Przejdź na WP

Endoskopia - przebieg badania, endoskopia kapsułkowa, kolonoskopia, bezpieczeństwo

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ludzkiego organizmu sondy endoskopu. Jest to cienkie, długie i elastyczne urządzenie, do którego z jednej strony przymocowana jest lampka. Endoskopia to bardzo skuteczne badanie, wykrywające wiele niebezpiecznych chorób, między innymi wrzody, zapalenia, guzy i polipy jelita cienkiego. Istnieją różne rodzaje badania endoskopowego, a metoda kapłusowa jest jedną z nich. Więcej informacji znajdziesz na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści
Co to jest endoskopia?
Co to jest endoskopia?

Endoskopia to wziernikowanie przewodów rurowych ciała bez przerywania ciągłości tkanek. Polega na wprowadzeniu...

zobacz galerię

1. Endoskopia - Przebieg badania

Wykonywana przez lekarza endoskopia polega na umieszczeniu małej, elastycznej sondy we wnętrzu ciała człowieka. Poza sondą lekarzowi potrzebna jest aparatura pomocnicza. Światło jest kierowane przez rurkę, umieszczoną wewnątrz endoskopu, aby oświetlić wnętrze organizmu. Promienie powracają poprzez inny przewód w endoskopie, odbijając się od lustra, aby lekarz mógł ujrzeć wnętrze organizmu. Lekarz obserwuje fragmenty ciała pacjenta zaglądając przez szkiełko, znajdujące się na aparaturze endoskopu, lub widzi je na monitorze endoskopu. Endoskopia jest zalecana przy następujących objawach:

2. Endoskopia kapsułkowa

Endoskop kapsułkowy jest niewielkiego kształtu i zawiera małą kamerę w środku. Jest on połykany przez pacjenta. Gdy kapsuła wędruje przez układ trawienny pacjenta, robi dwa zdjęcia na sekundę. Obrazy są bezprzewodowo przekazywane z endoskopu do nadajnika, noszonego przez pacjenta. Następnie kapsuła, przy pomocy ruchu jelit, jest wydalana z organizmu człowieka. Po pozbyciu się endoskopu z wnętrza organizmu, lekarz pobiera zdjęcia z nadajnika i analizuje je na ekranie komputera. Umiejętności i doświadczenie lekarza są bardzo ważne. Musi on prawidłowo zinterpretować wyniki.

3. Endoskopia - kolonoskopia

Aparatura endoskopu jest powszechnie używana do kolonoskopii, która jest niezastąpionym badaniem w wykrywaniu na przykład raka jelita grubego. Lekarze zalecają, aby kobiety i mężczyźni po pięćdziesiątce poddawali się temu badaniu co 10 lat. Aparatura endoskopu w badaniu kolonoskopii służy także do usuwania małych polipów jelita grubego, z których może się rozwinąć rak jelita. Poza tym endoskopu używa się do pobierania małych próbek tkanki, do usuwania narośli i leczenia krwawienia. Stosowany jest także w diagnozie chorób płuc, jajników, pęcherza, oraz przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

4. Endoskopia - Bezpieczeństwo badania

Endoskopia wiąże się z bardzo niewielkim ryzykiem. Jednak pewne komplikacje mogą się pojawić. Może dojść do przerwania tkanki lub organów. Ryzyko przebicia wzrasta podczas usuwania małych polipów. Odnotowano także nieliczne przypadki krwawień i infekcji. Przypadki takie są jednak bardzo rzadkie.

Historia endoskopii jest bardzo długa. Jednak postęp pozwala czynić je coraz bardziej skutecznym i bezpiecznym.

Następny artykuł: Dieta pooperacyjna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy