Fitoterapia - czym jest i co leczy fitoterapia?
Męczą cię dolegliwości niewymagające interwencji lekarza, ale nie chcesz brać leków? Sięgnij po zioła. Fitoterapia jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą zażywać chemii, a potrzebują pomocy. Zioła prawie nie wywołują objawów niepożądanych. Mogą być stosowane nawet w ciąży.
1. Co to jest fitoterapia?
Fitoterapia (czyli ziołolecznictwo) zajmuje się tworzeniem leków ziołowych. Wykorzystuje do tego surowce z roślin leczniczych. Istnieją zioła na zaparcia, zgagę, hemoroidy, nudności i wiele innych.
2. Jak przyrządzać zioła?
Jeśli przyjmujesz je w postaci gotowego produktu, wówczas nie ma problemu. Nalewki czy soki wykonane z ziół są łatwe w użyciu. Suszone rośliny przyrządza się w zależności od tego, którą ich część się przygotowuje. Ziołolecznictwo wykorzystuje liście, kwiaty, korzeń, a nawet korę. Z liści i kwiatów sporządza się napar lub odwar. Z korzenia lub kory – wywar.
3. Napar, odwar i wywar
Jaka jest między nimi różnica?
- Napar – łyżkę ziół zalewa się szklanką wrzątku i odstawia na kilka minut. Można go przygotować na zapas, na przykład w termosie.
- Odwar – zioła zalewa się wrzątkiem i krótko się je gotuje.
- Wywar – zioła zalewa się zimną wodą. Na dużym płomieniu doprowadza się je do wrzenia, a następnie zmniejsza się ogień i gotuje przez 15 minut.
4. Co leczy fitoterapia?
Za pomocą ziół można leczyć następujące dolegliwości:
- Nudności – sięgnij po napar z rumianku lekarskiego lub lucerny siewnej. Pomoże również korzeń imbiru. Te zioła mają właściwości wspomagające trawienie, relaksujące i uspokajające.
- Niepokój, bezsenność – z pewnością pomogą kozłek lekarski, melisa lekarska, ziele męczennicy, a także tarczyca bocznokwiatowa.
- Bóle pleców – zbawienna będzie kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, lawendowym lub rozmarynowym, a także z olejkiem rumiankowym lub z dodatkiem geranium.
- Kurcze mięśni – rozkurczowo zadziała wywar z kory kaliny koralowej. Pomogą też napary z wiązówki błotnej, skrzypu polnego i głogu.
- Zgaga – to uciążliwa dolegliwość, którą załagodzi napar z ziela wiązówki błotnej, zimny wywar z korzenia prawoślazu lekarskiego oraz wywar z korzenia lukrecji. Zioła na zgagę mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży.
- Zaparcia – istnieją skuteczne zioła na zaparcia. Pomoże przy nich napar z rumianku, lucerny siewnej lub wywar z korzenia mniszka pospolitego. Warto namoczyć siemię lniane i podjadać je w ciągu dnia. Problemy z zaparciami rozwiąże dieta bogata w błonnik.
- Hemoroidy – fitoterapia zaleca w tym przypadku kurację domiejscową. Należy przemywać bolące miejsca wyciągami z nagietka lekarskiego, oczara wirginijskiego, arniki górskiej, żywokostu lekarskiego. Warto przygotować krem nawilżający z dodatkiem wyciągu z owocu kasztanowca zwyczajnego, ziela prawoślazu lekarskiego oraz kory oczara wirginijskiego.
- Anemia – pomocna okaże się właściwa dieta oraz wywary z pokrzywy, lucerny siewnej, mniszka pospolitego, korzenia szczawiu kędzierzawego, a także owoców dzikiej róży.
- Rozstępy – suszone zioła (takie jak żywokost, gwiazdnica pospolita, fiołek wonny) należy zalać olejem roślinnym i odstawić do ciemnego, suchego miejsca na 2–4 tygodnie. Następnie zioła trzeba odcedzić, a olejem można smarować rozstępy.
Zioła mają szerokie zastosowanie, dlatego warto zainteresować się fitoterapią, gdy dokuczają nam powszechne i uciążliwe dolegliwości.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.