Trwa ładowanie...

Fosidal – opis, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Avatar placeholder
06.04.2021 18:44
Wskazaniami do stosowania leku Fosidal są stany zapalne płuc i oskrzeli
Wskazaniami do stosowania leku Fosidal są stany zapalne płuc i oskrzeli (123rf.com)

Fosidal to lek wykorzystywany głównie w pediatrii, medycynie rodzinnej i laryngologii. Jest dostępny wyłącznie na receptę. Jego zażywanie wpływa na układ oddechowy. Stosuje się go głównie w leczeniu objawów zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Fosidal wykazuje działanie przeciwzapalnie.

spis treści

1. Fosidal – opis

Substancją czynną leku Fosidal jest fenspiryd. Jest to związek chemiczny działająco rozkurczowo na oskrzela, wykazuje też działanie przeciwzapalnie. Stosuje się go głównie w leczeniu stanów zapalnych oskrzeli i płuc.

Preparat Fosidal hamuje wytwarzanie mediatorów stanu zapalnego takich jak: TNF-alfa, cytokin, leukotrienów, prostaglandyn oraz wolnych rodników. Dzięki czemu preparat Fosidal łagodzi objawy obrzęku, zmniejsza ilość wydzieliny w drzewie oskrzelowym, hamuje odruch kaszlu i zapobiega skurczowi oskrzeli.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"
Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Kaszel z flegmą to inne określenie kaszlu mokrego (produktywnego). Charakteryzuje się on tym, że towarzyszy

zobacz galerię

2. Fosidal – wskazania

Wskazaniami do stosowania leku Fosidal są stany zapalne płuc i oskrzeli. Likwiduje kaszel i ułatwia odksztuszanie. Fosidal zawiera w swoim składzie fenspiryd - chemiczny związek organiczny o mocnym działaniu rozkurczającym oraz przeciwuczuleniowym. Fosidal dostępny jest w aptekach w formie syropu.

Bardzo ważne jest by w trakcie terapii przestrzegać zleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leku. Syrop Fosidal powinien być zarzywany przed posiłkiem.

3. Fosidal – przeciwwskazania i środki ostrożności

Niestety nie wszystkie osoby mogą zażywać preparat Fosidal. Przeciwskazaniem do przyjmowania syropu Fosidal jest między innymi uczulenie na jakikolwiek jego składnik. Nie powinno się go też stosować w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

W przypadku osób cierpiących na niektóre schorzenia wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu syropu Fosidal. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów niepokojących należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Należy też pamiętać, że terapia preparatem Fosidal nie jest alternatywą dla antybiotyków. Przyjmowanie leku Fosidal ma wpływ na zdolność obsługiwania maszyn oraz kierowania pojazdami, może też zaburzać sprawność psychofizyczną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Fosidal – działania niepożądane

Jak w przypadku innych leków, również Fosidal może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie dotykają one wszystkich osób zażywających ten syrop. Do najczęściej występujących objawów niepożądanych w przebiegu terapii lekiem Fosidal należą: nudności, nadmierna senność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle w nadbrzuszu, szybsza akcja serca w wyniku obniżenia stosowanej dawki leku, reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, wysypka na ciele, rumień, pokrzywka).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze