Golenie okolic intymnych zwiększa ryzyko chorób wenerycznych
Badania sugerują, że kobiety i mężczyźni, którzy regularnie przycinają lub usuwają wszystkie włosy łonowe, mają większe ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.
Lekarze mówią, że niewielki nalot na skórze po goleniu lub przycinaniu może ułatwić infekcje. Z drugiej strony, osoby, które usuwają owłosienie łonowe, są zwykle częściej aktywne seksualnie. Choroby przenoszone drogą płciową są przekazywane przez seks bez zabezpieczeń lub kontakt narządów.
Wyniki pochodzą z badań opublikowanych w czasopiśmie „Sexually Transmitted Infections”. Wzięło w nim udział ponad 7500 osób.
Raport przygotowany został przez lekarzy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Francisco.
1. Ekstremalne cięcia
Elektryczna maszynka była najczęstszym narzędziem służącym do pielęgnacji okolic intymnych u mężczyzn, natomiast maszynka jednorazowa była częstsza wśród kobiet. Mniej więcej jedna osoba na pięć używa nożyc.
Naukowcy stwierdzili, że mało prawdopodobne jest, że to narzędzia są problemem, bo nie zauważno wcześniej śladów najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową na przedmiotach.
Prawie trzy czwarte respondentów stwierdziło, że strzyże włosy łonowe, a 84 proc. kobiet i 66 proc. mężczyzn przycinało, goliło lub woskowało w przeszłości. Wśród nich 17 proc. określono jako "ekstremalne" - usunięcie wszystkich włosów co najmniej raz w miesiącu - a 22 proc. jako "wysokiej częstotliwości" - przycinanie codziennie lub co tydzień.
Z badania wynika, że każdy rodzaj pielęgnacji był związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób wenerycznych. Im częściej osoby usuwały włosy łonowe, tym ryzyko było większe.
Naukowcy radzą, żeby osoby, które usuwają włosy łonowe, zaczekały z uprawianiem seksu, aż skóra całkowicie się zagoi.
Zobacz także
Osoby z najbardziej „ekstremalnymi” nawykami były od trzech do czterech razy bardziej narażeni na choroby przenoszone drogą płciową, zwłaszcza infekcje skóry, takie jak opryszczka i HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).
Ale jest też dobra wiadomość dla osób, które usuwają owłosienie łonowe, jeżeli robią to, by chronić się przed wszami – to rzeczywiście działa.
2. Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi
Jakie są choroby przenoszone drogą płciową? Przykładami są opryszczka, rzęsistkowica, kiła i brodawki narządów płciowych. Najczęstszą chorobą weneryczną jest chlamydia, która jest łatwo przekazywana podczas seksu.
Młodzi heteroseksualiści poniżej 25 roku życia i homoseksualiści są najbardziej narażeni na choroby weneryczne. Większość chorób przenoszonych drogą płciową może być leczona, a najlepiej jest, gdy leczenie rozpoczyna się jak najszybciej
Jak zmniejszyć ryzyko?
- regularnie i prawidłowo używać prezerwatyw;
- regularnie uczestniczyć w kontrolach lekarskich;
- uprzedź swojego partnera, jeśli masz chorobę weneryczną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.