Gdy ukąsi komar, unikaj jak ognia. "Można spowodować nadkażenia bakteryjne"
"Co zrobić z ukąszeniami komarów? Po pierwsze nie drapać" - przestrzega na Instagramie dermatolog Katarzyna Pyrkosz. Lekarka zdradza też, czym najlepiej smarować miejsca po ukąszeniu i kiedy sięgnąć po silniejsze leki.
1. Przyłóż okład i posmaruj
"Im bardziej drapiemy, tym bardziej będzie swędzieć, a dodatkowo drapiąc miejsce po ukąszeniu, można spowodować ich nadkażenia bakteryjne" - ostrzega na Instagramie dermatolog Katarzyna Pyrkosz.
Lekarka zwraca uwagę, że powstrzymywanie się od drapania może być szczególnie trudne dla dzieci, więc dobrze zastosować wtedy chłodzący okład.
Co warto wtedy zrobić? "Umyj miejsce ukąszenia chłodną wodą i łagodnym detergentem. Możesz położyć chłodny okład np. kompres żelowy z lodówki lub szmatkę, która leżała trochę w zamrażalniku - radzi ekspertka.
Zaznacza jednak, by nie przykładać okładu zbyt długo, bo to może uszkodzić skórę.
By uniknąć drapania, warto mieć w zasięgu ręki bezzapachowy emolient i użyć go za każdym razem kiedy chcemy się podrapać. Można też uciskać palcem miejsce po ukąszeniu, a także zastosować plasterki hydrokoloidowe, takie jak w przypadku wyprysków skórnych.
Potem miejsce po ukąszeniu warto posmarować. "Jeśli nie masz specjalnego preparatu na ukąszenia owadów, a masz w domu jakiś emolient to możesz go użyć na początek. Możesz go chwilę potrzymać w lodówce, by uzyskać dodatkowy efekt chłodzenia - radzi dermatolog.
Jakimi środkami najlepiej smarować?
"Żelami z dimetyndenem - miejscowym lekiem antyhistaminowym, który ma łagodzić świąd i zmniejszać obrzęk, a także maściami i kremami z miejscowymi sterydami, które bardzo skutecznie łagodzą stan zapalny związany z ukąszeniem i zmniejszają świąd" - tłumaczy dermatolog.
2. Nie czekaj z wizytą u lekarza
Lekarka radzi, by przy stosowaniu miejscowych sterydów na skórę twarzy lub u małych dzieci zachować ostrożność. Lepiej to wcześniej skonsultować z lekarzem.
"Jeśli świąd utrzymuje się mimo smarowania lub odczyny po ukąszeniu są dosyć duże, wówczas można rozważyć zażycie leków doustnych przeciwhistaminowych. Często wystarcza zażycie nawet jednej dawki takiego leku, by złagodzić świąd" - wyjaśnia dr Pyrkosz.
Jeśli ta metoda również nie działa, a miejsca po ukąszeniu są bardzo mocno spuchnięte lub pojawiają się objawy ogólne np. gorączka, należy się skonsultować z lekarzem.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.