Trwa ładowanie...

Grzyby a astma

Avatar placeholder
26.08.2021 12:11
Grzyby a astma
Grzyby a astma

Grzyby to szeroka grupa organizmów. Elementy tej grupy, jak np. zarodniki i fragmenty grzybni bardzo często stają się przyczyną chorób alergicznych. Grzyby przyczyniają się do rozwoju astmy oskrzelowej – po raz pierwszy pisano o tym w 1726 roku. Zarodniki grzybów znajdujące się w powietrzu mogą wywołać katar sienny i gorączkę sienną. Ilość zarodników grzybów w powietrzu przekracza ilość ziaren pyłku, na szczęście zarodniki grzybów są dużo mniejsze niż ziarenka pyłku. Jak unikać kontaktu z alergenami grzybów?

spis treści

1. Alergia na grzyby a astma

Wskazać można kilka rodzajów interakcji, jakie zachodzą między człowiekiem a grzybami. Po pierwsze mamy do czynienia z eliminacją grzybów spowodowanych mechanizmami obronnymi organizmu. Obok tego pojawia się tolerancja grzybów, jaka może wywołać reakcje alergiczne w sprzyjających warunkach oraz grzybice, występujące zwłaszcza pojawiające się u osób z osłabionym układem odpornościowym. Ostatnia jest reakcja nadwrażliwości, której przykładem jest astma.

Uczulenie na grzyby może mieć różne postaci:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

Najczęstszą dolegliwością jest alergia wziewna, która prowadzi do astmy. Ten rodzaj alergii atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Zarodniki grzybów z łatwością wnikają w nasz układ oddechowy ze względu na to, że są bardzo małych rozmiarów. Na nadwrażliwość na grzyby cierpi aż 10% chorych na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Alergia wziewna na zarodniki grzybów ma charakter sezonowy i całoroczny. Najczęściej pojawia się całoroczne uczulenie, które nasila się latem i jesienią. Uczulenie na grzyby występuje razem z nadwrażliwością na pyłki roślin lub roztocza kurzu domowego. Alergia na grzyby podnosi ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową.

2. Uczulenie na grzyby

Wielu ludzi cierpi na alergię na grzyby, które znajdują się wewnątrz naszych domów. Rozwojowi tych grzybów sprzyja zamknięte, wilgotne środowisko, które ma ograniczoną wentylację oraz dostęp światła słonecznego. Grzyby najczęściej znajdują się na wilgotnych parapetach i ramach okien, ścianach piwnic, elementach drewnianych, tapetach pokojowych, w fugach glazury źle wentylowanych łazienek czy kuchni. Zarodniki grzybów znajdują się także w kurzu domowym, stanowią w nim nawet 20%.

Osoby uczulone na alergeny grzybów pleśniowych, znajdujących się w domu powinny:

  • często wietrzyć mieszkania,
  • unikać nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach,
  • nie korzystać z nawilżaczy powietrza i klimatyzacji,
  • nie mieć w sypialni żadnych roślin doniczkowych,
  • usunąć z domu tapety ścienne i wykładziny podłogowe, zasłony oraz dywany,
  • owoce i warzywa, które mogą się łatwo popsuć przechowywać w lodówce,
  • szybko wynosić odpady kuchenne,
  • unikać grabienia liści, prac ogrodowych i rolniczych,
  • unikać miejsc, w których łatwo rozwijają się grzyby: łaźnie, baseny, sauny, pralnie, piwnice, szklarnie, drewniane domki letniskowe.

Alergia na grzyby jest dolegliwością, która wymaga wielu zmian w życiu codziennym, dlatego warto na bieżąco zapoznawać się z komunikatami dla alergików.

Leczenie astmy spowodowanej alergią wziewną lub kontaktową na grzyby jest trudne. Skutecznym rozwiązaniem jest unikanie czynników, które wywołują objawy astmy i unikanie kontaktu z grzybami.

Alergia na grzyby jest zbyt rzadko rozpoznawanym czynnikiem wpływającym na pogorszenie przebiegu astmy oskrzelowej u dorosłych jak i astmy wczesnodziecięcej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze