Trwa ładowanie...

Gensulin R – dawkowanie, działanie i wskazania

Avatar placeholder
15.03.2023 14:09
Gensulin R to roztwór do wstrzykiwań zawierający szybko działającą insulinę ludzką, niezbędna do leczenia pacjentów z cukrzycą.
Gensulin R to roztwór do wstrzykiwań zawierający szybko działającą insulinę ludzką, niezbędna do leczenia pacjentów z cukrzycą. (Adobe stock)

Gensulin R to roztwór do wstrzykiwań zawierający szybko działającą insulinę ludzką. Wskazanie do jej stosowania stanowi cukrzyca wymagająca leczenia insuliną oraz cukrzyca ciężarnych. Jak ją podawać? Kiedy stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Gensulin R?

Gensulin R to roztwór do wstrzykiwań, który zawiera insulinę ludzką (Insulinum humanum) otrzymywaną metodą rekombinacji DNA z zastosowaniem bakterii Escherichia coli. Ta jest niezbędna do leczenia pacjentów z cukrzycą, także kobiet w ciąży, którzy wymagają stosowania insuliny w celu utrzymania prawidłowego metabolizmu glukozy.

Insulina to hormon wytwarzany w trzustce, który bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Między innymi powoduje obniżenie stężenia glukozy w krwi. Jej niedobór powoduje cukrzycę. Utrzymanie prawidłowego stężenia cukru w krwi jest szczególnie ważne w ciąży, ponieważ zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może powodować wady płodu.

2. Gensulin R - leki

Lek Gensulin R jest dostępny w fiolce 10 ml (przeznaczony do stosowania z odpowiednią strzykawką) lub we wkładzie 3 ml (przeznaczony do stosowania z systemami do podawania insuliny).

Tym samym w aptece można kupić:

  • Gensulin R roztwór do wstrzykiwań 100 j.m. na ml, 1 fiolka 10 ml
  • Gensulin R roztwór do wstrzykiwań 100 j.m. na ml, 10 wkładów 3 ml
  • Gensulin R roztwór do wstrzykiwań 100 j.m. na ml, 5 wkładów 3 ml .

Gensulin R – cena i refundacja

Gensulin R jest dostępny na receptę. Objęto go refundacją NFZ. Jego pełna cena wynosi, w zależności od wielkości opakowania, od 65 do 120 złotych.

Jest też wydawany bezpłatnie we wszystkich wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją dla osób uprawnionych (kobiet w ciąży i osób po 75. roku życia) oraz za odpłatnością ryczałtową do wysokości limitu w przypadku cukrzycy.

Gensulin R – zamienniki

Inne preparaty na rynku polskim zawierające insulinę to roztwór do wstrzykiwań to:

  • Actrapid Penfill,
  • Humulin R,
  • Insuman Rapid,
  • Insuman Rapid SoloStar,
  • Polhumin.

3. Gensulin R - działanie

Jak działa Gensulin R? Zawarta w nim insulina działa identycznie jak hormon wytworzony w organizmie - obniża poziom cukru we krwi. Można podawać go podskórnie oraz dożylnie, w wyjątkowych przypadkach domięśniowo, jednocześnie z insuliną Gensulin N oraz stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Insulinę podaje sią w ciągu 15 min przed posiłkiem. Bardzo ważne jest przestrzeganie ich obfitości i regularności.

Gensulin R - czas działania

Roztwór Gensulin R to insulina szybko działająca. Zmniejszenie stężenia cukru we krwi następuje w ciągu 30 minut po wstrzyknięciu, a działanie maksymalne występuje po 1 do 3 godzin od podania. Jak długo działa Gensulin R? Działanie obniżające poziom glukozy we krwi (hipoglikemizujące) zależy od wielkości dawki, utrzymuje się do 8 godzin. Jeśli chodzi o dawkowanie, ustalana się je indywidualne.

W przypadku kobiet w ciąży trzeba pamiętać, że w 1. trymestrze następuje zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę, co wiąże się z koniecznością zmniejszenia dawki insuliny. Sytuacja zmienia się w 2. i 3. trymestrze, kiedy to zapotrzebowanie na insulinę stopniowo wzrasta.

U kobiet karmiących piersią konieczne może być dostosowanie dawki insuliny i diety. Ma to związek z tym, że podczas laktacji zapotrzebowanie na insulinę jest mniejsze niż przed ciążą, a wyrównanie do pierwotnego zapotrzebowania następuje kilku miesiącach.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Gensulin R jest hipoglikemia (niski poziomu glukozy we krwi) i nadwrażliwość na tę insulinę lub inny składnik preparatu. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Bardzo ważne jest, by zachować środki ostrożności, na przykład przed wstrzyknięciem insuliny zwrócić uwagę na wygląd roztworu. Ten musi mieć wygląd i konsystencję wody. Jeśli jest mętny, gęsty lub zabarwiony, nie należy go stosować.

Ze stosowaniem leku Gensulin R wiąże się ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Najczęściej obserwowanymi skutkami ubocznymi jest hipoglikemia (niedocukrzenie), hiperglikemia (nadmiar cukru we krwi).

Objawy umiarkowanego hipoglikemii obejmują: drżenie, uczucie głodu, niepokój, nadmierne pocenie, zawroty głowy, uczucie kłucia w dłoniach, stopach, wargach lub języku, zaburzenia koncentracji, senność, zaburzenia snu, splątanie, rozszerzenie źrenic, nieostre widzenie, zaburzenia mowy, depresję, drażliwość. Objawy ciężkiej hipoglikemii to zaburzenia orientacji, utrata przytomności, drgawki.

U osób chorujących na cukrzycę typu 1 przedłużona hiperglikemia prowadzi do kwasicy ketonowej i śpiączki cukrzycowej, która stanowi zagrożenie życia.

Nawet 165 dni muszą czekać na wizytę u diabetologa. "To zaledwie wierzchołek góry lodowej"
Nawet 165 dni muszą czekać na wizytę u diabetologa. "To zaledwie wierzchołek góry lodowej"

Rosną kolejki do diabetologów - alarmuje doktor Szymon Suwała, certyfikowany lekarz Polskiego Towarzystwa

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze