Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Gripex - najważniejsze pytania, charakterystyka, wskazania, formy leku

Gripex - najważniejsze pytania, charakterystyka, wskazania, formy leku
Gripex - najważniejsze pytania, charakterystyka, wskazania, formy leku

Zimą szczególnie narażeni jesteśmy na działanie niebezpiecznych dla naszego zdrowia zarazków. Bariera ochronna naszego organizmu słabnie, dlatego znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia przeziębienia i grypy. Kiedy pojawią się pierwsze objawy, trzeba zacząć działać. Jednym z dostępnych na rynku leków, który pomoże nam uporać się z infekcją jest Gripex®. Co należy o nim wiedzieć?

spis treści

1. Najczęstsze pytania dotyczące Gripexu

Kiedy możemy stosować Gripex®?

Gdy mamy objawy przeziębienia lub grypy.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed grypą i przeziębieniem?"

Jakie substancje czynne znajdują się w leku?

Paracetamol, pseudoefedryna, dekstrometorfan.

Czy można łączyć go z innymi preparatami zawierającymi paracetamol?

Należy tego unikać, a jeśli jest konieczność łączenia – trzeba zmodyfikować dawkowanie.

Jakie rodzaje leku mamy do dyspozycji?

Tabletki o różnej mocy i proszek rozpuszczalny.

Czy jego zażywanie wiąże się z wystąpieniem działań ubocznych?

Tak, w przypadku przekroczenia zalecanego dawkowania lub nadwrażliwości.

Czy mogą stosować go kobiety w ciąży?

Nie, kobiety w ciąży nie mogą stosować tego leku.

Czy po zażyciu leku można prowadzić pojazdy?

Trzeba zachować ostrożność.

Kiedy stosowanie preparatu nie jest zalecane?

W przypadku nadwrażliwości na składniki i nadciśnienia.

Czy można łączyć go z alkoholem?

Nie powinno się łączyć leku z alkoholem.

Czy lek wydawany jest na receptę?

Nie, lek można kupić bez recepty.

Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie
Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie [8 zdjęć]

Okazuje się, że babcine metody na przeziębienie są całkiem skuteczne. Czasami wystarczy rosół i płukanie

zobacz galerię

2. Charakterystyka Gripexu

Lek służy doraźnemu leczeniu objawów towarzyszących przeziębieniu, grypie, stanom grypopodobnym oraz zapaleniu zatok przynosowych. Zwalcza katar, gorączkę, kaszel, ból gardła, mięśni, kości i stawów.

Swoje działanie gripex zawdzięcza trzem składnikom: paracetamolowi, który pomaga obniżyć gorączkę i uśmierzyć ból, zwalczającemu uciążliwy suchy kaszel dekstrometorfanowi oraz pseufoefedrynie, która działa obkurczająco, a dodatkowo zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, dzięki czemu możemy pozbyć się kataru. Ułatwi nam to swobodne oddychanie i zapobiegnie powstaniu obrzęku śluzówki nosa. Związki te zostają szybko wchłonięte przez nasz organizm. Pełne działanie substancji czynnych możemy obserwować po godzinie od zażycia preparatu. Lek dostępny jest bez recepty.

Stosowanie gripexu może wiązać się z wystąpieniem różnych objawów niepożądanych, takich jak m.in. zmęczenie lub – o wiele rzadziej – nudności i wymioty, reakcje alergiczne, a także duszność, zwiększona potliwość czy zawroty głowy.

Najdziwniejsze sposoby na przeziębienie
Najdziwniejsze sposoby na przeziębienie [8 zdjęć]

Domowe sposoby na przeziębienie ani lekarstwa nie przynoszą efektów? Być może już czas spróbować niekonwencjonalnych

zobacz galerię

3. Wskazania do zażywania leku

Gripexu nie powinny zażywać osoby, które są uczulone na którąś z zawartych w nim substancji. Nie zaleca się także przyjmowania go równocześnie z innymi preparatami opartymi na paracetamolu, gdyż może to doprowadzić do przedawkowania tego związku, a co za tym idzie – wystąpienia poważnych powikłań. Szczególną ostrożność zachować muszą pacjenci, u których obserwuje się m.in. zaburzenia czynności nerek lub wątroby, nadciśnienie, zachwianie rytmu serca czy nadczynność tarczycy.

Kiedy zdecydujemy się przyjmować Gripex®, powinniśmy zrezygnować z picia alkoholu, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia i niewydolności wątroby. Kobiety w ciąży, tak jak w przypadku każdego innego leku, przed rozpoczęciem kuracji muszą skonsultować się z lekarzem i omówić możliwe zagrożenia związane z jego przyjmowaniem. Nie zaleca się im jednak stosowania preparatu w tym czasie, tak samo jak w okresie karmienia piersią. Co więcej, szczególną ostrożność należy zachować podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

4. Formy leku Gripex

Gripex® możemy stosować na różne sposoby. Do wyboru mamy tradycyjne tabletki powlekane, które kompleksowo leczą objawy przeziębienia i grypy, Gripex® SinuCaps wspomagający dodatkowo leczenie chorych zatok, Gripex®

Zobacz także:

Max o zwiększonej sile działania substancji czynnych, Gripex® Noc umożliwiający regenerujący sen, Gripex® Control odpowiedni na pierwsze objawy przeziebienia, Gripex® HotActiv w postaci saszetek oraz jego silniejszą wersję Gripex® Hot Activ Forte.

Przeziębienie i grypa szczególnie osłabiają nasz organizm. Podczas ich trwania nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu i właściwej diecie, która dostarczy nam cennych substancji odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem jest także pozostanie w tym czasie w domu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze