Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Enzymy trawienne - rodzaje, działanie, zaburzenia trawienia

Enzymy trawienne pełnią szereg istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Pomagają przetwarzać pokarm na energię, transportując ją do poszczególnych komórek. Enzymy produkowane są przez określone narządy, a każdy z nich spełnia nieco inną funkcję i odpowiada za inną część organizmu. Zobacz, dlaczego są tak ważne i jak możesz wesprzeć ich pracę.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Czym są enzymy trawienne?

Enzymy trawienne to substancje, które występują w całym organizmie, w różnych częściach przewodu pokarmowego. Odpowiadają za przekształcenie przyjmowanego pokarmu w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią różne funkcje w zależności od miejsca, w którym się znajdują.

Ich działanie rozpoczyna się już na samym początku układu pokarmowego, czyli w ustach, a kończy w jelicie cienkim.

2. Podział i lokalizacja enzymów trawiennych

Pierwszym enzymem trawiennym, na który trafia zjedzony przez nas pokarm, to amylaza. Produkowana jest w ślinie, a jej zadaniem jest wstępny rozkład węglowodanów, skrobii oraz glikogenu. Dalej pokarm dociera do żołądka, gdzie spotyka kolejne enzymy:

 • pepsyna rozkłada białka
 • lipaza żołądkowa odpowiada za trawienie tłuszczów
 • podpuszczka pomaga ścinać białko mleka krowiego, czyli kazeinę.

Najwięcej enzymów, bo aż siedem, znajduje się na etapie transportowania pokarmu przez dwunastnicę. Tam ma miejsce największa częśc procesu trawienia. Enzymy te produkowane są przez trzustkę i występują w soku trzustkowym. Są to:

 • amylaza trzustkowa - odpowiada za trawienie polisacharydów
 • nukleaza trzustkowa
 • maltaza, która rozkłada maltozę na glukozę
 • trypsyna i chymotrypsyna - rokładają peptydy i polipeptydy
 • elastaza - rozkłada łańcuch polipeptydowy na mniejsze cząsteczki
 • lipaza trzustkowa - kontynuuje rozkład tłuszczów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Sporą rolę odgrywa tutaj także żółć wątrobowa. Kiedy pokarm przedostaje się przez żołądek do jelita cienkiego, zaczynają na niego oddziaływać:

 • amylaza jelitowa
 • laktaza, która trawi laktozę
 • sacharaza
 • aminopeptydazy
 • karboksypeptydazy
 • lipaza oraz nukleaza jelitowa

Wszystkie te enzymy są składnikami soków jelitowych i odpowiadają za końcową fazę trawienia. Po tym etapie pokarm przekształca się w masę kałową i wydostaje na zewnątrz organizmu.

3. Kiedy enzymy trawienne nie działają prawidłowo

Jeśli enzymy trawienne nie funkcjonują we właściwy sposób, mogą pojawić się problemy trawienne lub zaburzenia wchłaniania niezbędnych składników odżywczych.

Na prawidłową pracę enzymów mogą mieć dodatkowo wpływ takie czynniki, jak:

 • stres
 • choroby układu pokarmowego
 • zaburzenia odżywiania

Także stosowanie niektórych leków może wpłynąć na pracę układu trawiennego. Aktywność enzymów zmniejsza się także wraz z wiekiem, w związku z czym seniorzy mogą mieć częstsze problemy żołądkowe i zaburzenia trawienia.

4. Jak poprawić pracę enzymów trawiennych?

Niepokojącymi objawami, które mogą towarzyszyć nieprawidłowościom ze strony układu trawiennego są przede wszystkim wzdęcia, uczucie pełności w żołądku, zaburzony rytm wypróżnień (biegunki lub zaparcia), a także niestrawność.

Aby temu zaradzić, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim warto jeść więcej świeżych warzyw i zrezygnować z żywności przetworzonej. Dodatkowo dobrym pomysłem jest włączenie do codziennej diety produktów bogatych w enzymy trawiennie, między innymi ananasy, mango, kiwi, miód, a także kiełki.

5. Sumplementy wspierające pracę enzymów

Na rynku dostępne są także wyroby medyczne i suplementy, zawierające określone enzymy i wspierające ich pracę. Najczęściej można je znaleźć w aptekach, a także sklepach z odżywkami dla sportowców (osoby aktywne fizycznie również są narażone na zaburzenia trawienia).

Stosowanie takich środków warto jednak skonsultowaćz lekarzem. Nadmierne lub nieprawidłowe przyjmowanie suplementów może być przyczyną występienia wielu skutków ubocznych - przede wszystkim biegunki i zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza