Trwa ładowanie...

Gorsze od komarów. Nacinają skórę, ich ukąszenia powodują krwawienia i ból

Avatar placeholder
04.06.2023 21:44
Ukąszenia są bolesne i krwawe
Ukąszenia są bolesne i krwawe (Getty Images)

Meszki to niewielkie latające owady, które skutecznie uprzykrzają życie wiosną i latem. Ugryzienie może nie tylko powodować ból i swędzenie, ale w niektórych przypadkach również wywoływać poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Jak sobie z nimi radzić?

spis treści

1. Trwa sezon na meszki

Meszki to małe gryzące owady, których ukąszenie może powodować znaczny dyskomfort. Ich szaro-brązowe ciała mają zaledwie od 1,5 do 6 mm długości.

Jedną z charakterystycznych cech meszek jest ich doskonały wzrok, a także zdolność wyczuwania wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla, co pozwala im precyzyjnie namierzyć ofiary.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Nie ograniczają się jedynie do środowiska zewnętrznego - meszki potrafią również gryźć w pomieszczeniach zamkniętych. Podobnie jak komary i kleszcze, zwabia je zapach potu człowieka

Aktywność tych owadów obserwuje się już od początku maja, a z największą intensywnością atakują letnimi porankami i wieczorami. Są mniej aktywne w upalne i deszczowe dni, preferują natomiast środowiska w pobliżu zbiorników wodnych, w parkach, lasach i na łąkach - miejsca, w których następuje ich wylęg.

Meszki są aktywne w ciągu dnia, a ich poziom aktywności zależy od warunków pogodowych. Najczęściej można się na nie natknąć między 9:00 a 11:00 rano oraz między 16:00 a 19:00. W dni wilgotne, z mgłą, jak również przed burzami i intensywnymi opadami, aktywność tych owadów jest wyraźnie zwiększona.

2. Ukąszenia są bolesne i krwawe

Ukąszenia przez meszki są bolesne, a ich jad najbardziej szkodzi:

  • dzieciom,
  • osobom starszym,
  • osobom pod wpływem alkoholu.

Substancja, jaką wydzielają, rozpuszcza erytrocyty i niszczy tkanki, przez co może nastąpić obrzęk płuc, a także wstrząs anafilaktyczny.

To samice meszek są szczególnie niebezpieczne, ponieważ powodują bolesne ugryzienia. W celu składania jaj, samice potrzebują dużej ilości białka, które pozyskują z ludzkiej krwi.

W przeciwieństwie do komara, meszka nie wysysa krwi po przekłuciu skóry, ale przecina ją i zgniatanie tkanki aż dotrze do naczyń krwionośnych. Gdy krew zaczyna wypływać, owad ją zlizuje.

Dodatkowo, aby opóźnić gojenie się rany, meszka wprowadza do niej toksyny obecne w swojej ślinie, które spowalniają procesy krzepnięcia krwi. W niektórych przypadkach ugryzienie meszki może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Wówczas mogą wystąpić objawy takie jak:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • bóle stawów.

U niektórych osób po ukąszeniu przez meszkę pojawia się reakcja alergiczna tzw. simuldoza.

3. Jak radzić sobie z ukąszeniem meszki?

Miejsce po ukąszeniu najlepiej przemyć wodą z mydłem oraz użyć maści po ukąszeniach, zapobiegającej swędzeniu. Ponadto warto też zastosować:

  • okład z cebuli, octu, cytryny lub sody oczyszczonej - łagodzą one dolegliwości po ukąszeniu przez meszkę,
  • okład z szałwii lub tymianku - zmniejszają opuchliznę,
  • wodę utlenioną - w celu odkażenia rany.

Jeżeli obrzęk nie mija, a rana się powiększa, należy zgłosić się do lekarza, który być może przepisze antybiotyk.

Aby ograniczyć możliwość ataku meszek, zalecane jest:

  • noszenie długich spodni i bluzek z długimi rękawami podczas spacerów do lasów, parków czy miejsc, gdzie znajdują się zbiorniki wodne,
  • używanie preparatów odstraszających meszki, takich jak balsamy czy kremy do ciała,
  • regularne zażywanie witamin z grupy B, które mogą zmienić zapach potu, co ma działanie odstraszające dla tych owadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze