Trwa ładowanie...

Frenuloplastyka - jak przebiega podcięcie wędzidełka napletka, wskazania, cena, powikłania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
04.01.2024 15:49
Frenuloplastyka to zabieg, mający na celu wydłużenie wędzidełka napletka.
Frenuloplastyka to zabieg, mający na celu wydłużenie wędzidełka napletka. (Adobe stock)

Frenuloplastyka to zabieg, który polega na podcięciu wędzidełka napletka. Zabieg jest krótkotrwały i wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a więc całkowicie bezbolesny. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Jakie mogą być ewentualne powikłania? Ile kosztuje frenuloplastyka?

spis treści

1. Co to jest frenuloplastyka?

Frenuloplastyka to zabieg polegający na podcięciu wędzidełka napletka. Dzięki tej procedurze można trwale wydłużyć wędzidełko penisa, które umiejscowione jest na spodniej części prącia. To wąskie pasmo skóry łączy główkę penisa z napletkiem.

Jakie są najczęstsze przyczyny konieczności wykonania frenuloplastyki? Zbyt krótkie wędzidełko prącia to defekt anatomiczny, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Osoby dotknięte tym problemem mogą uskarżać się na kompleksy, słabą jakość życia seksualnego, dyskomfort czy bóle podczas stosunków. U mężczyzn, którzy cierpią z powodu krótkiego wędzidełka napletka może dojść również do jego bolesnego naderwania podczas zbliżenia.

2. Czy zabieg frenuloplastyki jest bolesny?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Frenuloplastyka, oznaczająca podcięcie wędzidełka napletka jest zabiegiem operacyjnym, całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Procedura ta nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania, poza odbyciem rozmowy ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg. W trakcie konsultacji wstępnej lekarz informuje mężczyznę jak dokładnie będzie przebiegał zabieg.

Jak przebiega zabieg frenuloplastyki? Znieczulenie miejscowe aplikowane jest bezpośrednio do napletka. Po nacięciu chirurg zakłada szwy wchłanialne, a operowany wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia.

3. Frenuloplastyka - powikłania

Powikłania po frenuloplastyce zdarzają się stosunkowo rzadko, niemniej mogą one wystąpić u niektórych pacjentów. Najczęstsze powikłania pozabiegowe to: krwawienie, wysięk ropny, obrzęk, zaczerwienienie skóry, złe samopoczucie, ból w miejscu wkłucia, gorączka.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań specjaliści zalecają przemywać ranę pozabiegową 3 proc. kwasem bornym. Wskazane jest również stosowanie maści zawierającej antybiotyk. Po 7-10 dniach szwy rozpuszczalne, których nie trzeba usuwać z ciała pacjenta, powinny samoczynnie się wchłonąć.

4. Kiedy warto rozważyć zabieg frenuloplastyki u dorosłego pacjenta?

Zabieg korekty wędzidełka może zostać wykonany, gdy pacjent uskarża się na dolegliwości bólowe w okolicy brzusznej penisa podczas erekcji, krwawienie z przerwanego wędzidełka po zbliżeniu seksualnym.

Jeśli występują trudności w odprowadzeniu napletka podczas wzwodu, może to być spowodowane zbyt krótkim lub napiętym wędzidełkiem. Frenuloplastyka prącia może pomóc w poprawie ruchomości napletka i eliminacji tych trudności. Kolejnym wskazaniem do wykonania procedury jest bliznowacenie wędzidełka po drobnych skaleczeniach w trakcie współżycia.

Ostateczna decyzja o konieczności przeprowadzenia zabiegu frenuloplastyki powinna być podejmowana po dokładnej ocenie przez specjalistę, który uwzględni indywidualne czynniki pacjenta, jego objawy, historię medyczną i ewentualne ryzyko związane z zabiegiem. Warto skonsultować się z urologiem lub chirurgiem plastycznym w celu uzyskania precyzyjnej diagnozy i planu leczenia.

5. Jaki jest proces rekonwalescencji po zabiegu frenuloplastyki?

Cena frenuloplastyki niektórym pacjentom może wydać się wysoka. Za przeprowadzony zabieg w prywatnej placówce medycznej pacjent musi zapłacić od 1500 do 2500 złotych.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy zabieg może zostać wykonany w ramach NFZ. Frenuloplastyka może być wykonana na zasadzie refundacji z Narodowym Funduszem Zdrowia, jeżeli istnieją wskazania od specjalisty – urologa. To właśnie ten specjalista może skierować pacjenta na zabieg, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną.

Rana pozabiegowa goi się zazwyczaj 7-10 dni, a okres pełnej rekonwalescencji wynosi zwykle 30-35 dni. Z uprawianiem stosunków seksualnych należy zaczekać przynajmniej 4 tygodnie. Aktywność fizyczną np. bieganie, treningi siłowe można rozpocząć po upłynięciu 10-14 dni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Higiena jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze