Trwa ładowanie...

Główna przyczyna chorób. Zaczyna się od "dziurawych" jelit, kończy rakiem, cukrzycą, depresją

 Katarzyna Prus
06.08.2023 12:40
Stoją za chorobami XXI wieku. Przyczyną "dziurawych" jelit mogą być leki, stres, zła dieta
Stoją za chorobami XXI wieku. Przyczyną "dziurawych" jelit mogą być leki, stres, zła dieta (Getty Images / Instagram)

"Dziurawe jelita" stoją za chorobami XXI wieku - alarmują lekarze. Mogą się przyczyniać do wielu poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, nowotwory czy depresja. Problem w tym, że na rozszczelnianie tej kluczowej dla organizmu bariery ma wpływ wiele czynników, których często trudno uniknąć.

spis treści

1. Nieszczelne jelita prowadzą do groźnych chorób

"Zespół nieszczelnego jelita nie jest wymysłem" - ostrzega dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Lekarka tłumaczy, że już od 2000 roku wiadomo, że jelita "ciekną", a to za sprawą gastroenterologa dr. Alessio Fasano.

"Znalazł on białko z grupy zonulin, które jest przyczyną tego, że jelita przestają tworzyć spójną barierę i rozszczelniają się" - zaznacza lekarka na Instagramie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Dodaje, że o nieszczelnych jelitach mogą świadczyć m.in. bóle brzucha lub pieczenie w nadbrzuszu.

Bariera jelitowa jest kluczowa, by skutecznie chronić organizm przed działaniem szkodliwych patogenów, które wnikają do krwi i wywołują stan zapalny, a w efekcie mogą się przyczyniać do poważnych chorób.

Tymczasem na szczelność jelit może mieć wpływ wiele czynników, z którymi mamy do czynienia na co dzień i często trudno ich uniknąć.

Należą do nich:

  • przewlekły stres,
  • dieta (przede wszystkim tzw. dieta zachodnia z dużą ilością cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych, a z drugiej strony z obniżoną zawartością np. błonnika czy witaminy D),
  • popularne leki (w tym antybiotyki czy z grupy NLZP),
  • przebyte infekcje (np. bakteryjne czy pasożytnicze) i choroby,
  • alkohol.
Przyczyny "dziurawienia" jelit
Przyczyny "dziurawienia" jelit (wp.pl)

Warto wziąć pod uwagę te przyczyny, bo nieszczelne jelita mogą stać za bardzo poważnymi chorobami.

"Skutkiem zaburzeń szczelności bariery jelitowej jest rozwój różnych chorób o podłożu zapalnym w tym autoimmunologicznych, alergicznych, depresji, otyłości, zaburzeń płodności czy chorób nowotworowych" - ostrzega Zuzanna Przewoźny, dietetyk z Instytutu Mikroekologii w materiale przygotowanym dla polmed.pl.

Ekspertka dodaje, że to problem XXI wieku i może dotknąć każdego.

2. Równowaga mikrobioty

Dietetyczka zwraca uwagę, że osoby, które już zmagają się np. z otyłością i cukrzycą, zespołem jelita nadwrażliwego, nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, chorobmi autoimmunologicznymi (np. RZS czy Hashimoto) czy migrenami, powinny sprawdzić skład mikrobioty jelitowej.

Na tej podstawie można dobrać odpowiednią dietę i probiotykoterapię, która pozwoli uszczelnić barierę jelitową.

Dlaczego mikrobiota jelitowa jest tak ważna?

- To złożony problem. Układ pokarmowy pełni kluczowe role w trawieniu i fermentacji spożywanych pokarmów, a tym samym zaopatrywaniu całego organizmu w niezbędne składniki odżywcze jak witaminy, białka, węglowodany czy tłuszcze. To z nich czerpie energię, dzięki czemu może prawidłowo funkcjonować - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n.med. Wojciech Marlicz, gastrolog.

Musi to być jednak pożywienie pełnowartościowe, które takie składniki faktycznie zawiera, a nie wysokoprzetworzona żywność, która nie dostarcza niczego poza pustymi kaloriami. Takie niedobory zaburzają skład mikrobioty - zaczynają w niej dominować szkodliwe bakterie, które wywołują w organizmie stany zapalne.

Na zdrowie mikrobioty wpływa różnorodność drobnoustrojów, która świadczy o jej równowadze. Dla organizmu nie jest korzystna ani mikrobiota, w której dominują szkodliwe bakterie, ani ta zbyt "sterylna".

- Każde zaburzenie równowagi będzie szkodliwe. Zbyt sterylny układ pokarmowy, sprzyja chorobom związanym z nadwrażliwością pokarmową, alergiami i chorobami atopowymi, które dają objawy także na skórze - zaznacza lekarz.

Zaburzoną mikrobiotę, a tym samym naruszoną barierę jelitową, która chroni organizm przed szkodliwymi drobnoustrojami, można też rozpoznać po niealkoholowym stłuszczeniu wątroby.

3. Dotrzeć do źródła problemu

- Zespół przeciekającego, czy też tzw. dziurawego jelita, może mieć wiele przyczyn, z których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Potwierdzałaby to coraz większa skala problemu i coraz młodsi pacjenci, którzy się z nim zmagają. Niestety, zanim usłyszą właściwą diagnozę może to trwać bardzo długo - wskazuje w rozmowie z abcZdrowie dr n.med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.

Ekspert uczula, że patologiczna nieszczelność jelit nie jest chorobą, tylko zespołem objawów. A to jest kluczowe, by zrozumieć symptomy i dobrać odpowiednie leczenie.

- Same w sobie nieszczelne jelita można leczyć, ale objawowo i doraźnie. Nie rozwiązuje to więc problemu. By zrobić to skutecznie, trzeba dotrzeć do źródła tych dolegliwości. Dzięki temu możemy wdrożyć leczenie, które nie zawsze musi polegać na podawaniu leków i dodatkowym obciążeniu organizmu. Czasem wystarczą konkretne zmiany w diecie - tłumaczy dr Tacikowski.

Chodzi o wykrycie konkretnych chorób, które prowadzą do zaburzania bariery jelitowej. To przede wszystkim zespół jelita drażliwego, którego podstawą jest SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Stoi za nimi zły skład flory bakteryjnej, w której dominują szkodliwe bakterie odpowiedzialne za stan zapalny i w efekcie za rozszczelnienie jelit. Może to dawać bardzo dotkliwe objawy, między innymi przewlekłe biegunki, wzdęcia, bóle brzucha.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze