Flegmatyk - kim jest i jakie ma cechy?
Flegmatyk, sangwinik, choleryk i melancholik to cztery typy osobowości, które zostały wyróżnione i scharakteryzowane przez Hipokratesa. Jego spostrzeżenia były na tyle trafne, że stały się bazą dla obecnie stosowanych klasyfikacji. Jakie cechy ma flegmatyk? Jakie są jego mocne i słabsze strony? Jaka praca jest dla niego idealna?
Zobacz film: "Psychologia międzykulturowa"
- 1. Kto to flegmatyk?
- 2. Założenia Hipokratesa
- 3. Typy osobowości według Hipokratesa
- 4. Cechy flegmatyka
- 5. Jaka praca dla flegmatyka?
1. Kto to flegmatyk?
Flegmatyk, obok sangwinika, choleryka i melancholika jest jednym z czterech typów temperamentu, wyróżnionych i opisanych w V w. p. n. e. przez Hipokratesa, uznawanego za ojca medycyny. Jego spostrzeżenia były tak trafne, a analiza tak wnikliwa, że stworzona przez niego klasyfikacja, jej nazewnictwo oraz podstawowe założenia funkcjonują do dziś.
2. Założenia Hipokratesa
Według Hipokratesa o ludzkim temperamencie człowieka decyduje rodzaj cieczy dominującej w organizmie. Uczony założył, że ludzkie ciało produkuje cztery podstawowe rodzaje płynów. To:
W myśl idei, że charakter człowieka zależy od płynu, który dominuje w jego organizmie, w przypadku flegmatyka decydującą rolę przypisuje się śluzowi. U choleryków dominuje żółć, u melancholików – czarna żółć, zaś u sangwiników - krew.
3. Typy osobowości według Hipokratesa
Według teorii Hipokratesa ludzie należą do jednej z czterech kategorii. I tak:
- Melancholik. Cechuje go skłonność do refleksyjności i zadumy. To typ nerwowy, zlękniony, spięty i powściągliwy,
- Sangwinik. To najbardziej pożądany typ osobowości: barwny i entuzjastyczny, zrównoważony, energiczny i otwarty,
- Choleryk. To ekstrawertyk o wysokiej pobudliwości i wyrazistej ekspresji. Jest człowiekiem energicznym i gwałtownym, często nadpobudliwym. Ma skłonności przywódcze.
A kim jest flegmatyk?
Według Hipokratesa to typ zrównoważony, powolny, solidny, ugodowy i bardzo spokojny. Można na nim polegać.
Trzeba pamiętać, że tak naprawdę nikt nie posiada cech typowych dla jednej osobowości. Zwykle typy wzajemnie się mieszają i uzupełniają. Atrybuty flegmatyka mogą dominować. Możliwe kombinacje to flegmatyk sangwinik, choleryk flegmatyk czy melancholik flegmatyk. Aby ustalić, które typ osobowości jest dominujący, wystarczy wypełnić test osobowości.
ZOBACZ TAKŻE:
4. Cechy flegmatyka
Flegmatyk jest osobą spokojną i zrównoważoną, a także dość cichą. Lubi stabilizację, spokój i rutynę, a także codzienne rytuały oraz porządek. Dzięki nim czuje się komfortowo. Rzadko angażuje się w działania, które stawiają go w centrum zainteresowania, wiążą się z pośpiechem i presją. Jest introwertykiem. Cechuje się niską pobudliwością, rzadko ulega impulsom.
Mówi się, że osoby flegmatyczne są bardzo zrównoważone emocjonalnie. To prawda. Są opanowane nawet w trudnych sytuacjach. Rzadko ujawniają to, co czują. Niestety owa skrytość może prowadzić do problemów w kontaktach z innymi ludźmi. Flegmatycy często uchodzą za osoby dystansujące się od otoczenia. To bystrzy obserwatorzy. Choć nie lubią opowiadać o sobie, potrafią słuchać. Okazują zainteresowanie oraz troskę innym, są uczynni i uprzejmi.
Flegmatyk zwykle działa rozważnie, powoli i spokojnie. Miewa trudności z podejmowaniem decyzji, często odkłada plany czy zobowiązania na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ma pozytywny stosunek do świata i jest pogodzony ze swoim życiem. Nie zrażają go niepowodzenia.
Flegmatycy mają duże poczucie humoru i dystans do siebie. Umieją się śmiać z własnych wad i niedoskonałości. Jednocześnie kierują się wyczuciem – starają się, by żartami nie urazić innych. W związku flegmatyk jest cierpliwy, wyrozumiały i empatyczny, unika kłótni. Nie ma wygórowanych potrzeb i oczekiwań.
Minusem może być brak spontaniczności, entuzjazmu, a także niechęć do aktywności i przejmowania inicjatywy. Ciężko mu zdobyć się na romantyczne wyznania czy gesty. Jest małomówny, lubi nudę i schematy, co czasem ciężko zaakceptować partnerowi.
5. Jaka praca dla flegmatyka?
Flegmatyk idealnie odnajdzie się w pracy, w której dominuje rutyna i powtarzalność, a działania powinny być prowadzone skrupulatnie i bardzo dokładnie, a także bez pośpiechu i bez presji. Flegmatyk źle znosi nagłe zmiany. Lubi pracować w spokoju, zgodnie z ustalonym wcześniej zasadami i harmonogramem. Nie należy do osób energicznych i przedsiębiorczych.
Propozycje zawodowe dla flegmatyka to: księgowy, pracownik administracji, urzędnik, kasjer. Flegmatyk jest obiektywny, umie rozwiązywać konflikty. Dzięki swojej łagodności, pozytywnemu nastawieniu do świata i zrównoważeniu to również skuteczny mediator. Ponieważ zdradza umiejętności analityczne, może być także doskonałym pracownikiem naukowym.
Komentarze