Mężczyzna po seksie
Bardzo delikatna sprawa, jaką jest zachowanie mężczyzny tuż po odbytym stosunku, budzi wiele emocji, szczególnie wśród kobiet. Po stosunku kobieta potrzebuje ciepła i czułości ze strony swojego partnera oraz odrobiny zainteresowania, podczas gdy on najnormalniej na świecie zasypia...
1. Wpływ orgazmu na szybkie zasypianie
Taki wariant męskiego zachowania potwierdzają dane statystyczne (ponad połowa mężczyzn po stosunku zasypia). Odwrócony plecami, odpływający w błogi sen partner pozostawia kobietę niezaspokojoną, z mętlikiem i tysiącem pytań w głowie. Zaczyna się ona zastanawiać, co jest nie tak, jej irytacja jest coraz większa.
Warto jednak zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy, skoro tylu mężczyzn zachowuje się w identyczny sposób. Po pierwsze, pamiętajmy, że wcale nie wynika to z ich egoizmu, arogancji czy zwykłego braku kultury. Po drugie, mężczyzna osiąga orgazm o wiele szybciej niż kobieta.
„Problem” ten zaciekawił naukowców, którzy w ciągu wielu lat badań wypracowali kilka hipotez dotyczących takiej reakcji mężczyzny. Wiadomo, że także kobiety czasami czują się senne po stosunku, jednak zjawisko to zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn. Co sprawia, że tak nagle „odpływają” nawet po cudownym i pełnym obustronnej satysfakcji stosunku?
2. Przyczyny wzmożonej senności po stosunku
Za najczęstszą przyczynę senności po stosunku wśród mężczyzn uważa się zmęczenie i wyczerpanie.
Większość stosunków odbywanych jest późnym wieczorem lub nocą, najczęściej w łóżku. Zmęczenie całodzienną pracą, późna pora, pozioma pozycja ciała oraz dodatkowy wysiłek mężczyzny w akcie zbliżenia sprzyjają powstaniu sennej atmosfery i zapadaniu w drzemkę tuż po odbytym stosunku. Relaks, jaki mężczyzna osiąga natychmiast po stosunku, ułatwia szybkie zasypianie.
Dzięki użyciu pozytronowej tomografii emisyjnej (PET), określającej aktywność niektórych tkanek organizmu (w tym przypadku mózgu), badacze zaobserwowali, że aby osiągnąć orgazm, podstawowym wymaganiem jest pozbycie się uczucia strachu i niepokoju. Osiągnięcie tego celu jest równoznaczne z osiągnięciem relaksu, spadkiem napięcia ciała, poczuciem fizycznego zmęczenia i skłonnością do zasypiania.
Za poczucie senności odpowiada także „koktajl” hormonów uwalnianych w czasie orgazmu mężczyzny.
3. Związki chemiczne uwalniane podczas orgazmu
Liczne badania wykazały, że podczas
ejakulacji (orgazmu) mężczyzna uwalnia w swoim mózgu ogromną ilość związków chemicznych, zawierających m.in.: norepinefrynę, serotoninę, oksytocynę, wazopresynę, tlenek azotu (NO) oraz prolaktynę . Poczucie satysfakcji seksualnej w czasie zbliżenia partnerów jest w dużej mierze uwarunkowane wydzielaniem prolaktyny. U mężczyzn prolaktyna ma dodatkowo pośredni udział w odzyskaniu zdolności do odbycia następnego stosunku (efekt hamujący). Według obserwacji mężczyźni mający niższy poziom prolaktyny szybciej są zdolni do odbycia kolejnego stosunku.
Poziom prolaktyny fizjologicznie jest wyższy w nocy (co może sugerować działanie sprzyjające zasypianiu). Przeprowadzono także badanie, w którym podawano zwierzętom prolaktynę – bardzo szybko stawały się zmęczone i senne. Te obserwacje sugerują silny związek prolaktyny ze snem, co może tłumaczyć senność u mężczyzn po odbyciu stosunku, w czasie którego uwalniane są znaczne ilości tego hormonu.
Oksytocyna i wazopresyna, dwa inne związki uwalniane w czasie orgazmu, są także związane ze snem. Ich uwalnianiu towarzyszy także uwalnianie melatoniny, głównego hormonu, który reguluje nasz biologiczny zegar (aktywność i sen). Oksytocyna jest także uważana za hormon redukujący poziom stresu, prowadzący do odprężenia, relaksu i senności.
Krótki, płytki oddech w czasie stosunku także może być przyczyną narastającej senności.
Większość ludzi (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) w czasie stosunku wstrzymuje oddech lub oddycha bardzo szybko i płytko. Efektem tego jest zmniejszona wentylacja płuc, a co za tym idzie – niedostateczna ilość tlenu we krwi. Niewielkie niedotlenienie jest przyczyną senności.
W rzadkich przypadkach wyczerpanie i sen po stosunku są efektem choroby organicznej. W przypadku takiego podejrzenia oraz innych, dodatkowych objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.
Powyższe zmiany dokonują się w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety podczas szczytowania. Dlaczego zatem to częściej mężczyźni zasypiają po stosunku. Wynikać to może z bardzo prostej przyczyny: kobiety zdecydowanie rzadziej przeżywają prawdziwy orgazm.
Jeśli jednak sytuacja z zasypiającym „tuż po” w łóżku z mężczyzną jest dla partnerki bardzo frustrująca, wręcz trudna do zniesienia, warto o tym porozmawiać z partnerem. Mężczyźni często uważają to za zupełnie normalne i nie widzą w takim zachowaniu nic niewłaściwego. Warto zatem w takiej sytuacji zdobyć się na rozmowę i wspólne rozwiązanie niezręcznej dla kobiet sytuacji, a one naprawdę nie oczekują wiele. Zazwyczaj wystarczy drobny gest lub pieszczota, aby partnerka poczuła się doceniona i spełniona.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.