Faringosept - skład, działanie, wskazania, skutki uboczne
Faringosept to produkt leczniczy dostępny w postaci tabletek do ssania. Jego substancja czynna (ambazon) wykazuje właściwości hamujące rozwój bakterii. Lek jest przeznaczony dla młodzieży i osób dorosłych w celu leczenia infekcji jamy ustnej i gardła. Jak stosować Faringosept?
1. Co to jest i jak działa Faringosept?
Faringosept to lek dostępny w postaci pastylek do ssania. Jego aktywnym składnikiem jest ambazon, który działa bakteriostatycznie. Produkt jest przeznaczony dla młodzieży i osób dorosłych, jako wsparcie w leczeniu ostrych infekcji jamy ustnej i gardła.
Faringosept wykazuje zdolność hamowania rozwoju niektórych rodzajów bakterii, w tym paciorkowców (również hemolizujących i zieleniących) oraz pneumokoków, które są częstą przyczyną zakażeń jamy ustnej i gardła. W stosunku do gronkowców jego działanie jest umiarkowane. Faringosept pomimo swoich właściwości nie wpływa negatywnie na naturalną florę bakteryjną jelit.
2. Skład leku Faringosept
W każdej tabletce do ssania znajdują się następujące składniki:
- substancja czynna: 10 mg ambazonu w formie ambazonu jednowodnego,
- pozostałe składniki to: sacharoza, laktoza, kakao, powidon K30, kwas stearynowy i wanilina.
3. Wskazania do stosowania leku Faringosept
Faringosept jest zalecany jako środek wspomagający w przypadku ostrych infekcji jamy ustnej i gardła, takich jak:
- zapalenie migdałków,
- zapalenie dziąseł,
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- zapalenie gardła.
Lek sprawdzi się również po zabiegach usunięcia migdałków lub ekstrakcji zębów ze względu na właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne.
4. Dawkowanie leku Faringosept
Należy przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce dla pacjenta lub informacji udzielonych przez lekarza lub farmaceutę. Faringosept stosuje się w ilości 3-5 tabletek dziennie przez 3-4 dni. Pastylki należy powoli ssać aż do całkowitego rozpuszczenia, nie wolno ich gryźć ani połykać w całości. Lek zażywa się 15-30 minut po posiłku, a następnie przez 2-3 godziny po jego zastosowaniu zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia.
5. Działania niepożądane i środki ostrożności
Do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych po zastosowaniu leku Faringosept. Lek zawiera w składzie sacharozę i laktozę, w związku z tym osoby z nietolerancją fruktozy lub laktazy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny zażywać tego preparatu.
W sytuacji, gdy pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Faringosept nie wykazuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń lub maszyn. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.