Trwa ładowanie...

Groźny także dla młodych. "Dowiadują się, kiedy choroba jest już zaawansowana"

 Katarzyna Prus
08.12.2022 20:18
Nadmiar kwasu moczowego może długo nie dawać objawów, gdy się pojawią choroba zazwyczaj jest już w zaawansowanym stadium
Nadmiar kwasu moczowego może długo nie dawać objawów, gdy się pojawią choroba zazwyczaj jest już w zaawansowanym stadium (Getty Images)

Choć jest kluczowy dla zdrowia tak jak prawidłowy cholesterol, glukoza czy ciśnienie, to Polacy go lekceważą i rzadko sprawdzają, czy jest w normie. Tymczasem, kiedy kwasu moczowego jest za dużo, organizm ma poważny problem. Może skończyć się uszkodzeniem nerek, zawałem czy udarem.

spis treści

1. "Cichy zabójca"

Hiperurykemia, czyli nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Niestety wiele osób lekceważy badania lub nawet nie ma świadomości, że powinna je wykonywać.

Lekarze alarmują, że profilaktyka w przypadku kwasu moczowego, jest tak samo ważna, jak w przypadku cholesterolu, ciśnienia tętniczego czy glukozy, określanych jako "cisi zabójcy". Może uchronić przed śmiertelnie groźnymi chorobami.

Zobacz film: "Jak usunąć kwas moczowy ze stawów i dlaczego warto to zrobić"

- Najczęstszym problemem związanym z podwyższonym poziomem kwasu moczowego jest dna moczanowa, choć napady mogą mieć też osoby z prawidłowym stężeniem. Często kojarzymy ją jako chorobę, która atakuje osoby starsze i deformuje im stawy. Tymczasem może stać się problemem bardzo młodych ludzi, którym pozornie nic nie dolega - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie Jacek Krajewski, lekarz rodzinny, prezes "Porozumienia Zielongórskiego".

Nadmiar alkoholu, a szczególnie piwa sprzyja rozwojowi hiperurykemii
Nadmiar alkoholu, a szczególnie piwa sprzyja rozwojowi hiperurykemii (Getty Images)

Jak zaznacza lekarz, w większości przypadków, hiperurykemia może rozwijać się po cichu i nawet latami nie dawać żadnych niepokojących objawów. Wtedy jest dobry moment do wychwycenia ewentualnych zmian. - Wielu ludzi nie myśli jednak o badaniach, jeśli nic ich nie boli. Tymczasem, jeśli wykryjemy problem odpowiednio wcześnie, mamy większe szanse na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Czasem wystarczą zmiany w diecie, leki nie od razu są konieczne - dodaje dr Krajewski.

Objawami świadczącymi o podwyższonym poziomie kwasu moczowego są przede wszystkim opuchnięte, bolące stawy, obecność krwi w moczu czy ból pęcherza moczowego. Może też pojawić się pieczenie w okolicy pęcherza.

2. Groźny także dla młodych

Niestety wiele osób trafia do lekarza dopiero, kiedy pojawią się poważne objawy. Kwas moczowy może tworzyć trudno rozpuszczalne kryształy, które odkładają się w tkankach i narządach, wywołując bardzo poważne dolegliwości.

- Najczęściej, kiedy pojawią się już objawy, mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą. Wówczas na skuteczność leczenia ma wpływ wiele czynników. Jednym z decydujących może być wiek - zwraca uwagę lekarz. - Niedawno trafił do mnie 25-letni pacjent z ostrymi objawami dny moczanowej, silnym bólem stawów. To był zupełnie zdrowy mężczyzna, nie miał wcześniej żadnych dolegliwości, ale prowadził niezdrowy tryb życia. Jadł bardzo dużo mięsa i nadużywał alkoholu, zwłaszcza piwa, co aktualnie jest niestety często spotykaną "dietą". Organizm nie radził sobie z nadmiarem kwasu moczowego, co ostatecznie doprowadziło do ostrych objawów - dodaje.

W przypadku tego pacjenta dłuższe, intensywne leczenie nie było konieczne, bo efekty przyniosły już zmiany w odżywianiu. Nie jest to jednak reguła, a nieprawidłowa dieta, bogata szczególnie w białka zwierzęce i alkohol, zwłaszcza piwo, to główna przyczyna hiperurykemii.

3. Regularne badania są kluczowe

- Nadmiar kwasu moczowego, którego nerki nie są w stanie wydalić, może prowadzić do ich uszkodzenia, kamicy nerkowej i poważnych stanów zapalnych. Takie uszkodzenie może dodatkowo prowadzić do nadciśnienia, które jest jednym z głównych czynników śmiertelnie niebezpiecznych chorób sercowo-naczyniowych - ostrzega dr Krajewski. - Hiperurykemia jest często wykrywana dopiero przy niewydolności nerek, zawale, udarze czy leczeniu chorób rozrostowych - dodaje.

Dlatego tak istotna jest prawidłowa dieta i profilaktyka. Po 40. roku życia (w przypadku obciążenia rodzinnego, nawet po 30. roku życia), stężenie kwasu moczowego najlepiej sprawdzać raz w roku. Norma to 180- 420 μmol/L (3- 7 mg/dL, przy czym u zdrowych kobiet stężenie nie powinno przekroczyć 6 mg/dl, a u zdrowych mężczyzn - 7 mg/dl). Osoby, które zmagają się z chorobami, związanymi z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego, powinny badać się częściej.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze