Trwa ładowanie...

Fosidal – opis, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Fosidal to lek wykorzystywany głównie w pediatrii, medycynie rodzinnej i laryngologii. Jest dostępny wyłącznie na receptę. Jego zażywanie wpływa na układ oddechowy. Stosuje się go głównie w leczeniu objawów zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Fosidal wykazuje działanie przeciwzapalnie.

spis treści

1. Fosidal – opis

Substancją czynną leku Fosidal jest fenspiryd. Jest to związek chemiczny działająco rozkurczowo na oskrzela, wykazuje też działanie przeciwzapalnie. Stosuje się go głównie w leczeniu stanów zapalnych oskrzeli i płuc.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Preparat Fosidal hamuje wytwarzanie mediatorów stanu zapalnego takich jak: TNF-alfa, cytokin, leukotrienów, prostaglandyn oraz wolnych rodników. Dzięki czemu preparat Fosidal łagodzi objawy obrzęku, zmniejsza ilość wydzieliny w drzewie oskrzelowym, hamuje odruch kaszlu i zapobiega skurczowi oskrzeli.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym

zobacz galerię

2. Fosidal – wskazania

Wskazaniami do stosowania leku Fosidal są stany zapalne płuc i oskrzeli. Likwiduje kaszel i ułatwia odksztuszanie. Fosidal zawiera w swoim składzie fenspiryd - chemiczny związek organiczny o mocnym działaniu rozkurczającym oraz przeciwuczuleniowym. Fosidal dostępny jest w aptekach w formie syropu.

Bardzo ważne jest by w trakcie terapii przestrzegać zleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leku. Syrop Fosidal powinien być zarzywany przed posiłkiem.

3. Fosidal – przeciwwskazania i środki ostrożności

Niestety nie wszystkie osoby mogą zażywać preparat Fosidal. Przeciwskazaniem do przyjmowania syropu Fosidal jest między innymi uczulenie na jakikolwiek jego składnik. Nie powinno się go też stosować w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

W przypadku osób cierpiących na niektóre schorzenia wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu syropu Fosidal. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów niepokojących należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Należy też pamiętać, że terapia preparatem Fosidal nie jest alternatywą dla antybiotyków. Przyjmowanie leku Fosidal ma wpływ na zdolność obsługiwania maszyn oraz kierowania pojazdami, może też zaburzać sprawność psychofizyczną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Fosidal – działania niepożądane

Jak w przypadku innych leków, również Fosidal może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie dotykają one wszystkich osób zażywających ten syrop. Do najczęściej występujących objawów niepożądanych w przebiegu terapii lekiem Fosidal należą: nudności, nadmierna senność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle w nadbrzuszu, szybsza akcja serca w wyniku obniżenia stosowanej dawki leku, reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wysypka na ciele, rumień, pokrzywka).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wskazaniami do stosowania leku Fosidal są stany zapalne płuc i oskrzeli
Wskazaniami do stosowania leku Fosidal są stany zapalne płuc i oskrzeli (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza