Trwa ładowanie...

GGTP – zastosowanie, przygotowanie, przebieg, normy, interpretacja

Avatar placeholder
06.04.2021 18:11
GGTP – zastosowanie, przygotowanie, przebieg, normy, interpretacja
GGTP – zastosowanie, przygotowanie, przebieg, normy, interpretacja

GGTP to skrót nazwy gamma-glutamylotranspeptydaza. GGTP jest enzymem, który znajduje się w błonach komórkowych wątroby, trzustki, nerek i jelit. Zwiększenie stężenia GGTP w porównaniu do innych komórek organizmu obserwowane jest w cewkach proksymalnych nefronów, a także w rąbku szczoteczkowym jelit. Enzym GGTP wskazuje na różne choroby, takie jak np. kamica pęcherzyka żółciowego. Enzym GGTP jest najbardziej aktywny w jelitach i nerkach.

spis treści

1. Zastosowanie GGTP

GGTP jest między innymi składnikiem mechanizmu komórkowego obrony antyoksydacyjnej organizmu. Podwyższony poziom GGTP pojawia się zazwyczaj w kamicy pęcherzyka żółciowego oraz w różnych schorzeniach wątroby. Dzięki GGTP możliwa jest również diagnoza zespołu zaburzeń pracy wydzielniczej wątroby (cholestazy).

Ponadto GGTP znajdziemy również w takich narządach jak nerki, wątroba, mózg, trzustka, jelita oraz w gruczole krokowym.

Zobacz film: "Czynniki ryzyka chorób wątroby"

GGTP to badanie, które wykonuje się, aby zdiagnozować m.in. żółtaczkę. Poziom GGTP wykonuje się, gdy lekarz podejrzewa takie choroby wątroby, jak: zapalenie wątroby, uszkodzenia polekowe, uszkodzenia w wyniku działania toksyn oraz niedokrwienie miąższu wątroby. Ponadto GGTP może również pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn zaburzeń odpływu żółci wątroby, takich jak kamica przewodów żółciowych oraz nowotwory.

2. Przygotowanie do badania GGTP

GGTP nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo przynajmniej na 8 godzin przed wykonaniem badania GGTP. Co ważne nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do wykonania badania na poziom GGTP, a pobierana próbka krwi jest niewielka.

3. Oznaczenie GGTP w surowicy krwi

GGTP oznacza się w surowicy krwi. Aby wykonać badanie GGTP, pobiera się do probówki krew z żyły łokciowej. W przypadku dzieci, aby pobrać odpowiednią ilość krwi, konieczne jest małe nacięcie skóry, przez co dojdzie do małego krwawienia.

4. Norma GGTP

GGTP zależy od płci. Jednak przyjmuje się, że prawidłowe wartości GGTP to około 16-84 nmol/l. W przypadku kobiet za normę przyjmuje się < 35 IU/l. Dla mężczyzn normą jest wynik GGTP < 40 IU/l. Należy jednak pamiętać, że każdy wynik powinno się skonsultować z lekarzem kierującym na badanie GGTP.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Podwyższony poziom GGTP

GGTP lekarz interpretuje na podstawie przyjętych norm. W przypadku zbyt wysokiego poziomu GGTP może to wskazywać na różne choroby. Podwyższony poziom GGTP wskazuje m.in. na uszkodzone hepatocyty, różnego stopnia zapalenia trzustki oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Osoby o wysokim poziomie GGTP mogą nadużywać alkoholu. U osób z podwyższonym GGTP można również podejrzewać wirusowe zapalenie wątroby oraz raka trzustki, a nawet zastoje żółci w wątrobie.

Zdarza się również, że wysokie poziomy GGTP wskazują na przewlekłe lub ostre schorzenia dróg żółciowych, ale też na zawał serca. Przyczyną podwyższenia GGTP jest również żółtaczka zaporowa.

Do podwyższenia poziomu GGTP przyczynia się też nałogowe palenie papierosów oraz zapalenie płuc, jelit i opłucnej. Na wysoki poziom GGTP wpływa ponadto stosowanie określonych leków i preparatów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze