Trwa ładowanie...

Gorsza niż papierosy. Tak działa na płuca

 Maciej Rugała
17.11.2022 15:39
Zwolennicy jej legalizacji nie zdają sobie z tego sprawy
Zwolennicy jej legalizacji nie zdają sobie z tego sprawy (Getty Images)

Według najnowszych badań to nie tytoń może być najgorszy dla płuc. Większe spustoszenia robić w nich może inna używka, w Polsce nielegalna, ale mimo to dość powszechna. Kryterium badania była częstotliwość zapadalności na rozedmę płuc, która jest dolegliwością dość częstą w przypadku palaczy.

spis treści

1. Marihuana gorsza dla płuc niż papierosy

Susz kwiatostanów konopi indyjskiej, tzw. marihuana, jest używką znaną kulturze zachodniej od długiego czasu. Oprócz zastosowania rekreacyjnego, zwolennicy legalizacji przypisują jej też działanie łagodzące ból, pobudzenie nerwowe czy ułatwiające zasypianie. W ostatnim czasie popularne stały się olejki CBD, zawierające substancje stymulujące pochodzące z konopi. Są to zwykle produkty, które nie zostały wnikliwie zbadane laboratoryjnie.

Zwolennicy depenalizacji marihuany często twierdzą, że to używka bezpieczniejsza od papierosów, a już na pewno mniej destabilizująca relacje społeczne jak alkohol. Kłam ich twierdzeniom zadają ostatnie badania kanadyjskich specjalistów. Porównali oni płuca palaczy konopi, palaczy tytoniu oraz osoby niepalące. Wyniki były dość zaskakujące.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy papierosy mogą służyć zdrowiu?"

Chociaż długotrwałe skutki palenia marihuany nie są znane tak dobrze, jak palenia tytoniu, to rezultaty badań przemawiają na niekorzyść entuzjastów konopi. Naukowcy z kanadyjskiego Ottawa Hospital General porównali prześwietlenia płuc 150 osób, wśród których byli palacze i osoby niepalące. Okazało się, że na rozedmę płuc cierpiało 75 proc. osób palących marihuanę, 70 proc. palaczy tytoniu i zaledwie 5 proc. osób niepalących.

2. Każdy dym niszczy płuca

Płuca palaczy uszkadza inhalowany dym za sprawą substancji, które wywołują stan zapalny. Wydolność płucna stopniowo spada, ponieważ uszkadzane są pęcherzyki płucne. Tym, co może zwiększać szkodliwość marihuany na tle papierosów, jest głębsze wdychanie i przetrzymywanie dymu w płucach, jak twierdzi dr Albert Rizzo. Dłuższy czas ekspozycji na toksyny powoduje, że pęcherzyki nienaturalnie się zwiększają i nie spełniają swojego zadania wymiany tlenu i dwutlenku węgla z właściwą wydajnością. Tym właśnie jest rozedma płuc.

Chociaż specjaliści dostrzegają medyczne zastosowanie marihuany i w niektórych przypadkach jej używanie może być pomocne w terapii, to zawsze niesie za sobą zagrożenie. Każdy inhalowany dym uszkadza płuca, niezależnie czy tytoniowy, czy pochodzący z palenia konopi.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze