Kardiolog wyjaśnia, jak uniknąć zawału. "Musisz znać swoją liczbę"
Wysoki cholesterol skraca życiem. Zdaniem lekarza jego badanie pozwoli przewidzieć zawał serca i ocalić życie. Choć test jest kluczowy, to niewiele osób ma świadomość jego istnienia. Kardiolog apeluje: "Musisz znać tę wartość".
1. Epidemia zaburzeń lipidowych na świecie
Największym zabójcą na świecie wcale nie są nowotwory, lecz choroby układy krążenia - szacuje się, że pozbawiają życia nawet 20 mln osób rocznie.
Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca czy miażdżyca mogą być ściśle powiązane z zaburzeniami lipidowymi. Niewłaściwe stężenie cholesterolu i trójglicerydów w Polsce dotyczy nawet 60 proc. populacji, czyli ok. 21 milionów Polaków.
Lipoproteiny o małej gęstości, tzw. cholesterol LDL, stwarza szczególne zagrożenie, bo może prowadzić do odkładania się w naczyniach blaszki miażdżycowej. Skutkiem tego jest zmniejszenie światła w naczyniach i podwyższone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
Właśnie na poziom cholesterolu LDL zwraca uwagę kardiolog dr Alan Maisel. Na platformie TikTok opublikował krótkie edukacyjne wideo, w którym apeluje:
- Dowiedz się, jaki jest twój cholesterol LDL. Nie cholesterol całkowity, tylko LDL. Musisz znać swoją liczbę - alarmuje.
- Jeśli znasz swój numer ubezpieczenia społecznego, musisz znać swój numer LDL. To takie ważne - podkreśla lekarz.
2. Jakie powinno być stężenie cholesterolu we krwi?
Przyjmuje się, że u zdrowego człowieka cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl, a poziom cholesterolu LDL, zwanego "złym" 115 mg/dl. Poziom trójglicerydów natomiast nie powinien być większy od 150 mg/dl. W przypadku frakcji HDL, zwanej "dobrym" cholesterolem stężenie powinno wynosić co najmniej 40 mg/dl, u kobiet nawet 46 mg/dl.
Jednak dr Maisel jest zwolennikiem znacznie bardziej restrykcyjnych norm. Według kardiologa stężenie poziomu LDL w surowicy krwi nie powinno przekraczać zaledwie 60 mg/dl.
Nagranie opublikowane na TikToku wywołało falę komentarzy osób sceptycznie nastawionych do teorii głoszonej przez kardiologa. Wielu internautów przyznało, że nigdy nie mieli tak niskiego stężenia LDL, jakie rekomenduje lekarz.
Warto pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem i poprosić go o skierowanie na badania. Do niego również należy interpretacja wyników i ocena prawidłowości stężenia cholesterolu. Jeśli lekarz uzna, że lipidogram jest niewłaściwy, czy występują dodatkowe czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowy, może zalecić dietę oraz ruch, bądź leki w przypadku drastycznie przekroczonych norm.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.