Etapy in vitro

Dla coraz większej liczby par zapłodnienie in vitro to ostatnia deska ratunku, aby mieć dziecko. Decyzja o in vitro jest zwykle poprzedzona latami starań tradycyjnymi sposobami. Jednak, gdy mimo chęci nie dochodzi do zapłodnienia lub następuje kolejne poronienie, in vitro wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Metoda in vitro ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak wiele osób nie wie do końca, jak wygląda procedura in vitro. Jakie są kolejne etapy sztucznego zapłodnienia?

Pierwszy etap in vitro

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Przed rozpoczęciem starań o dziecko, w cyklu poprzedzającym stymulację hormonalną, kobieta ma za zadanie przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Od chwili podania kobiecie pierwszego leku do sprawdzenia, czy doszło do zapłodnienia, upływa zwykle od 28 dni do półtora miesiąca. In vitro zaczyna się od stymulacji hormonalnej, która trwa 12-14 dni. Niekiedy konieczne jest farmakologiczne zablokowanie wydzielania hormonów z przysadki. Wówczas lek jest podawany kobietom pod koniec cyklu, który poprzedza stymulację, co sprawia, że procedura in vitro jest około 10 dni dłuższa. Stymulacja hormonalna ma na celu wywołanie produkcji więcej niż jednego pęcherzyka jajnikowego. Kobieta otrzymuje codziennie zastrzyki podskórne w brzuch. Są one mało bolesne. Lekarz obserwuje reakcję organizmu na leki i poprzez badanie USG mierzy średnicę pęcherzyków z komórkami jajowymi. Na koniec stymulacji kobiecie podaje się zastrzyk z lekiem hormonalnym, który utrwala efekt stymulacji. Do skutków ubocznych pierwszego etapu zapłodnienia in vitro należą nudności oraz bóle podbrzusza i głowy.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Pobranie komórek jajowych oraz nasienia

Kolejny etap zapłodnienia in vitro następuje około 2 tygodnie od rozpoczęcia stymulacji, 36 godzin od ostatniego zastrzyku. Punkcja trwa 15-30 minut i polega na wprowadzeniu igły przez pochwę i nakłuciu pęcherzyków w jajnikach w celu pobrania komórek jajowych. Punkcję wykonuje się pod kontrolą USG w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu obecny jest anestezjolog. Może pojawić się krwawienie lub niepożądany skutek uboczny wywołany znieczuleniem, dlatego po pobraniu komórek jajowych należy pozostać na obserwacji przez kilka godzin.

Nasienie pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja. Można oddać je w ośrodku lub przynieść nasienie z domu.

Transfer zarodków

Kolejny etap zapłodnienia in vitro następuje 2-3 lub 5 dni po pobraniu komórek jajowych. Za pomocą cewnika wprowadza się do jamy macicy zarodki. Kobieta może odczuwać lekki dyskomfort. Podczas zabiegu obecny może być jej partner. Po transferze zarodków kobieta przyjmuje hormony przez okres do dwóch tygodni, w tym czasie wykonuje się badania na oznaczenie poziomu hormonów, a także USG jajników.

Test ciążowy z krwi

Około 12-14 dni po transferze wykonuje się test ciążowy z krwi, nie należy jednak spieszyć się z badaniem, ponieważ istnieje wówczas duże ryzyko wyniku fałszywie dodatniego. Jeżeli wynik testu ciążowego jest pozytywny, po dwóch tygodniach wykonuje się badanie USG.

Sztuczne zapłodnienie in vitro wzbudza wiele kontrowersji. Jednak wiele osób, które były mu przeciwne, zmienia zdanie ze względu na niemożność poczęcia dziecka. Metody zapłodnienia in vitro są szansą na posiadanie potomstwa, której nie warto pochopnie odrzucać.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapłodnienie in vitro
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Miesiączka

~Anonimowo123 • ostatni post 17 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro (...) . Na czym polega zapłodnienie...

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Zapłodnienie in vitro

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Przygotowanie do in vitro to nie tylko procedury umożliwiające dokonanie sztucznego zapłodnienia, ale również wszelkie badania diagnostyczne, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności.

Zapłodnienie in vitro

Powikłania in vitro

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

Zapłodnienie in vitro

In vitro - zdjęcia

In vitro - zdjęcia

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Na zdjęciu widoczny zarodek w piątym dniu po zapłodnieniu.

Zapłodnienie in vitro

Sztuczne zapłodnienie

Sztuczne zapłodnienie

Pierwszym etapem metody in vitro jest zapłodnienia, drugim, równie ważnym, przyjmowanie hormonów.