Groźny niedobór. Wystarczą dwie zapałki, by go rozpoznać
Dr Marek Skoczylas jest popularyzatorem wiedzy medycznej w sieci, w ostatnim filmie poruszył temat niedoborów witamin, które wpływają negatywnie zarówno na samopoczucie, jak i stan zdrowia. Okazuje się, że wystarczy prosty test, aby sprawdzić, czy w naszym organizmie jest wystarczający poziom witaminy B12. Jak go wykonać?
1. Dwie zapałki
- Gdy zaczyna brakować nam witamin, nasze ciało wysyła nam różne sygnały ostrzegawcze, że czas uzupełnić ich poziom. Dzięki wiedzy na temat tego, jakie dokładnie to sygnały, jesteśmy w stanie zareagować na czas i szybko uzupełnić ich poziom. To pozwoli zachować nam zdrowie, bo przypomnę, niektóre niedobory witamin, w tym witaminy B12, powodują nieodwracalne zmiany w zakresie układu nerwowego - mówi dr Skoczylas w nagraniu opublikowanym na YouTube.
Witamina B12 jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ uczestniczy w produkowaniu mieliny, czyli osłonek nerwowych, niezbędnych do właściwego przewodnictwa impulsów.
Zazwyczaj zaleca się monitorowanie stężenia poszczególnych witamin za pomocą badań krwi, natomiast dr Marek Skoczylas przypomniał o istnieniu prostego testu, który można wykonać w domu.
- Bardzo ciekawym sposobem na potwierdzenie niedoborów witaminy B12 jest tzw. badanie w postaci dyskryminacji dwupunktowej. Dyskryminacja dwupunktowa oznacza zdolność do rozpoznania, że dwa pobliskie obiekty dotykające skóry, to tak naprawdę dwa różne obiekty, a nie jeden, np. dwie zapałki, a nie jedna - mówi ekspert.
- Czyli jeśli w odległości od trzech do 8 mm dotkniemy ciało osoby zdrowej dwoma zapałkami, to ona będzie w stanie stwierdzić, że uciskają ją właśnie dwie zapałki. Natomiast osoba z niedoborem witaminy B12 stwierdzi, że zapałka jest tylko jedna - podsumowuje dr Skoczylas.
2. Objawy niedoboru witaminy B12
Lekarz odnosi się również do pozostałych objawów niewystarczającego stężenia witaminy B12 w organizmie, które powinny skłonić do wizyty w laboratorium i wykonania szerszej diagnostyki.
- Gdy zabraknie witaminy B12, pojawiają się także mrowienia i drętwienia w różnych częściach ciała. W przypadku niedoboru witaminy B12 mrowienia występują symetrycznie, co oznacza, że będą występować po obu stronach ciała - zaznacza dr Skoczylas.
Pozostałe objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to:
- afty i owrzodzenia,
- pękające kąciki ust,
- gładki, opuchnięty i lśniąco-czerwony język,
- szorujący chód (bez odrywania stóp od podłoża).
Ważnym sygnałem są również zaburzenia zdolności do utrzymania równowagi i balansu ciała.
- Przykładowo, kiedy staniemy na jednej nodze i wyprostujemy ręce do góry, w przypadku niedoborów witaminy B12 może być nam ciężko utrzymać taką postawę - mówi dr Skoczylas.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.