Fibrotomia – na czym polega? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?
Fibrotomia to chirurgiczna metoda leczenia przykurczy. Polega na przecięciu włókien mięśniowych przy użyciu specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi. Zabieg wykonuje się wyłącznie w strefie przykurczu, bez rozległego uszkadzania skóry, co pozwala na zachowanie zdrowego mięśnia oraz szybki powrót do sprawności. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?
1. Co to jest fibrotomia?
Fibrotomia, znana też jako metoda Ulzibata, to zabieg chirurgiczny, który wykorzystuje się w leczenia organicznych przykurczy mięśniowych. Polega na stopniowym, podskórnym przecinaniu zwłókniałych pasm mięśniowych w okolicach ich przyczepu do kości. Ponieważ do zabiegu wykorzystuje się specjalny skalpel, nie ma konieczności nacinania skóry i rozcinania mięśni. Pozwala to na zachowanie zdrowych mięśni bez ingerencji w ścięgna oraz układ kostny. Metoda stopniowej fibrotomii została opracowana ponad 20 lat temu w Instytucie Rehabilitologii Klinicznej w Tule (Rosja), przez doktora nauk medycznych, profesora Walerego Borysowicza Ulzibata. Uznawana jest za zabieg bardzo skuteczny, bezpieczny i mało inwazyjny.
2. Efekty i zalety fibrotomii
Niewątpliwą zaletą fibrotomii jest to, że punktowe nacinanie skóry i włókien mięśniowych wywołuje mniejszy uraz tkanki, krwawienie jest niewielkie, a blizny mało widoczne. Nie ma też późniejszej konieczności unieruchamiania gipsowego.
Metoda Ulzibata z dużym powodzeniem stosowana jest wielu krajach, a efekty z jej zastosowania widoczne są bardzo szybko. Najlepsze rezultaty przynosi u małych dzieci (leczenie należy rozpoczynać w wieku 2-3 lat), we wczesnym etapie powstawania przykurczy mięśni. Koniecznie jest przeprowadzenie kilku serii zabiegów, każdy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Efektem fibrotomii jest zmniejszenie lub likwidacja przykurczu, a co za tym idzie: zniesienie dolegliwości bólowych. zwiększenie zakresu ruchu, co umożliwia uzyskanie nowych oraz poprawę już istniejących zdolności motorycznych, poprawa ogólnej aktywności fizycznej pacjenta, poprawa komfortu życia i codziennego funkcjonowania.
U pacjentów z porażeniem dziecięcym po zabiegu fibrotomii obserwuje się zwiększenie możliwości ruchowych, co pozwala na większą samodzielność, ale i wpływa na rozwój intelektualny. W zależności od zakresu interwencji chirurgicznej, okres pooperacyjnego powrotu funkcji ruchowych trwa od tygodnia do miesiąca. Bardzo ważna jest rehabilitacja po fibrotomii.
Ile kosztuje fibrotomia?
Do niedawna tego typu zabiegi w Polsce nie były wykonywane. Obecnie przeprowadza się je w Krakowie, jednak jest to operacja kosztowna. Cena fibrotomii i konsultacji wynosi ponad 11 000 złotych. Nie jest refundowana przez NFZ.
3. Wskazania do fibrotomii
Fibrotomię wykonuje się, gdy stwierdzona zostaje zarówno obecność organicznych przykurczy mięśni oraz przewlekłego zespołu mięśniowo-powięziowego, jak i brak wyników leczenia niechirurgicznego. Zabieg wykorzystuje się w leczeniu pacjentów z wrodzonymi lub nabytymi patologiami narządu ruchu. Wskazania do fibrotomii to:
- mózgowe porażenie dziecięce,
- spastyczne porażenie kończyn dolnych,
- ciężkie przykurcze,
- mięśniowo-powięziowe zespoły bólowe,
- fibromialgia, czyli przewlekły, uogólniony ból mięśni i stawów i występowanie tak zwanych punktów tkliwych,
- zapalenie powięzi podeszwy stopy,
- zespół cieśni kanału nadgarstka,
- urazy głowy i rdzenia kręgowego, udary mózgu (w stanie stabilnym),
- bóle pleców, bóle kulszowe,
- zwyrodnienia o charakterze zapalnym.
4. Przeciwwskazania do zabiegu fibrotomii
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:
- anomalie ważnych organów, niewydolność wątroby i nerek,
- obecność niewyrównanych anomalii wrodzonych i chorób przewlekłych
- zaburzenia krzepnięcia,
- zakażenia i zmiany skórne w planowanym polu operacyjnym,
- niewyrównane choroby serca,
- zaburzenia hormonalne, w tym cukrzyca i nadczynność tarczycy.
Względne przeciwwskazania do fibrotomii to:
- zaostrzenie choroby przewlekłej,
- ostre infekcje i choroby somatyczne,
- ostre i podostre okresy infekcji neurologicznych,
- urazy mózgu, anomalie krążenia mózgowego,
- nietolerancja leków znieczulających,
- silne alergie,
- uszkodzenia lub choroby zapalne skóry lub części miękkich;
- stan po napadach drgawkowych,
- stan po szczepieniu – nie wcześniej niż po 1 miesiącu.
Brak przeciwskazań związanych z chorobami towarzyszącymi, takimi jak wodogłowie, zespół asteniczny, opóźnienie psychoruchowe czy wady wrodzone.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.