Fizjologia wzwodu
Najintensywniejsze wzwody obserwuje się u mężczyzn między 30. a 40. r.ż., chociaż niewykluczone, że mogą pojawiać się także po 80 r.ż. Wzwód prącia jest integralną częścią ogólnej fizjologii zachowania płciowego u mężczyzny.
1. Co może wywołać wzwód prącia u mężczyzny?
Erekcje odruchowe – wzwód wywołany jest pod wpływem mechanicznego drażnienia narządów płciowych zewnętrznych. Impulsy są przekazywane do ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym. Z tego też ośrodka wychodzą włókna nerwowe docierające do ciał jamistych prącia umożliwiające wzwód.
Erekcje psychogenne – wzwód jest wywołany przez bodźce powstałe w mózgu lub przekazywane do mózgu. Pobudzenie seksualne jest tutaj głównie wynikiem działania bodźców wzrokowych, słuchowych, węchowych oraz generowanych w sferze wyobraźni mężczyzny.
W czasie stosunku płciowego oba powyższe mechanizmy erekcji działają jednocześnie, dając potęgujący się efekt.
Erekcje spontaniczne (nocne) – występują u wszystkich zdrowych mężczyzn od wczesnego niemowlęctwa do późnej starości. Pojawiają się one w czasie fazy snu REM - tj. związanej z marzeniami sennymi. Wzwody występują 4-6 razy podczas snu, a łączny czas ich trwania wynosi ok. 100 minut. Przyczyna powstawania wzwodów nocnych nie jest do końca wyjaśniona. Bierze się pod uwagę samoistne powstawanie impulsów w mózgu i ich przekazywanie do ośrodka erekcji w rdzeniu, a także zmniejszenie nocnej aktywności serotoninergicznej, co zmniejsza hamowanie ośrodka erekcji. Wynika to z tego, iż fizjologicznie serotonina, wydzielana przez włókna nerwowe jako neuroprzekaźnik, hamuje ośrodek erekcji.
2. Mity na temat erekcji
W dzisiejszych czasach erekcja jest uważana za czynnik męskości i sprawdzania się w życiu. Mężczyzna sukcesu chce być postrzegany jako w 100 procentach sprawny. Krótkotrwała niemoc seksualna u mężczyzn, wynikająca z przemęczenia, sprawia, że czują się gorsi. Obawiając się krytyki ze strony partnerki, stresują się jeszcze bardziej, co potęguje zaburzenia erekcji. Nieprawdą jest, że mężczyzna musi być zawsze gotowy do prokreacji. Istnieje wiele mitów utartych w społeczeństwie na temat męskiej seksualności.
A oto niektóre z nich:
- erekcja członka jest stała i maksymalna przez cały czas trwania stosunku,
- każdy sprawny mężczyzna powinien mieć erekcję przy każdym zbliżeniu,
- erekcja u mężczyzny jest związana z wytryskiem nasienia,
- erekcja członka jest najlepszym wskaźnikiem podniecenia u mężczyzny.
Wokół tematu erekcji pojawiło się wiele mitów, przy czym niektóre z nich są krzywdzące dla mężczyzn. Warto wiedzieć, jak odróżnić je od faktów na temat wzwodu i jego fizjologii.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.