Fobie społeczne

Fobia społeczna należy do grupy zaburzeń nerwicowych i jest trzecim pod względem częstości występowania (po depresji i uzależnieniu od alkoholu) zaburzeniem psychicznym w populacji ogólnej. Mimo tak częstego występowania, bardzo często bywa nierozpoznawana. Wynika to z faktu, że mylona jest ze zwykłą nieśmiałością, poza tym osoby cierpiące z powodu fobii socjalnej prowadzą samotniczy tryb życia, stroniąc od ludzi i terapeutów. Fobia socjalna dotyka zazwyczaj ludzi młodych, rozpoczynając się w okresie dojrzewania, około 12-14 roku życia. W populacji ogólnej dotyka około 7% ludzi, przy czym dwa razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Fobia socjalna, podobnie jak inne rodzaje fobii, jest poważnym zaburzeniem psychicznym i powinna być leczona przez specjalistę.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Objawy fobii socjalnej

Fobia socjalna charakteryzuje się lękiem wobec niektórych lub wszystkich sytuacji społecznych. Chory obawia się kontaktów z innymi ludźmi, kompromitacji w sytuacjach społecznych oraz znalezienia się w centrum uwagi. Lęk ten jest nadmierny, nieuzasadniony, pogarsza normalne funkcjonowanie zawodowe i społeczne, wywołuje znaczny dyskomfort i cierpienie dotkniętej nim osoby. Narażenie na sytuacje wywołujące lęk prowadzi do wystąpienia szeregu objawów somatycznych, takich jak:

Do najczęstszych sytuacji, które prowadzą do wystąpienia objawów fobii socjalnej, należą:

 • wystąpienia publiczne,
 • przedstawianie się,
 • telefonowanie do kogoś,
 • rozmowy z przełożonym,
 • spotkania z osobami uznawanymi za autorytety,
 • jedzenie w towarzystwie innych osób,
 • pisanie lub wykonywanie innej czynności, będąc obserwowanym,
 • spotkania z osobą płci przeciwnej, randki.

Skutki i leczenie fobii socjalnej

Fobia społeczna uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i rzutuje na zachowanie osoby chorej. Człowiek taki unika niewygodnych i nieprzyjemnych dla niego sytuacji. Dzieci z fobią socjalną starają się więc nie wyróżniać na tle klasy, niechętnie podchodzą do tablicy, nie wypowiadają na forum klasy, nie zabierają głosu w dyskusji podczas lekcji, co rzutować może na ich ocenę przez nauczycieli. Wśród młodzieży szkolnej z fobią społeczną 40% unika chodzenia do szkoły. I odwrotnie – u 30% wagarowiczów stwierdza się fobię społeczną. Dorosłe osoby z kolei unikają wystąpień publicznych, spożywania posiłków w towarzystwie innych osób, chodzenia na randki, spotkań z innymi ludźmi. W grupie postrzegani są jako nieudacznicy i samotnicy. Jak widać, fobia socjalna niesie ze sobą poważne następstwa.

Gdy osoba z fobią społeczną musi znaleźć się w sytuacji, która wywołuje lęk, dochodzi do swego rodzaju napadu paniki. W takich okolicznościach wszystkie codzienne czynności stają się niemożliwe do wykonania dla osoby z fobią społeczną. Pójście do sklepu, do lekarza, załatwienie czegoś w banku, urzędzie, umówienie się z kimś, zadzwonienie do kogoś jest dla osób z fobią społeczną prawdziwą udręką.

Badania wskazują, że osoby cierpiące na tę przypadłość często pozostają samotne, rzadziej zawierają związki małżeńskie, trudniej jest im zdobyć wykształcenie, pomimo odpowiedniej wiedzy i możliwości intelektualnych, dlatego nie podejmują pracy lub otrzymują mniej odpowiedzialne, a więc i nisko płatne stanowiska. Cierpi na tym także ich życie rodzinne i towarzyskie. Często bywają zwolnione z pracy lub jej nie podejmują, korzystając z renty inwalidzkiej i pomocy społecznej.

Poza tym, fobii socjalnej nierzadko towarzyszą inne zaburzenia psychiczne i uzależnienia od alkoholu oraz substancji psychoaktywnych, np. lekomania. Większe jest także ryzyko popełnienia samobójstwa przez dotknięte nią osoby. Dlatego też nie należy lekceważyć objawów fobii socjalnej i zgłosić się po pomoc do lekarza psychiatry.

