Groźny niedobór. Objaw zauważysz, gdy siądziesz do stołu
Niedobory niektórych witamin mogą być szczególnie groźne dla zdrowia. W przypadku jednej z nich skrajne niedostatki mogą zwiększać ryzyko zapalenia stawów, cukrzycy czy niewydolności serca. Wyłapanie symptomów, zanim sytuacja stanie się poważna, może jednak stanowić nie lada wyzwanie.
1. Trzy nietypowe symptomy. Wskazują na niedobór
Witamina B12 bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek, ale jest też kluczowa dla budowania otoczek mielinowych w nerwach. Uczestniczy w tworzeniu przekaźników nerwowych i wpływa na metabolizm organizmu. Badania sugerują, że jej braki w organizmie mogą zwiększać ryzyko cukrzycy, chorób zapalnych stawów, a także chorób serca.
Choć jest tak ważna, to jej niedobór początkowo może nie dawać żadnych objawów. Dopiero przy skrajnie niskich poziomach pojawiają się trzy, wyjątkowo specyficzne symptomy. Można je zauważyć podczas posiłku. Niedobór kobalaminy powoduje bowiem brak apetytu, niestrawność oraz pojawienie się ranek czy wręcz owrzodzeń w jamie ustnej.
Inne, kojarzone z witaminą B12 objawy, to zmęczenie i osłabienie, problemy żołądkowo-jelitowe czy bladość skóry wywołana niedokrwistością. O niedostatku witaminy mogą informować także mniej typowe oznaki.
2. Jak się objawia się niedobór witaminy B12?
Bardzo niskie stężenie kobalaminy w organizmie mogą sygnalizować problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, drętwienie czy mrowienie w kończynach i zaburzenia koordynacji ruchowej. Długotrwały i krytyczny niedobór witaminy może w swoich symptomach przypominać nawet początkowe stadium demencji.
Inne dolegliwości występujące przy niedoborze witaminy B12 to:
halucynacje i omamy: bardzo niski poziom kobalaminy może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, powodując zaburzenia percepcji, takie jak halucynacje wzrokowe czy słuchowe,
zmiany w smaku i węchu: niektóre osoby z niedoborem B12 zgłaszają utratę smaku lub węchu, co może być związane z uszkodzeniem nerwów,
zaczerwienienie i pieczenie języka: objaw znany jako "język Huntera", który charakteryzuje się wygładzeniem języka, jego intensywnym zaczerwienieniem oraz uczuciem pieczenia,
zaburzenia psychiczne: depresja, lęki, a nawet objawy psychotyczne mogą być efektem niedoboru witaminy,
problemy sercowo-naczyniowe: w rzadkich przypadkach niedobór kobalaminy może prowadzić do zwiększenia poziomu homocysteiny we krwi, co wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.