GIS alarmuje. Nawet 50 tys. przypadków grypy tygodniowo
Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował, że obecnie tygodniowo odnotowuje się 45-50 tys. przypadków grypy. To pięciokrotny wzrost w porównaniu do listopada, kiedy liczba zachorowań wynosiła 10 tys. Dodatkowo nie odpuszczają inne sezonowe infekcje. Czy szczyt zimowych zachorowań dopiero przed nami?
W tym artykule
Ogromny wzrost zachorowań na grypę
Wzrost zachorowań jest widoczny w danych z roku na rok. W całym 2023 roku Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH – PIB odnotował ich 5 886. W 2024 - już 10 937.
Jak zaznaczył na konferencji prasowej dr Paweł Grzesiowski wcześniej chorowały głównie dzieci, teraz coraz więcej przypadków dotyczy dorosłych i seniorów. Dominuje wirus grypy typu A i podtyp H1N1.
- Szczytu grypy będziemy mogli się spodziewać w okolicach grudnia czy stycznia, w zimniejszych miesiącach - uprzedzał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych już w październiku 2024 roku i ta prognoza się sprawdziła.
Dr Grzesiowski o fali pogrypowych powikłań. W tym roku jest ich więcej
Jednak Grzesiowski podkreślił, że nie jest za późno na szczepienie, które zapewnia odporność po 7-10 dniach. Warunkiem szczepienia w sezonie grypowym jest pewność, że przez trzy dni nie miało się kontaktu z osobą zakażoną, bo choroba rozwija się w ciągu tygodnia od zakażenia.
Jak podaje portal farmaceutyczny mgr farm. od początku września do połowy grudnia farmaceuci wykonali około 80 tys. szczepień przeciw grypie. W tym samym czasie pozostałe punkty szczepień przeprowadziły ich ponad 610 tys. – a więc ponad siedmiokrotnie więcej
Jakie inne infekcje atakują Polaków? Wirusy i krztusiec w natarciu
Grypa to nie jedyna zmora tegorocznego sezonu infekcyjnego. Inne patogeny też nie odpuszczają. Oprócz grypy, GIS odnotował 1,5 tys. przypadków RSV i 3 tys. COVID-19. Wzrosła liczba zakażeń metapneumowirusem, jednak nie jest to nowy wirus. Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnił, że metapneumowirus jest znany od 25 lat i nie stanowi nowego zagrożenia. Wzrost zachorowań wynika z większej świadomości.
Styczeń przyniósł także wzrost przypadków krztuśca. W ubiegłym roku liczba przypadków tej choroby wywołanej bakterią przekroczyła 32 tys., co stanowi ponad trzydziestokrotny wzrost w porównaniu do 2023 roku. Dlatego GIS zgłosił propozycję "pakietu krztuścowego" dla Ministerstwa Zdrowia. Wspomniany pakiet ma zwiększyć liczbę dawek szczepionki przeciwko chorobie, co wymaga dodatkowego finansowania. Wkrótce odbędzie się spotkanie w tej sprawie z prezesem NFZ.
Rosnąca liczba infekcji wirusowych, jak grypa czy RSV oraz bakteryjnych, jak krztusiec pokazuje, że jesteśmy w szczycie sezonu infekcyjnego. Jednak zdaniem ekspertów najgorsze może dopiero nadejść, wszystko z powody zimowych ferii.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Rynek Zdrowia
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.