Trwa ładowanie...

Farmakolog - kim jest, praca farmakologa, umiejętności

Każdy z nas przyjmuje leki raz na jakiś czas, a spora część osób leczy się przewlekle. Większość nie jest jednak świadoma jaką drogę pokonują produkty lecznicze, zanim można je kupić. Jakie znaczenie ma praca farmakologa?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest farmakologia?

Farmakologia to dziedzina medycyny i farmacji, która skupia się na działaniu leków, ich wpływie na organizm oraz skutkach, jakie mogą wywołać. Farmakologia sprawdza budowę i właściwości substancji chemicznych, które mogą mieć pozytywne właściwości w przypadku konkretnych chorób czy dolegliwości.

Określa też, w jakich sytuacjach ich zastosowanie będzie uzasadnione, jaka dawka okaże się najlepsza i na jakie skutki uboczne może być narażony pacjent.

2. Na czym polega farmakologia?

Farmakologia dzieli się na dwa obszary badawcze. Jednym z nich jest farmakokinetyka - nauka sprawdzająca w jaki sposób organizm oddziałuje na lek według ADME:

 • A - absorpcja (sposób przyjmowania leku),
 • D - dystrybucja (droga leku wewnątrz organizmu),
 • M - metabolizm (przekształcenie leku)
 • E - eliminacja (pozbycie się leku przez organizm).

Drugim obszarem badawczym jest farmakodynamika, która określa wpływ leku na organizm. Przed dopuszczeniem produktu do sprzedaży konieczna jest wiedza o zachowaniu komórek i receptorów po podaniu środka. To dzięki temu możliwe jest stworzenie listy ewentualnych skutków ubocznych i określenie bezpieczeństwa stosowania konkretnego preparatu.

Zobacz także:

3. Kim jest farmakolog?

Farmakolog to specjalista, który bada leki i określa najlepszy sposób dawkowania, tak by zminimalizować ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. To dzięki pracy farmakologa ulotki leków są szczegółowe i zawierają wszystkie istotne informacje.

Zwykle farmakolog pracuje w laboratorium i nie ma okazji do bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Wyjątkiem są sytuacje, gdy specjaliści prowadzą jednocześnie własne apteki lub działalność, związaną z produkcją czy dystrybucją leków.

4. Jak wygląda praca farmakologa?

Głównym zadaniem farmakologa jest badanie leków przed wprowadzeniem ich na rynek i jakiś czas po dopuszczeniu ich do obrotu. Wprowadzenie leku na rynek dzieli się na kilka części.

Pierwszym etapem jest faza przedkliniczna, czyli testy bez udziału ludzi. W tym czasie produkt musi zostać sprawdzony na co najmniej dwóch gatunkach zwierząt.

Następnie rozpoczyna się faza kliniczna, czyli testy leku na ochotnikach. Środek jest przyjmowany przez kilkanaście osób, znajdujących się w trzech różnych ośrodkach badawczych.

Część testerów zażywa placebo, tak by określić czy rzeczywiście lek wywiera wpływ na organizm. Kolejnym krokiem jest porównanie działania leku z placebo na dużo większej grupie, czasem nawet kilku tysiącach osób.

Dopiero po pozytywnych wynikach testów produkt może pojawić się na półkach w aptece. W późniejszym czasie farmakolog musi monitorować, pojawiające się zgłoszenia o skutkach ubocznych.

5. Umiejętności farmakologa

Farmakolog posiada wiedzę na temat:

 • działania leków,
 • interakcji pomiędzy lekami,
 • czynników wpływających na działanie leków,
 • oceny przedklinicznej leku,
 • przepisów, dotyczących badań klinicznych.

6. Farmacja, farmaceutyka a farmakologia

 • farmacja - zespół nauk, powiązanych z substancjami wpływającymi na zdrowie człowieka,
 • farmaceutyka - gałąź gospodarki, skupiająca się na badaniu, produkcji i sprzedaży leków,
 • farmakologia - dziedzina farmacji, zajmująca się testowaniem działania leków na ludzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza