Ten wariant COVID jest już w 22 krajach. Takie daje objawy
Infekcja koronawirusem nigdy nie była przyjemnym doświadczeniem. Gorączka, osłabienie, ból głowy czy kaszel - to tylko niektóre objawy, jakie potrafią skutecznie wyłączyć z życia na kilka dni. Ostatnio w mediach, szczególnie w Chinach i USA, głośno zrobiło się o szczególnie bolesnym objawie określanym "gardłem jak żyletki". Czy mamy do czynienia z nowym, groźniejszym wariantem wirusa?
W tym artykule:
Nowy objaw COVID?
Zdaniem dr. Williama Schaffnera z Uniwersytetu Vanderbilt, pojawienie się nowych objawów to temat powracający przy każdej kolejnej mutacji. Słyszał o osobach, które miały silny ból gardła podczas infekcji COVID, ale w rzeczywistości większość symptomów, w tym ból gardła, to nic nowego i towarzyszą one zakażeniom od początku pandemii.
Również dr Carrie Horn z National Jewish Health potwierdza, że choć nie słyszała wcześniej określenia "gardło jak żyletki", intensywny ból gardła faktycznie może się pojawiać, ale nie świadczy o wyjątkowo groźnym przebiegu choroby.
Dr Mark Burns z UofL Health podkreśla, że nie ma jednego dominującego objawu świadczącego o zakażeniu COVID-19. - Ból gardła jest objawem COVID, ale objawami są także gorączka, kaszel i zmęczenie - wyjaśnia.
Boli cię gardło od klimatyzacji? Wypróbuj ten prosty trik
Eksperci przypominają, że COVID-19 zwykle nasila się dwa razy w roku – zimą i późnym latem. Z tego względu Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca osobom z grup ryzyka – seniorom, osobom przewlekle chorym i kobietom w ciąży – szczepienia dwa razy w roku.
Aktualne objawy COVID
Najnowszy wariant COVID - NB.1.8.1, będący podwariantem Omikrona, został po raz pierwszy zidentyfikowany w styczniu 2025 roku i obecnie jest określony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako "wariant w trakcie monitorowania" ze względu na jego szybkie rozprzestrzenianie się i potencjalnie zwiększoną transmisyjność.
Został wykryty już w ponad 22 krajach, w tym w Chinach, Hongkongu, Japonii, Korei Południowej, Wietnamie, Tajwanie i Indiach, Tajlandii, Egipcie, Malediwach, Australii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii.
Objawy zakażenia NB.1.8.1 są zbliżone do wcześniejszych wariantów COVID-19, jednak wyróżniają się częstszym występowaniem dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Do najczęściej zgłaszanych symptomów należą: silny ból gardła, zmęczenie, gorączka lub stany podgorączkowe, suchy kaszel, bóle mięśni, zatkany nos lub katar, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, zgaga, utrata apetytu, dreszcze, zawroty głowy, zmiany węchu i smaku, zapalenie spojówek, bóle stawów, wysypka, duszność, ból w klatce piersiowej oraz dezorientacja.
Jak radzić sobie z infekcją COVID?
Co robić, gdy pojawi się ból gardła, kaszel lub gorączka? Po pierwsze, warto wykonać test na COVID-19. Pozytywny wynik powinien skłonić nas do kontaktu z lekarzem, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka – obecnie dostępne są terapie skracające czas infekcji i zmniejszające jej nasilenie.
Pomocne w łagodzeniu objawów mogą być dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, jeśli nie ma przeciwwskazań. Niezwykle ważne jest również nawodnienie – choć ból gardła może zniechęcać do picia, to woda i napary ziołowe pomagają utrzymać błony śluzowe w dobrej kondycji i przyspieszają regenerację.
A co z domowymi środkami ostrożności? Lekarze przypominają o podstawowych zasadach: maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, dystans społeczny, częste mycie rąk i dobra wentylacja to nadal skuteczne sposoby ograniczania rozprzestrzeniania wirusa. Jeśli jesteśmy chorzy – najlepiej zostać w domu i nie narażać innych.
"Gardło jak żyletki" to nie nowy objaw, lecz kolejna interpretacja znanych już dolegliwości. COVID-19 może przebiegać z różnym nasileniem, ale nie ma obecnie dowodów na to, że nowe warianty powodują szczególnie silny ból gardła u wszystkich zakażonych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- Uniwersytet Vanderbilt
- National Jewish Health
- UofL Health
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.