Farmakolog - kim jest, praca farmakologa, umiejętności
Każdy z nas przyjmuje leki raz na jakiś czas, a spora część osób leczy się przewlekle. Większość nie jest jednak świadoma jaką drogę pokonują produkty lecznicze, zanim można je kupić. Jakie znaczenie ma praca farmakologa?
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
- 1. Czym jest farmakologia?
- 2. Na czym polega farmakologia?
- 3. Kim jest farmakolog?
- 4. Jak wygląda praca farmakologa?
- 5. Umiejętności farmakologa
- 6. Farmacja, farmaceutyka a farmakologia
1. Czym jest farmakologia?
Farmakologia to dziedzina medycyny i farmacji, która skupia się na działaniu leków, ich wpływie na organizm oraz skutkach, jakie mogą wywołać. Farmakologia sprawdza budowę i właściwości substancji chemicznych, które mogą mieć pozytywne właściwości w przypadku konkretnych chorób czy dolegliwości.
Określa też, w jakich sytuacjach ich zastosowanie będzie uzasadnione, jaka dawka okaże się najlepsza i na jakie skutki uboczne może być narażony pacjent.
2. Na czym polega farmakologia?
Farmakologia dzieli się na dwa obszary badawcze. Jednym z nich jest farmakokinetyka - nauka sprawdzająca w jaki sposób organizm oddziałuje na lek według ADME:
- A - absorpcja (sposób przyjmowania leku),
- D - dystrybucja (droga leku wewnątrz organizmu),
- M - metabolizm (przekształcenie leku)
- E - eliminacja (pozbycie się leku przez organizm).
Drugim obszarem badawczym jest farmakodynamika, która określa wpływ leku na organizm. Przed dopuszczeniem produktu do sprzedaży konieczna jest wiedza o zachowaniu komórek i receptorów po podaniu środka. To dzięki temu możliwe jest stworzenie listy ewentualnych skutków ubocznych i określenie bezpieczeństwa stosowania konkretnego preparatu.
Zobacz także:
3. Kim jest farmakolog?
Farmakolog to specjalista, który bada leki i określa najlepszy sposób dawkowania, tak by zminimalizować ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. To dzięki pracy farmakologa ulotki leków są szczegółowe i zawierają wszystkie istotne informacje.
Zwykle farmakolog pracuje w laboratorium i nie ma okazji do bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Wyjątkiem są sytuacje, gdy specjaliści prowadzą jednocześnie własne apteki lub działalność, związaną z produkcją czy dystrybucją leków.
4. Jak wygląda praca farmakologa?
Głównym zadaniem farmakologa jest badanie leków przed wprowadzeniem ich na rynek i jakiś czas po dopuszczeniu ich do obrotu. Wprowadzenie leku na rynek dzieli się na kilka części.
Pierwszym etapem jest faza przedkliniczna, czyli testy bez udziału ludzi. W tym czasie produkt musi zostać sprawdzony na co najmniej dwóch gatunkach zwierząt.
Następnie rozpoczyna się faza kliniczna, czyli testy leku na ochotnikach. Środek jest przyjmowany przez kilkanaście osób, znajdujących się w trzech różnych ośrodkach badawczych.
Część testerów zażywa placebo, tak by określić czy rzeczywiście lek wywiera wpływ na organizm. Kolejnym krokiem jest porównanie działania leku z placebo na dużo większej grupie, czasem nawet kilku tysiącach osób.
Dopiero po pozytywnych wynikach testów produkt może pojawić się na półkach w aptece. W późniejszym czasie farmakolog musi monitorować, pojawiające się zgłoszenia o skutkach ubocznych.
5. Umiejętności farmakologa
Farmakolog posiada wiedzę na temat:
- działania leków,
- interakcji pomiędzy lekami,
- czynników wpływających na działanie leków,
- oceny przedklinicznej leku,
- przepisów, dotyczących badań klinicznych.
6. Farmacja, farmaceutyka a farmakologia
- farmacja - zespół nauk, powiązanych z substancjami wpływającymi na zdrowie człowieka,
- farmaceutyka - gałąź gospodarki, skupiająca się na badaniu, produkcji i sprzedaży leków,
- farmakologia - dziedzina farmacji, zajmująca się testowaniem działania leków na ludzi.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.