Fretka - cena, pielęgnacja, choroby
Fretka domowa jest niewielkim drapieżnikiem z rodziny łasicowatych. To udomowiona forma tchórza zwyczajnego. Ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność, choć w dalszym ciągu uchodzi za zwierzę egzotyczne. Jaki jest charakter fretki, jak o nią dbać i jaka jest jej cena?
1. Fretka - dzika i udomowiona
Fretka, inaczej nazywana tchórzofretką lub tchórzem hodowlanym. Jej dzikim odpowiednikiem jest tchórz zwyczajny. Obecnie jest, zaraz po kotach i psach, najpopularniejszym zwierzęciem domowym. Popularność fretki bardzo wzrosła w ostatnich latach XX wieku.
Miejsce i czas, kiedy fretki zaczęto udomawiać, nie jest dokładnie znany. Możemy przypuszczać, że miało to miejsce w krajach leżących wokół basenu Morza Śródziemnego, jednak równie dobrze mogło to mieć miejsce w Europie.
Fretki domowe w dawniejszych czasach były wykorzystywane do polowania na króliki. Były również wykorzystywane do łapania myszy.
Naturalnym miejscem do życia dzikiej fretki są zarośla, lasy i zagajniki. Zwierzęta te rzadko zasiedlają wiejskie gospodarstwa. Raczej nie podchodzą do skupisk ludzkich, ponieważ się ich po prostu boją.
Domowe fretki, w przeciwieństwie do dzikich, nie boją się kontaktu z ludźmi oraz innymi zwierzętami domowymi. Zwykle nie przejawiają agresji w stosunku do ludzi, dlatego spotkanie fretki nie powinno zakończyć się atakiem z jej strony.
Powinniśmy jednakże zawsze pamiętać, że fretka jest drapieżnikiem, do tego dość płochliwym. Przestraszona (np. głośnym dźwiękiem lub gwałtownym ruchem) może zacząć się bronić.
Udomowione fretki nie powinny sprawiać wychowawczych problemów. Aby mieć pewność jednak, że nasza fretka nie ma dzikich skłonności, dobrze jest rozważyć możliwość jej zakupu w renomowanej hodowli.
2. Jak wygląda fretka?
Fretki posiadają długie, smukłe ciało, krótkie nóżki, małe uszy, krótki ogonek i szpiczasty piszczek. Maja bardzo elastyczny i giętki kręgosłup, co sprawia, że są one bardzo zwinne. Nie posiadają obojczyków, dzięki czemu mogą przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny.
Po wyglądzie możemy odróżnić płeć tego zwierzątka - samce są prawie dwa razy większe od samiczek. Długość ciała dla samic to około 33-35 centymetrów i 38-40 centymetrów dla samców. Obydwie płcie mają ogonki o równej długości, mierzącej od 7.6-10 centymetrów.
Dzikie tchórze zwykle posiadają ubarwienie albinotyczne lub ciemne. W skutek selektywnej hodowli uzyskano obecnie inne odmiany kolorystyczne oraz różne długości futra. Niektóre stowarzyszenia hodowlane ustanowiły nowe standardy rozpoznawania zróżnicowanych odmian fretki.
Zwierzaki te w okolicach odbytu posiadają zapachowe gruczołu. Ich wydzielina służy do oznaczania swojego miejsca, terytorium. Nie każdy ten zapach toleruje. Jej odchody pachną równie intensywnie.
3. Rodzaje ubarwienia
Jak wspomniałam wcześniej, wyjściowe ubarwienie fretki dzikiej jest szaro-brązowe lub albinotyczne. Fretki udomowione mogą być białe, szare lub rude. Ich futerka, w zależności od odmiany, mogą być szorstkie i krótkie, lub puszyste i długie. Obecnie istnieje kilka typów ubarwienia fretek:
- typ jednobarwny - posiada jednorodne umaszczenie ciała: czarne, białe lub albinos,
- typ łaciaty - charakteryzuje się nietypowym rozmieszczeniem białych plam na ciele fretki - strzałka, deresz srebrny, platynowy, arlekin, borsuk,
- typ angora - posiada wyjątkowo długie futro, osiągające od 5 do 10 centymetrów długości,
- typ tchórzowaty - może występować w kolorze rudym, czarnym, klasycznym, czekoladowym oraz pastelowym.
4. Cena fretki
Cena fretki nie należy do najniższych. Na aukcjach internetowych można ją dostać za około 120-250 złotych, jednak lepiej zdecydować się na zakup jej w sprawdzonej hodowli lub w sklepie zoologicznym.
Koszt fretki w sklepie waha się w przedziale 200-600 złotych, zaś w sprawdzonych hodowlach można zapłacić za nią nawet 1000 złotych.
5. Jak długo żyje fretka?
Decyzja o zakupie fretki powinna zawsze być dobrze przemyślana. Nie może być to chwilowy impuls, czy zachcianka dziecka. Zwierzaki te żyją od 6 do nawet 15 lat, a to wiąże się z wieloletnią opieką i odpowiedzialnością za nią.
6. Sposoby pielęgnacji zwierzęcia
Fretki są bardzo radosne i ruchliwe, stąd też osoba decydująca się na zakup tego zwierzęcia powinna być cierpliwa i wyrozumiała. Tchórze charakteryzują się niezaspokojoną ciekawością. Bardzo lubią się ciągle bawić oraz biegać, przy czym warto wspomnieć, że są naprawdę szybkie.
Zwierzaki te są także sprytne i bardzo pomysłowe - potrafią nauczyć się otwierać szafki, chowają się przeróżne zakamarki domowe. Uwielbiają również chować i podkradać niewielkie przedmioty.
Biorąc pod uwagę ich temperament, pożądanym elementem wyposażenia domu będzie klatka dla fretki. Jest ona niezbędna w chwilach, gdy nie możemy się zwierzakiem zająć, lub nie ma nas w domu.
Klatka ta powinna być odpowiednich rozmiarów, ponieważ fretka potrzebuje dużo ruchu. Najlepiej kupić klatkę piętrową, gdyż fretki uwielbiają się wspinać, a półeczki i pięterka będą dla niej dodatkową atrakcją.
W klatce dla fretki zamiast ściółki umieszczamy kuwetkę, z której fretka, jako inteligentne zwierze, szybko nauczy się korzystać. Kuwetkę tą powinniśmy wypełnić niepylącym żwirkiem.
Aby uatrakcyjnić zwierzakowi klatkę, powinniśmy wstawić do niej zabawki. Ponieważ fretki lubią się chować, na pewno ucieszą je budki, tunele i domki. Możemy też kupić dla niej hamaczek i legowisko.
Do klatki wstawiamy też poidło i miskę. Fretka musi mieć stały dostęp do wody pitnej. Oprócz klatki i jej wyposażenia, dobrze jest zaopatrzyć się w zamykany transporterek i szelki, na których możemy trzymać fretkę.
Do czynności pielęgnacyjnych fretki należy głównie codzienne czyszczenie kuwetki, utrzymywanie w czystości miseczek z pokarmem i poidła, a także regularna wymiana ręczników.
Futerko fretka czyści samodzielnie, zaś jesienią i na wiosnę możemy wspomóc ją w wymianie, poprzez wyczesywanie miękką szczotką luźnej sierści.
Aby poznać tajniki właściwego czyszczenia uszu fretki oraz obcinania jej pazurków, najlepiej zapytać weterynarza. Prawdopodobnie wszystko nam dokładnie wyjaśni i pokaże.
7. Co zjada fretka?
Fretki, zarówno domowe jak i dzikie to zwierzęta mięsożerne. Jej dziki przodek żywi się głównie owadami, gryzoniami, mniejszymi ptakami oraz płazami. Mogą zjadać surowego i gotowanego indyka, kurczaka, przepiórki, baraninę, jagnięcinę, wołowinę i gotowaną wieprzowinę.
Raz na jakiś czas można podać im rybę morską. Nie powinno się im podawać surowej wieprzowiny. W najgorszym przypadku może to zakończyć zgonem fretki. Nie powinniśmy też podawać fretce serc w dużych ilościach, ponieważ wypłukuje z jej organizmu fosfor. To samo dotyczy wątroby - zawiera dużo witaminy A, która w nadmiarze nie jest fretce wskazana.
Fretki nie powinny dostawać parówek, kiełbasek i wędlin, ponieważ mają one w swoim składzie sól, która im szkodzi. Nie powinny też jeść ryb słodkowodnych.
Prócz potraw mięsnych, mogą zjadać również kurze i przepiórcze jaja, oliwę z oliwek oraz pić tran. Dobrym dopełnieniem diety będzie także sucha karma, przeznaczona specjalnie dla fretek. Posiada ona krótki układ pokarmowy, proces trawienia trwa u niej około dwie godziny. Nie powinniśmy podawać jej karmy przeznaczonej dla innych domowych zwierząt.
Możemy fretce podać także paprykę, ogórki i ryż. Musimy też pamiętać o podawaniu jej właściwej ilości płynów, regularnie wymieniając wodę pitną.
Nie powinniśmy podawać jej kawy, herbaty, mleka i alkoholu. Nie powinny zjadać także słonych przekąsek, jak np. chipsy. Czekolada zaś dla może się okazać dla nich śmiertelna.
8. Opieka zdrowotna i choroby
Fretki, jak większość innych zwierząt, mogą być nosicielami różnych pasożytów. Należą do nich m.in. tasiemce, nicienie, pierwotniaki, pchły, kleszcze, wszy i roztocze. Mogą również zarazić się grzybicą.
Przez zakupieniem tego zwierzęcia powinniśmy poznać szczegóły dotyczące jej potrzeb, charakteru i przyzwyczajeń, nie tylko czytając literaturę na ten temat, ale także poprzez rozmowy z osobami, które tymi zwierzakami już się zajmują.
Takich informacji mogą udzielić również związki hodowlane oraz stowarzyszenia miłośników fretek.
U fretek mogą pojawić się nietolerancje pokarmowe, zapalenie jelit i żołądka. O dolegliwościach układu pokarmowego mogą świadczyć wymioty oraz biegunka.
Do innych, poważniejszych chorób grożących fretce należą m.in.:
- nowotwory,
- choroby uszu,
- cukrzyca,
- choroby skóry,
- choroby układu nerwowego,
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu moczowego.
O każdym niepokojącym objawie powinniśmy niezwłocznie poinformować weterynarza.
Człowiek może zarazić się od fretki pasożytami układu pokarmowego. Jednak, gdy będziemy przestrzegali podstawowych zasad higieny podczas kontaktu z tym zwierzakiem, nie powinno dojść do tego.
Warto systematycznie fretkę odrobaczać oraz szczepić. Powinna być szczepiona co najmniej raz na rok, przeciwko wściekliźnie oraz nosówce. Do zakażenia wścieklizną może dojść poprzez bezpośredni kontakt, czyli ugryzienie, zjedzenie padliny, zadrapanie połączone ze śliną zarażonej fretki.
9. Jak długo śpi fretka?
Fretki śpią od 14-18 godzin na dobę, choć sen ten jest zwykle czujny. Gdy podejdziemy, aby je np. pogłaskać wybudzają się, ale nie zawsze.
Zdarza się, że fretki wpadają w "kamienny sen". Gdy fretka zaśnie i nie zareaguje na szturchanie, głaskanie czy wołanie, a po wzięciu jej na ręce wygląda jakby umarła, nie panikujmy.
Wbrew temu co widzimy, fretka po prostu śpi. Sen taki może jej się przydarzyć dopiero wówczas, kiedy obdarzy nasz dom zaufaniem i poczuje się zupełnie bezpiecznie.
10. Jakie odgłosy słyszy opiekun fretki
Fretka w skrajnych sytuacjach i w poczuciu zagrożenia, wydaje z siebie głośny krzyk, który brzmi jak płacz połączony ze szczekaniem. Oznacza to najwyższy poziom przerażenia i ma na celu odstraszyć ewentualnego napastnika lub zmusić go, aby ewentualny drapieżnik wypuścił z paszczy swoją zdobycz.
11. Wskazówki dotyczące hodowli
Aby właściwie zajmować się fretką, dobrze jest poznać kilka wskazówek, które nam to ułatwią:
- fretka powinna codziennie, przez co najmniej 2-3 godziny być w ruchu - najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wybieg. Jeśli zbyt dużo czasu spędzi w zamknięciu, może stać się osowiała i smutna,
- możemy ją trzymać zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz (oczywiście w klatce lub wolierze),
- można ją zabierać na spacery, np. do parku miejskiego lub do ogródka, zawsze jednak pamiętajmy, aby prowadzić ją na smyczy,
- z uwagi na jej psotny charakter, nie da się jej całkowicie ułożyć,
- fretka nie powinna żyć w samotności, dobrze jest dobrać jej drugą fretkę do pary, z pewnością bardzo ją to ucieszy,
- osobniki, nie przeznaczone do rozrodu powinniśmy poddawać kastracji, tak samce jak i samice. Niekastrowane samce teren swój znaczą nieprzyjemnie pachnącym moczem, zaś u niekrytej i niekastrowanej samicy może dojść do tzw. permanentnej rui - zaczyna się i nigdy nie kończy. W efekcie doprowadza to do wycieńczenia organizmu fretki i ostatecznie do jej śmierci.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.