Przejdź na WP

Glistnica - przebieg zakażenia, objawy i leczenie

Glistnica lub inaczej askarioza to choroba pasożytnicza, którą wywołuje glista ludzka (Ascaris lumbricoides), pasożyt z rodziny nicieni. Glistnica jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. Człowiek zaraża się glistnicą, pijąc wodę lub zjadając niemyte owoce lub warzywa zanieczyszczone kałem zawierającym jaja tego pasożyta. Na zarażenie glistnicą, ze względu na mniejszą dbałość o higienę, szczególne narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ostrej biegunki?"

spis treści

1. Glistnica - przebieg zakażenia

Jak już wspomniano, człowiek zaraża się glistnicą, zjadając jaja pasożytów. Dostają się one do jelita, gdzie wykluwają się z nich larwy glisty ludzkiej. Larwy te przenikają przez ścianę jelita do krwi, a z nią do różnych narządów, w tym do płuc. W narządzie tym glisty przechodzą do oskrzeli i wraz ze śluzem wędrują ku górze, dostając się w końcu do gardła. Tu powtórnie zostają połknięte.

W jelicie larwy glisty ludzkiej przekształcają się w postacie dorosłe. Mają one cylindryczny kształt, cielistą barwę i ciało zwężone na obu końcach. Samce glisty ludzkiej mogą osiągać do 1,5-3 cm długości i 0,2-0,4 cm szerokości, samice zaś odpowiednio – do 2,5-3,5 cm i 0,3-0,6 cm.

Glistnica daje różne objawy takie jak migreny, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia
Glistnica daje różne objawy takie jak migreny, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia (Shutterstock)

Samice glisty ludzkiej są w stanie złożyć w jelicie do 200 000 jaj na dobę, które dalej są wydalane wraz z kałem. W ten sposób glisty ludzkie trafiają do środowiska, gdzie przechodzą dalsze stadia rozwoju, przeobrażając się w jaja inwazyjne. W środowisku zewnętrznym, czekając na połknięcie przez kolejnego żywiciela, jaja glisty mogą przetrwać przez długi czas (sięgający nawet 6 lat), gdyż są odporne na działanie niekorzystnych czynników fizycznych. Niektóre larwy mogą gubić się w drodze z jelit do płuc. Trafiają wtedy do różnych narządów, gdzie otorbiają się i tworzą tzw. "guzki robacze".

2. Glistnica - objawy i leczenie

Pierwsze objawy glistnicy pojawiają się w okresie wędrówki larw glisty ludzkiej do płuc, po ok. 5-6 dniach od zakażenia. Mogą wtedy wystąpić:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • dreszcze,
  • uczucie duszności,
  • kaszel,
  • odkrztuszanie plwociny podbarwionej krwią.
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

Po ok. 2-3 miesiącach od zakażenia glistą ludzką, kiedy w jelitach pojawiają się dorosłe osobniki glisty, wystąpić mogą:

Oprócz wyżej wymienionych symptomów mogą również występować objawy związane z działaniem toksycznych substancji wydzielanych przez glisty. Należą do nich:

ZOBACZ TAKŻE:

Poza tym, gdy w jelicie znajduje się duża ilość dorosłych glist, mogą się one skłębiać, powodując niedrożność przewodu pokarmowego. Glisty mogą wydostawać się z człowieka na zewnątrz wraz z kałem, znane są też przypadki, gdy podczas wymiotów glisty trafiały do jamy ustnej i dróg oddechowych, powodując ich niedrożność i uduszenie.

Podstawowym badaniem pozwalającym na wykrycie zakażenia glistą ludzką jest badanie kału w poszukiwaniu jaj pasożyta. W leczeniu glistnicy stosuje się doustne leki przeciwrobacze.

Następny artykuł: Czerwonka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy