Eric Dane ma ALS. Takie objawy daje stwardnienie zanikowe boczne
Eric Dane, aktor znany z roli dr Marka Sloana w "Chirurgach" i Cala Jacobsa w serialu "Euforia", poinformował, że zdiagnozowano u niego ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Mimo trudnej diagnozy zamierza wrócić na plan zdjęciowy i kontynuować pracę przy trzecim sezonie "Euforii". Jakie objawy daje ta choroba?
Eric Dane o chorobie
Aktor podkreślił, że w trudnym czasie największym wsparciem jest dla niego rodzina.
- Zdiagnozowano u mnie ALS. Jestem wdzięczny, że mam przy sobie kochającą rodzinę, gdy razem przechodzimy przez ten nowy etap życia – powiedział w rozmowie z magazynem "People".
Mimo choroby Eric Dane nie zamierza wycofywać się z życia zawodowego. W najbliższych dniach wraca na plan "Euforii" i będzie kontynuował swoją pracę aktorską.
Bożena Jóźwiak: na tę chorobę nie ma leku
ALS to choroba rzadka, ale bardzo poważna. W Ameryce Północnej nazywana jest także chorobą Lou Gehriga – od nazwiska słynnego baseballisty, u którego wykryto ją w 1939 roku.
Każda informacja o ALS zwiększa świadomość społeczną i może przyczynić się do rozwoju badań nad nowymi metodami leczenia. Obecnie najważniejsze jest wsparcie dla pacjentów i ich rodzin oraz dostęp do opieki medycznej i rehabilitacji, które pomagają utrzymać jak najdłużej sprawność i komfort życia.
Co to jest ALS?
ALS, znane jako stwardnienie zanikowe boczne, to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna. Należy do grupy chorób neuronów ruchowych. Prowadzi do stopniowego obumierania komórek nerwowych, które kontrolują pracę mięśni.
Efektem choroby jest postępujący zanik mięśni i utrata sprawności ruchowej. ALS ostatecznie prowadzi do całkowitego paraliżu, w tym mięśni odpowiedzialnych za oddychanie.
ALS zwykle rozwija się powoli, choć przebieg choroby może być różny u poszczególnych pacjentów. Zwykle zaczyna się od osłabienia i drżenia mięśni. Inne najczęstsze objawy to:
- skurcze i sztywność kończyn,
- problemy z mówieniem,
- trudności w połykaniu,
- zaburzenia oddychania,
- stopniowy paraliż.
Co ważne, choroba nie wpływa na zdolności umysłowe pacjenta. Osoba chora jest w pełni świadoma postępujących ograniczeń swojego ciała.
Niestety, współczesna medycyna nie zna leku, który mógłby całkowicie zatrzymać lub odwrócić rozwój ALS. Dostępne metody leczenia skupiają się na spowalnianiu przebiegu choroby i łagodzeniu jej objawów.
Średnia długość życia po diagnozie wynosi od 2 do 5 lat, choć zdarzają się wyjątki. Najbardziej znanym przypadkiem długiego życia z ALS był Stephen Hawking, który żył z chorobą ponad 50 lat.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- People
- Cleveland Clinic
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.