Trwa ładowanie...

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i dla dorosłych – wskazania i cele

Gimnastyka korekcyjna to rodzaj aktywności fizycznej, celem której jest profilaktyka oraz leczenie wad postawy. Działania koncentrują się na wzmacnianiu i uelastycznianiu różnych partii mięśni oraz kształtowaniu i utrwalaniu w zakresie prawidłowej postawy ciała. Jakie są przykładowe ćwiczenia? Jakie są wskazania?

spis treści

1. Co to jest gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna to zajęcia prowadzone w formie ćwiczeń, które są przeznaczone zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Do jej głównych zadań zalicza się kształtowanie oraz utrwalenie nawyku prawidłowej postawy w różnych warunkach życia codziennego.

Podczas gimnastyki korekcyjnej konieczne jest rozciągnięcie przykurczonych struktur mięśniowo-więzadłowych i wzmacnianie osłabionej grupy mięśniowej. To zwykle mięśnie grzbietu i brzucha, które są odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu, a co za tym idzie, także właściwej postawy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie płaskostopia"

W przypadku dzieci i młodzieży zajęcia gimnastyki korekcyjnej mogą być prowadzone zarówno profilaktycznie (by wypracować prawidłową postawę ciała i zapobiec wadom postawy), jak i w celach terapeutycznych (by skorygować wady). W przypadku osób dorosłych, u których rozwój układu kostnego jest zakończony, aktywność koncentruje się na tym, by wada nie pogłębiała się (trudno jest ją skorygować).

2. Wskazania do gimnastyki korekcyjnej

Wskazaniem do gimnastyki korekcyjnej są wady postawy:

Gimnastyka korekcyjna może być realizowana w różnych formach i miejscach, co zależy głównie od wieku, ale i innych okoliczności.

3. Gimnastyka korekcyjna w szkole

Gimnastyka korekcyjna w szkole, tak samo jak gimnastyka korekcyjna dla przedszkolaków, może być realizowana podczas dodatkowych zajęć lub lekcji wychowania fizycznego.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci 6-10-letnich, ale i młodszych, koncentruje się na profilaktyce oraz korygowaniu wad postawy, jednocześnie kształtuje umiejętności ruchowe oraz zdolności motoryczne. Jest prowadzona pod okiem osoby kompetentnej, przygotowanej do realizacji tego typu zadania. Zakres zajęć jest dostosowany do wieku i potrzeb dzieci.

4. Gimnastyka korekcyjna – ćwiczenia w domu

Ćwiczenia korygujące wady postawy, które dzieci wykonują na zajęciach w szkole, to często za mało. Z tego powodu wskazana jest gimnastyka korekcyjna w domu. Zwykle rodzice otrzymują zestawy indywidualnie dobranych ćwiczeń. O czym pamiętać? Przede wszystkim o tym, by:

 • ćwiczenia były wykonywane w obecności rodziców lub opiekunów, którzy kontrolują poprawność ćwiczenia i korygują postawę dziecka,
 • miejscem ćwiczeń była przyjazna przestrzeń, czyli pomieszczenie i bezpieczne (pokój musi być przygotowany, by podczas ćwiczeń dziecko nie zahaczyło o meble czy zabawki),
 • ćwiczenia wykonywać codziennie w godzinach popołudniowych, przed posiłkiem.

5. Gimnastyka korekcyjna dla dorosłych

Gimnastyka korekcyjna dla dorosłych, tak jak i gimnastyka korekcyjna dla młodzieży, jest zbiorem ćwiczeń, które można wykonywać zarówno samodzielnie w domu czy na siłowni, jak i w sposób zorganizowany w fitness klubie, na basenie czy w centrach rehabilitacji (np. tzw. szkoła pleców).

6. Gimnastyka korekcyjna dla dzieci – przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia korekcyjne są bardzo różne. Można je podzielić na:

 • ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe,
 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha,
 • ćwiczenia przeciw płaskostopiu,
 • ćwiczenia zwiększające ruchliwość odcinkową kręgosłupa,
 • ćwiczenia zwiększające ruchliwość w stawach barkowych i biodrowych,
 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu,
 • ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia korekcyjne są zwykle proste. Można je wykonywać z dodatkowymi przyrządami, takimi jak piłka, hantle, drabinki, poręcze, materace czy taśmy, ale i nich. Stosowanie określonych ćwiczeń uzależnione jest od rodzaju wad postawy i celu.

Przykładowe ćwiczenia korekcyjne to:

 • chodzenie na palcach i piętach,
 • podnoszenie z ziemi woreczka z grochem palcami stopy i przekładanie go do drugiej,
 • unoszenie nóg i tułowia w pozycji leżącej,
 • podciąganie na drążku,
 • pompki na poręczach,
 • zwis przodem lub tyłem na drabinkach,
 • ściąganie łopatek w pozycji siedzącej,
 • opuszczanie tułowia w klęku podpartym,
 • unoszenie piłki gimnastycznej nogami w pozycji leżącej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza