Trwa ładowanie...

Genialny patent na ślizganie. Tak unikniesz upadku na lodzie

 Katarzyna Prus
19.12.2022 14:49
Na oblodzonym chodniku o upadek nie trudno
Na oblodzonym chodniku o upadek nie trudno (Adobe Stock)

Kiedy na chodnikach zalega gruba warstwa śniegu, a pod nią kryje się lód, o upadek nietrudno. Pozornie niewinna wywrotka może się skończyć bardzo poważnym urazem. Na szczęście da się jej uniknąć. Wystarczą proste triki, które sprawią, że buty nie będą się tak ślizgały.

spis treści

1. Z ulicy prosto do szpitala

Z oblodzonymi schodami i chodnikami mogą nie poradzić sobie nawet stabilne podeszwy zimowych butów. O upadek nietrudno, a jego skutki są nieprzewidywalne.

Upadek na lodzie może się skończyć poważną kontuzją
Upadek na lodzie może się skończyć poważną kontuzją (Getty Images)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Oprócz niegroźnych siniaków i skaleczeń, może dojść do poważnych urazów. Ucierpieć mogą nie tylko ręce i nogi, ale też głowa, której urazy mogą być bardzo groźne albo wręcz tragiczne w skutkach.

Upadek na ulicy może skończyć się skręceniem, a także zwichnięciem - zwichnięcie jest poważniejsze, bo oprócz silnego bólu, obrzęku czy krwiaka w okolicy urazu, może dojść także do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych.

Zimą często dochodzi również do złamań. Wbrew pozorom to nie tylko kontuzje amatorów zimowych sportów, ale też konsekwencja zwykłego poślizgnięcia na ulicy. Jeśli uraz był poważny, oprócz operacji, koniecznością jest często długotrwała rehabilitacja.

2. Antypoślizgowe triki

Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie zimowych butów. Żeby uniknąć niebezpiecznych kontuzji, nie musimy od razu korzystać z usług szewca. Można wypróbować kilka prostszych i tańszych opcji.

Sprawdzi się tu nawet zwykły lakier do włosów. Wystarczy spryskać nim podeszwy po umyciu i przetarciu papierem ściernym. To ochroni przed ślizganiem się nie tylko na chodniku, ale też mokrej od roztopionego śniegu podłodze, np. w sklepie.

Antypoślizgowy efekt zapewni też surowy ziemniak. Wystarczy przekroić go na pół, natrzeć nim umytą podeszwę i odczekać dwie minuty.

Pomóc mogą również plastry opatrunkowe, które przyklejamy w poprzek podeszwy buta.

3. Silikon nie tylko do remontu

Jeśli te sposoby nie pomogą, sięgnijmy po silikon. Okazuje się, że jest on przydatny nie tylko w uszczelnieniu łazienkowej armatury, ale może też stworzyć warstwę ochronną, która zabezpieczy buty przed ślizganiem. Wystarczy nawet niewielka ilość nałożona na podeszwę.

Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, możemy kupić gotowe antypoślizgowe naklejki na podeszwy w sklepie obuwniczym. Żeby spełniły swoją rolę, trzeba je nakleić na czyste i dokładnie osuszone buty.

Zawsze można też skorzystać z profesjonalnych rozwiązań, które zaproponuje szewc. Choć są droższe od domowych sposobów, będą bardziej trwałe.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze