GIS ostrzega przed groźnym wirusem. Wyniszcza wątrobę
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed wirusem, na który w szczególności narażone są dzieci z wieku szkolnym i przedszkolnym, osoby często podróżujące, a także ci zatrudnieni w produkcji i dystrybucji żywności bądź utylizacji odpadów.
Co to jest WZW A?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), znane również jako "żółtaczka pokarmowa", to choroba wywołana przez wirus HAV. Zakażenie może dotknąć każdą osobę nieuodpornioną, a wirus przenosi się głównie drogą fekalno-oralną, czyli poprzez spożycie skażonej wody, żywności lub poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą (np. poprzez nieumyte dłonie po wyjściu z toalety). Do zakażenia może także dojść drogą seksualną.
Objawy i przebieg choroby
Przebieg WZW A zależy w dużej mierze od wieku pacjenta. U dzieci choroba często przebiega łagodnie lub bezobjawowo, natomiast u dorosłych może mieć cięższy przebieg. Jest jednak szczególnie groźna dla seniorów, kobiet w ciąży i chorych na przewlekłe choroby wątroby. Charakterystyczne objawy to:
objawy grypopodobne, czyli gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów,
problemy żołądkowo-jelitowe, czyli nudności, wzdęcia, zgaga, odbijanie, brak apetytu,
żółtaczka (zażółcenie skóry i białkówek oczu),
ciemny mocz,
blade stolce.
Okres inkubacji wirusa trwa średnio od 15 do 50 dni. Zakażona osoba może przenosić wirusa na innych nawet przez kilka tygodni przed wystąpieniem objawów.
Choć rokowania w przypadku zdiagnozowanego WZW A są dobre, przebieg choroby może być uciążliwy i przedłużający się. Warto jednak powiedzieć, że konsekwencje zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A potencjalnie mogą być bardzo groźne, a nieleczony i niezdiagnozowany może doprowadzić nawet do zgonu. Wśród ciężkich powikłań niewłaściwie leczonego WZW A wymienia się:
ostre zapalenie wątroby,
aplazję szpiku, czyli brak produkcji krwinek przez szpik kostny.
W Polsce liczba zachorowań na WZW A znacznie spadła od lat 80. XX wieku. W 2024 roku odnotowano 319 przypadków, a w 2023 – 209. Globalnie WZW A powoduje rocznie około 1,4 miliona zachorowań, zwłaszcza na obszarach o niskim poziomie higieny.
Leczenie i profilaktyka
Nie istnieje specyficzne leczenie WZW A – terapia polega na łagodzeniu objawów i odpoczynku. Powrót do pełnej aktywności może trwać od kilku tygodni do nawet sześciu miesięcy, dlatego warto mieć świadomość profilkatyki przeciwko WZW A.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest szczepienie, które daje odporność na całe życie. Póki co, jest ono jednak odpłatne.
Ponadto kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny, a więc częste mycie rąk oraz spożywanie jedynie bezpiecznej żywności i wody.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- GIS
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.