Encefalopatia wątrobowa – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wątroba jest gruczołem układu pokarmowego, który spełnia bardzo dużo funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim odtruwa nasz go z toksyn, przykładowo takimi toksynami mogą okazać się leki, kwasy tłuszczowe, metabolity, fenole, fałszywe neuroprzekaźniki dla GABA, amoniak czy nawet szkodliwe warunki środowiskowe.

Niestety jest to organ bardzo podatny na wirusy hepatotropowe, które mogą wywołać stan zapalny. Jeżeli już dojdzie do sytuacji, kiedy wątroba zostanie uszkodzona przez wymienione wyżej czynniki to dochodzi do obniżenia jej funkcji odtruwających lub encefalopatii wątrobowej. Gdy organizm jest pozbawiony naturalnej bariery to szkodliwe substancje zaczynają wędrować i najczęściej docierają do krwi, a także do ośrodkowego układu nerwowego. Taki stan może nawet doprowadzić do traumy, czyli ****uszkodzenia mózgu w skutek upośledzenia podstawowych zadań wątroby.

Encefalopatia wątrobowa – rodzaje, przyczyny

Encefalopatia jest to ostre uszkodzenie wątroby spowodowane głównie znacznym obniżeniem ilości hapatocytów. Wątroba może być również uszkodzona w wyniku przewlekłej choroby – powodem do zmian jest nadciśnienie wrotne z jednoczesnym wytworzeniem krążenia obocznego, które omija wątrobę. Oczywiście encefalopatia wątrobowa doprowadza do sytuacji, w której narząd nie jest w stanie zneutralizować toksyny znajdującej się w organizmie.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zaburzeń wątrobowych zwany Zespołem Rey’a.  Jest to niezapalna, ostra encefalopatia połączona ze zwyrodnieniem tłuszczowym wątroby i z zaburzeniami świadomości. Zmiany wątrobowe obejmują albo znaczny, bo 3 – krotny wzrost mocznika we krwi lub stężenia aminotransferazy. Specjaliści uważają, że Zespół Rey’a jest ściśle powiązany z infekcją wirusową lub z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Encefalopatia wątrobowa ma zatem swoją  przyczynę w zaburzonej detoksykacji w organizmie. Gdy ten proces jest uszkodzony to w organizmie powstaje bardzo dużo szkodliwych substancji, które przede wszystkim osłabiają układ nerwowy.

6 największych przysług dla wątroby

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada za ok. 500 różnych funkcji. Kilkanaście godzin przerwy...

Encefalopatia wątrobowa – objawy, leczenie

Objawy encefalopatii wątrobowej są dość łatwe do diagnozy i należą do nich przede wszystkim: zaburzenia procesu snu, uczenia się, koncentracji. Dodatkowo encefalopatia wątrobowa powoduje, że chory ma problemy z orientacją w przestrzeni. Encefalopatia wątrobowa sprawia, że pojawiają się częste wahania nastroju, grubofaliste drżenie rąk czy zmiany w zapisie EEG. W ostatnim etapie następuje śpiączka wątrobowa, a także zaburzenia metaboliczne.

W przypadku, gdy zdiagnozowana jest encefalopatia wątrobowa lekarz specjalista zleca dietę ubogą w białka, zażywanie środków przeczyszczających np. laktulozę. Dobór środków zależy oczywiście od przyczyn zaburzeń pracy wątroby. W sytuacji, kiedy u chorego jest przewlekła encefalopatia wątrobowa to podstawą do leczenia jest także właściwie dobrana dieta, środki przeczyszczające odpowiednio dawkowane na dobę. Kiedy wymienione środki nie dają efektu lekarz specjalista włączy do kuracji antybiotyki - najczęściej encefalopatia wątrobowa kurowana jest przykładowo neomycyną. W ostrych stanach trwających przez długi czas niestety wymagane jest radykalne leczenie chirurgiczne, czyli przeszczep wątroby.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wątroba - funkcje, choroby, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wątroba - funkcje, choroby, profilaktyka
Żółtaczka - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

Czy żółtaczka jest zakaźna? (WIDEO)

Czy żółtaczka jest zakaźna? (WIDEO) Odtwórz wideo

Żółtaczka to poważna choroba, której stan zapalny może być przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń tkanki wątroby. Objawia się zmianami skóry, błon (...) : przedwątrobowa - występuje w momencie, gdy hem znajdujący się w wątrobie nie ulega...

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Układ pokarmowy

Kolka wątrobowa - objawy, leczenie

i oliwy (sok wyciśnięty z jednej cytryny należy zmieszać z podobną ilością oliwy). Wątroba - funkcje, przyczyny, objawy i leczenie chorób, próby (...) i leki rozkurczające. Objawy...

Choroba Creutzfeldta i Jakoba - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Priony

Priony

Priony posiada każdy zdrowy człowiek, problem pojawia się wraz z ich zesłośliwieniem.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Chłoniak u 6-letniego chłopca

Chłoniak u 6-letniego chłopca

Chłoniaki mają charakter złośliwy. Najczęściej leczy się je za pomocą chemioterapii lub też stosuje się leczenie operacyjne.

Tachykardia - przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Zapis EKG

Zapis EKG

Przykład zapisu EKG.

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.