Depresja i mania

Wyuczona bezradność

Wyuczona bezradność

| zmiana przekonania o daremności wysiłków na przekonanie o ich skuteczności - trening zaradności, elektrowstrząsy, inhibitory MAO (...) , trójpierścieniowce, deprywacja snu, czas | poznawcza i behawioralna...