Fastum żel - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Fastum żel to lek przeznaczony do stosowania miejscowego w przypadku bólu mięśniowo-szkieletowego lub stanów zapalnych. Fastum wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, wchłania się przez skórę do zmienionych chorobowo miejsc. Co warto wiedzieć o leku Fastum żel?
1. Co to jest Fastum żel?
Fastum żel to lek z grupy niesteroidowych leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych przeznaczony do stosowania miejscowego. Substancją czynną Fastum żel jest ketoprofen, który wchłania się przez skórę do zmienionych chorobowo miejsc, takich jak mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy.
Lek nie kumuluje się w organizmie, wiąże się też z minimalnym ryzykiem wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych. Fastum żel jest na ogół dobrze tolerowany nawet w przypadku wrażliwej skóry, wykazuje działanie chłodzące i łagodzące
2. Działanie Fastum żel
Substancja czynna (ketoprofen) to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), należący do grupy pochodnych kwasu propionowego. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Substancja ta hamuje syntezę prostaglandyn, substancji niezbędnych do rozwoju stanu zapalnego. Jednocześnie przeciwdziała aktywności cyklooksygenaz, które przyczyniają się do powstawania prostaglandyn. Ketoprofen jednocześnie redukuje obrzęk, podwyższoną temperaturę i wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe.
3. Wskazania do stosowania Fastum żel
Fastum żel jest przeznaczony do stosowania miejscowego w leczeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Zalecany jest w przypadku bólu mieśniowo-szkieletowego spowodowanego kontuzją i urazem, uszkodzeniem ścięgien czy mięśni.
Produkt wspomaga również redukowanie objawów chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych czy dyskopatii. Po zastosowaniu miejscowym substancja czynna przenika przez skórę do tkanki podskórnej, tłuszczowej i okołostawowej. Do krwi przedostaje się stopniowo, uzyskując stężenie o wiele razy mniejsze niż po przyjęciu doustnym.
4. Przeciwwskazania do stosowania Fastum żel
Leku Fastum żel nie należy stosować w następujących przypadkach:
- wiek poniżej 15. roku życia,
- III trymestr ciąży,
- okres karmienia piersią,
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
- uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- nadwrażliwość na światło, promienie UV, filtry UV lub perfumy,
- uszkodzona skóra,
- skóra zmieniono chorobowo (trądzik, egzema, zmiany sączące, owrzodzenia).
5. Dawkowanie Fastum żel
Fastum ma postać żelu do stosowania miejscowego. Należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie nanieść pasek preparatu o długości 3-5 cm na zmieniono chorobową skórę i delikatnie wmasować.
Czynność tę należy powtarzać 1-2 razy na dobę, nie dłużej niż przez 7 dni. Zabronione jest przekraczanie zalecanych dawek i stosowanie żelu pod opatrunkiem okluzyjnym.
6. Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu Fastum żel
Jak każdy lek, również Fastum żel może spowodować wystąpienie następujących skutków ubocznych:
- wyprysk,
- świąd,
- rumień,
- nadwrażliwość na światło,
- wyprysk pęcherzowy,
- pokrzywka.
- reakcja anafilaktyczna,
- choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- biegunka,
- kontaktowe zapalenie skóry,
- pieczenie,
- obrzęk naczynioruchowy,
- niewydolność nerek,
- zaostrzenie zaburzeń czynności nerek.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.