Gruczlokowłókniakowatość sutka

Gruczlokowłókniakowatość sutka, inaczej gruczolakowłókniakowatość sutka lub fibroadenoma, to zmiany zwyrodnieniowe w piersiach spowodowane nadmiarem hormonów płciowych. Nie są to zmiany nowotworowe, ale zawsze należy je dokładnie zbadać. Objawia się pojawieniem zgrubienia na piersi, ruchomym przy dotyku. Fibroadenoma jest diagnozowania poprzez badania piersi, jak mammografia, USG piersi, badanie fizykalne piersi oraz biopsję igłową grudki na piersi.

Czy HTZ może powodować nowotwory?

W okresie menopauzy wiele kobiet decyduje się na tzw. hormonalną terapię zastępczą, która sprawia, że czas przekwitania nie są już tak dokuczliwy. Wczesnymi...

Przyczyny gruczlokowłókniakowatości sutka

Główną przyczyną powstawania tego rodzaju zmian w piersiach jest nadmiar hormonów płciowych, a konkretnie estrogenów. Czynnikiem predysponującym do tej choroby są też geny, co znaczy, że można odziedziczyć skłonność do takich zmian w piersiach. Pojawienie się objawów gruczolakowłókniowatości sutka zauważono u mężczyzn oraz zwierząt, którym podawano estrogeny. Dlatego też stwierdzono, że choroba związana jest z zaburzeniami żeńskich hormonów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Gruczlokowłókniakowatość sutka dotyka najczęściej kobiet w wieku 30-50 lat, według innych źródeł 25-40 lat. Może pojawić się także u kobiet podczas menopauzy, gdy obniżony poziom estrogenów regulowany zostaje przez hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Fibroadenoma częściej występuje u kobiet o ciemnym kolorze skóry. Choroba w mniejszym stopniu występuje u kobiet karmiących swoje dzieci piersią.

Czynniki ryzyka gruczlokowłókniakowatości sutka:

  • ciemny kolor skóry,
  • niski indeks masy ciała (BMI),
  • brak lub niewielka liczba ciąż donoszonych,
  • wysoki statut ekonomiczny.

Objawy gruczlokowłókniakowatości sutka

Objawy gruczlokowłókniakowatości sutka to cysty w piersiach lub inne nieregularności, grudki, bolesne i wrażliwe na dotyk. Pojawiają się zazwyczaj w jednej piersi, chociaż u 10-15% kobiet występują w obu piersiach. Ból nasila się (lub pojawia) w końcowym okresie cyklu menstruacyjnego. Grudki przybierają formę zbitych, „gumowatych”, ruchomych, łatwo przesuwających się pod skórą, w wyniku dotyku palcem, zgrubień. Zdarza się także, że pojawia się bezbarwna lub brązowa wydzielina z sutka. Fibroadenoma nie jest zmianą nowotworową, ale czasami może ulec przekształceniu w nią. Dlatego też nie wolno lekceważyć jakichkolwiek zmian na piersiach, szczególnie gdy zgrubienie ulega z czasem powiększeniu i innym zmianom.

Diagnostyka i leczenie gruczlokowłókniakowatości sutka

Aby stwierdzić, czy zmiany w piersiach nie są złośliwe, należy przeprowadzić badania:

Po 2-3 miesiącach należy powtórzyć kontrolę piersi u lekarza. Należy zgłosić się na wizytę w czasie pierwszej połowy cyklu miesiączkowego.
Ból piersi może być kontrolowany poprzez leki hormonalne lub leki ograniczające produkcję hormonów. Dieta niskotłuszczowa także bywa zalecana, ale nie potwierdzono jej związku z łagodzeniem objawów gruczlokowłókniakowatości sutka.

Zabieg usunięcia zmian w piersi przeprowadza się tylko w przypadku, jeśli cysty okazały się złośliwe lub badania nie dały jednoznacznego wyniku.

Rodzajem zmian, które zwiększają ryzyko raka gruczołu sutkowego, jest tylko atypowa hiperplazja przewodowa (ADH), w przebiegu której mogą pojawić się podobne grudki jak w fibroadenomie, ale sama w sobie jest niegroźna.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Hormony

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Gruczlokowłókniakowatość sutka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Gruczlokowłókniakowatość sutka
USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Piercing

Przekłucie sutka

Przekłucie sutka

Niektórzy przekłuwają sutek, by zwiększyć doznania seksualne. Dla innych jest to sposób na wyrażenie siebie.

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

chroni kobiety przed zachorowaniem na nowotwór sutka. Przeprowadź wywiad rodzinny Dane statystyczne sugerują, że w przypadku 15% kobiet dotkniętych