Grypa a karmienie piersią
Grypa jest chorobą, która może pojawić się także u kobiet karmiących piersią. Wtedy ważne jest odpowiednie leczenie grypy, ponieważ nie wszystkie leki mogą być stosowane. Niektóre z nich przechodzą w znacznej ilości do mleka matki, a następnie do krwi dziecka, w wyniku czego mogą wywołać działania niepożądane. O leczeniu farmakologicznym grypy decyduje lekarz. Można stosować także bezpieczne domowe sposoby leczenia grypy. Zażywane mogą być odpowiednie leki ziołowe.
1. Leczenie farmakologiczne grypy w trakcie karmienia piersią
Większość leków zażywana w celu leczenia grypy czy przeziębienia, nie wpływa znacząco na karmione dziecko. Przenikają do mleka matki w bardzo małej ilości, ok. 1%, co powoduje, że dostając się z pokarmu do krwi dziecka, nie wykazują działania szkodliwego dla dziecka. Niektóre jednak preparaty zażywane przez matkę są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Wśród leków stosowanych w leczeniu grypy współistniejącej z infekcją bakteryjną są to niektóre antybiotyki . Zaliczamy do nich streptomycynę, należącą do grupy antybiotyków aminoglikozydowych. Jest to lek będący w tzw. grupie wysokiego ryzyka. Może bowiem wywołać zaburzenia słuchu i równowagi (działanie ototoksyczne). Dlatego też jej stosowanie zostało zarezerwowane już tylko do leczenia gruźlicy . Do innych szkodliwych antybiotyków zaliczamy doksycyklinę, która osłabia chrząstki i kości, czy tetracyklinę, odkładającą się w zębach i kościach, w wyniku czego następuje niszczenie szkliwa oraz kości. Te leki są przepisywane tylko na receptę. Niektóre leki dostępne bez recepty (leki OTC), także mogą wywoływać niekorzystne działanie na niemowlaka . Na szczególną uwagę zasługują tutaj salicylany, szczególnie w dużych dawkach, a wśród nich popularny kwas acetylosalicylowy , ale także lek przeciwgorączkowy , jakim jest paracetamol. Doraźne zastosowanie kwasu acetylosalicylowego nie jest bardzo niebezpieczne, jednak istnieje pewne ryzyko, że lek dostanie się do krwi dziecka. Długotrwała kuracja tym salicylanem jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. U dzieci może wywołać on bardzo niebezpieczny zespół Rey'a .
Ważne jest więc, aby przed zażyciem jakiegokolwiek farmaceutyku przeczytać dokładnie ulotkę informacyjną lub skonsultować się z lekarzem.
2. Leczenie grypy w okresie karmienia piersią
Leczenie farmaceutykami nie zawsze jest możliwe. Przy wizycie u lekarza należy poinformować go o karmieniu piersią. On zadecyduje o konkretnym postępowaniu dotyczącym leczenia. Lekarz może przepisać lek, który będzie bezpieczny dla dziecka lub zaleci inne sposoby leczenia grypy. Wszystko zależy od przyczyny zachorowania. Jeżeli grypa jest spowodowana infekcją wirusową, kuracji antybiotykowej się nie stosuje. Domowe sposoby leczenia grypy polegają na wymoczeniu stóp w gorącej wodzie z solą, wygrzaniu ciała w łóżku oraz wypiciu gorącej herbatki z malin czy lipy. Składniki aktywne tych roślin leczniczych, bowiem wykazują działanie przeciwgorączkowe. Pomocne może być także wypicie mleka z masłem lub miodem. Gdy pojawia się bolące gardło skuteczna jest zwykła płukanka wody z solą lub sodą czy syrop z wyciągiem z cebuli. Jeżeli grypie towarzyszy zapalenie jamy ustnej czy gardła, zastosować można napar z dziurawca. Leki ziołowe mogą być stosowane przez matki karmiące. Są one bowiem pozbawione działań niepożądanych. Jeżeli natomiast lekarz zleci terapię lekami potencjalnie zagrażającymi dziecku, poinformuje także o konieczności przerwania karmienia piersią. Jednak po zakończeniu terapii, możliwe jest ponowne karmienie piersią.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.