W leczeniu fobii socjalnej stosuje się terapię skojarzoną: psychoterapię i farmakoterapię. Jako leki pierwszego rzutu stosuje się przede wszystkim selektywne inhibitory wychwytu serotoniny, np. paroksetynę, citalopram. Chorzy cierpiący na fobię socjalną wymagają przewlekłej terapii, trwającej co najmniej rok. Należy pamiętać, że odpowiednie leczenie umożliwia normalne życie. Warto pamiętać, że nieleczona fobia społeczna może prowadzić nawet do inwalidztwa.


Ewelina Rogowska, lekarz Anna Zielińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Bilikiewicz A., (red.), Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3091-9.
 • Dudek D., Grabski B., Jaeschke R., Siwek M., Lęk w zaburzeniach psychicznych, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2011, ISBN 978-83-86826-00-2.
 • Fajkowska M., Szymura B., LĘK – geneza, mechanizmy, funkcje, SCHOLAR, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7383-343-2.
 • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
 • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
 • Krzyżowski J., Stany lękowe, Medyk, Warszawa 2005, ISBN 83-89745-06-2.
 • Sidorowicz S., (red.), Psychiatria kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-95-7.

Źródła zewnętrzne

Neurologia

Komentarze (11)
~Rozczarowana
~Rozczarowana 9 miesięcy temu

@~Joszek: Rob to co kochasz i co Ci najlepiej sprawia przyjemnosc,radosc i wywoluje usmiech na Twojej Twarzy. Daż do swoich marzen co chcialbys osiagnac w zyciu. Patrz na siebie i znajdz ukojenie w Panu Bogu idz do spowiedzi i przyjmij komunie sw oczysc swoja dusze. Zacznij czytac Biblie i wtedy zrozumiesz po co Bog dal zycie i dla czego kocha kazdego czlowieka! Nie uzalaj sie nad soba tylko szukaj wsparcia!!Jestem z Toba!bede sie modlic o Ciebie walcz o siebie i swoja dusze! Polecam stronke Nie wsydze sie Jezusa, https://gloria.tv/

Odpowiedz
~Rozczarowana
~Rozczarowana 9 miesięcy temu

@~Joszek: Idz na terapie nie daj sobie wmowic ze jestes do niczego bo to tylko pogarsza Twoj stan Napewno jestes wartosciowym Facetem i cale zycie przed Toba! Idz na przod nie patrz na ludzi ktorzy sie od Cb odwracaja i mowia najgorzej o Tobie. A co do dziecka to ja bym walczyla o to aby mniec z nim kontakt i patrzyc jak rosnie i mowi piersze slow Tato cudowne uczucie na tym sie skup i na tym zeby mlody mial co jesc uwierz mi ze samotna matka ktora wychowuje sama dziecko ciezko jej napewno jest i psychicznie o finasowo. Pokaz wszystkim ze jestes dobrym ojcem i dbaj o mlodego. Wiem ze ciezko mi mowic co przezywasz ale jesli cos sobie zrobisz pokazesz ze Jesteś slabym czlowiekiem i dasz satysfakcje rodzinie a tego bys pewnie nie chcial. Jesli ona dala nazwisko swoje to moze tylko dlatego zeby ciagnac od Mopsu kasę bo samotna matka dostaje je na dziecko wiecej niz normalna rodzina... moze naprawde Cie Kocha tylko ty sie uraziles tym i duma Ci nie pozwala na to zebys pokazal ze jednak Ci na niej zalezy????a moze w koncu warto porozmawiac z nia o swojej chorobie moze przez to sie zbliżycie do Siebie???zastanow sie nad tym nie jest Warto odbierac sobie zycia po potem bd odpukutowac w czysciu do tylku lat ile mial bys zyc zanim Bog chcialby Cie zabrac do siebie. Z kazdej sytlacji jest wyjscie uwierz w to i zacznij dzialac trzyma kciuki za Ciebie!!!!Glowa do gory. Idz na leczenie zrob to dla siebie nie boj sie.

Odpowiedz
~Joszek
~Joszek 11 miesięcy temu

Mam 25 lat, mecze się z tym od 8. Od roku czasu myśli samobojcze mam codziennie mysle tylko o tym żeby się najebac i nacpac, wtedy czuje chwilową ulgę uciekam od jebanej rzeczywistosci, zycia z ktorym już sobie kompletnie nieradze. Do niedawna miałem kobiete, na początku było jak w bajce dopóki potrafilem przed nią udawac "cwaniaczka", że nie mam żadnego problemu ze soba. Teraz już nie umiem nawet grac a ona zaczela mnie traktować jak szmate. niedawno urodził mi sie syn a ona dala mu swoje nazwisko jednocześnie twierdząc ze mnie kocha i chce być ze mna. Zostawilem ją. Zabrala mi godnosc nie zycze tego zadnemu facetowi. Nie mam nikogo z kim mógłbym szczerze pogadac, rodzina rowniez się odemnie odwrocila a rodzenstwo w dużej czesci przyczyniło się tez do rozpadu mojego zwiazku twierdzac że jestem niedojrzalym gnojem wbili mojej dziewczynie do głowy że jestem nic nie warty. Mysle że długo tak nie pociagne i któregoś dnia na zwale po zrobionej nocce wkoncu pierdolne sie na line i ulze swojemu cierpieniu

Odpowiedz
~Ktos
~Ktos ponad rok temu

@~dan: Nie prawda cwicze regularnie co dwa dni sądze zę jestem w całkiem dobrej kondycji fizycznej nie boje się ludzi bo wiem ze z większości a osób mógłbym sobie poradzic fizyczne natomiasta moje życie społeczne leży nie potrtfaie rozmawiać z ludzmi cały czas chodze struty staram się tego nie pokazywać ale juz mnie boli serce chyba... nie jest fajnie byc cały czas odrzucany... gdzie nie pójde nie potrfaie się wpasować ani na siłowni ani w pracy... nawet ze starymi kumplami trace kontakt najchętniej zamieszkałbym w lesie albo po prostu znikł

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fobie społeczne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Fobie społeczne
Nerwica i lęki

Fobie - co o nich wiesz?

, są częstymi towarzyszami fobii. Reakcje charakteryzujące fobie społeczne Fobie społeczne są wywołane kontaktami z ludźmi oraz byciem w centrum uwagi (...) Fobie...

Fobie

Najdziwniejsze fobie na świecie

Najdziwniejsze fobie na świecie

? Na myśl o widowni pocą ci się dłonie i dostajesz wypieków na twarzy? Być może masz erytrofobię, fobię społeczną, którą wywołuje silny lęk (...) towarzyszący sytuacjom, w których musisz wyjść przed szereg i przedstawić coś na forum....

Nerwica i lęki

Fobie

psychicznych ICD-10 wyróżnia kilka rodzajów fobii: agorafobię, fobie społeczne i fobie izolowane. Z kolei DSM-IV dzieli fobie na specyficzne (dotyczące (...) życia, wycofania się chorego...

Samoocena

Brak pewności siebie

Brak pewności siebie

Umiarkowane poczucie onieśmielenia jest dowodem na dostosowanie społeczne. Jeśli jednak uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wymaga terapii.

Fobie

Fobia - jakie są jej przyczyny? (WIDEO)

Fobia - jakie są jej przyczyny? (WIDEO) Odtwórz wideo

Czym jest fobia? Fobie pojawiają się bardzo często z powodu presji otoczenia lub obawy przed zmianą. Jedni przesadnie dbają o czystość w domu, inni obawiają się większych imprez i wyjścia na zakupy. Jedni boją się pająków, inni mają nerwicę...

Właściwości ziół

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie podkreślają, że ze względu na chociażby fobie społeczne trudno jest przeprowadzić obiektywne badania nad leczniczymi właściwościami marihuany. Niemniej nie jest to substancja dla...

Komunikacja

Nieśmiałość (WIDEO)

Nieśmiałość (WIDEO) Odtwórz wideo

innych osób? Jak wpływa taka cecha charakteru na kontakty społeczne danej jednostki i jej rozwój zawodowy? Jak się okazuje nieśmiała osoba może zyskać

Fobie

Czego boimy się najbardziej?

Czego boimy się najbardziej?

Różnica pomiędzy strachem a fobią Strach to reakcja obronna organizmu przed niebezpieczeństwem. Z kolei fobie zazwyczaj nie mają wiele wspólnego