Trwa ładowanie...

Flegmatyk - kim jest i jakie ma cechy?

Flegmatyk, sangwinik, choleryk i melancholik to cztery typy osobowości, które zostały wyróżnione i scharakteryzowane przez Hipokratesa. Jego spostrzeżenia były na tyle trafne, że stały się bazą dla obecnie stosowanych klasyfikacji. Jakie cechy ma flegmatyk? Jakie są jego mocne i słabsze strony? Jaka praca jest dla niego idealna?

Zobacz film: "Psychologia międzykulturowa"

spis treści

1. Kto to flegmatyk?

Flegmatyk, obok sangwinika, choleryka i melancholika jest jednym z czterech typów temperamentu, wyróżnionych i opisanych w V w. p. n. e. przez Hipokratesa, uznawanego za ojca medycyny. Jego spostrzeżenia były tak trafne, a analiza tak wnikliwa, że stworzona przez niego klasyfikacja, jej nazewnictwo oraz podstawowe założenia funkcjonują do dziś.

2. Założenia Hipokratesa

Według Hipokratesa o ludzkim temperamencie człowieka decyduje rodzaj cieczy dominującej w organizmie. Uczony założył, że ludzkie ciało produkuje cztery podstawowe rodzaje płynów. To:

  • śluz (flegma),
  • krew (saguis),
  • żółć (chole),
  • czarna żółć (malanos – czarny).

W myśl idei, że charakter człowieka zależy od płynu, który dominuje w jego organizmie, w przypadku flegmatyka decydującą rolę przypisuje się śluzowi. U choleryków dominuje żółć, u melancholików – czarna żółć, zaś u sangwiników - krew.

3. Typy osobowości według Hipokratesa

Według teorii Hipokratesa ludzie należą do jednej z czterech kategorii. I tak:

  • Melancholik. Cechuje go skłonność do refleksyjności i zadumy. To typ nerwowy, zlękniony, spięty i powściągliwy,
  • Sangwinik. To najbardziej pożądany typ osobowości: barwny i entuzjastyczny, zrównoważony, energiczny i otwarty,
  • Choleryk. To ekstrawertyk o wysokiej pobudliwości i wyrazistej ekspresji. Jest człowiekiem energicznym i gwałtownym, często nadpobudliwym. Ma skłonności przywódcze.

A kim jest flegmatyk?

Według Hipokratesa to typ zrównoważony, powolny, solidny, ugodowy i bardzo spokojny. Można na nim polegać.

Trzeba pamiętać, że tak naprawdę nikt nie posiada cech typowych dla jednej osobowości. Zwykle typy wzajemnie się mieszają i uzupełniają. Atrybuty flegmatyka mogą dominować. Możliwe kombinacje to flegmatyk sangwinik, choleryk flegmatyk czy melancholik flegmatyk. Aby ustalić, które typ osobowości jest dominujący, wystarczy wypełnić test osobowości.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Cechy flegmatyka

Flegmatyk jest osobą spokojną i zrównoważoną, a także dość cichą. Lubi stabilizację, spokój i rutynę, a także codzienne rytuały oraz porządek. Dzięki nim czuje się komfortowo. Rzadko angażuje się w działania, które stawiają go w centrum zainteresowania, wiążą się z pośpiechem i presją. Jest introwertykiem. Cechuje się niską pobudliwością, rzadko ulega impulsom.

Mówi się, że osoby flegmatyczne są bardzo zrównoważone emocjonalnie. To prawda. Są opanowane nawet w trudnych sytuacjach. Rzadko ujawniają to, co czują. Niestety owa skrytość może prowadzić do problemów w kontaktach z innymi ludźmi. Flegmatycy często uchodzą za osoby dystansujące się od otoczenia. To bystrzy obserwatorzy. Choć nie lubią opowiadać o sobie, potrafią słuchać. Okazują zainteresowanie oraz troskę innym, są uczynni i uprzejmi.

Flegmatyk zwykle działa rozważnie, powoli i spokojnie. Miewa trudności z podejmowaniem decyzji, często odkłada plany czy zobowiązania na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ma pozytywny stosunek do świata i jest pogodzony ze swoim życiem. Nie zrażają go niepowodzenia.

Flegmatycy mają duże poczucie humoru i dystans do siebie. Umieją się śmiać z własnych wad i niedoskonałości. Jednocześnie kierują się wyczuciem – starają się, by żartami nie urazić innych. W związku flegmatyk jest cierpliwy, wyrozumiały i empatyczny, unika kłótni. Nie ma wygórowanych potrzeb i oczekiwań.

Minusem może być brak spontaniczności, entuzjazmu, a także niechęć do aktywności i przejmowania inicjatywy. Ciężko mu zdobyć się na romantyczne wyznania czy gesty. Jest małomówny, lubi nudę i schematy, co czasem ciężko zaakceptować partnerowi.

Godzina narodzin ma wpływ na osobowość
Godzina narodzin ma wpływ na osobowość [7 zdjęć]

W astrologię, horoskopy, czy znaki zodiaku część osób wierzy, część podchodzi do tego sceptycznie. Wiadomo,...

zobacz galerię

5. Jaka praca dla flegmatyka?

Flegmatyk idealnie odnajdzie się w pracy, w której dominuje rutyna i powtarzalność, a działania powinny być prowadzone skrupulatnie i bardzo dokładnie, a także bez pośpiechu i bez presji. Flegmatyk źle znosi nagłe zmiany. Lubi pracować w spokoju, zgodnie z ustalonym wcześniej zasadami i harmonogramem. Nie należy do osób energicznych i przedsiębiorczych.

Propozycje zawodowe dla flegmatyka to: księgowy, pracownik administracji, urzędnik, kasjer. Flegmatyk jest obiektywny, umie rozwiązywać konflikty. Dzięki swojej łagodności, pozytywnemu nastawieniu do świata i zrównoważeniu to również skuteczny mediator. Ponieważ zdradza umiejętności analityczne, może być także doskonałym pracownikiem naukowym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.