Objawy guza mózgu - najczęstsze symptomy, leczenie
Według statystyk guz mózgu jest na 4 miejscu pod względem zachorowalności i niestety z tendencją do wzrostu. Każdego roku około 3000 osób ma postawioną diagnozę potwierdzającą raka mózgu, a u około 100 tysięcy osób potwierdzony jest guz mózgu niezłośliwy. Guz mózgu jest też najczęściej wykrywanym nowotworem wieku dziecięcego. Dane są niepokojące, dlatego tak ważna jest świadomość, jak wyglądają objawy guza mózgu, ponieważ wczesne jego wykrycie zwiększa szansę na wyleczenie.
1. Objawy guza mózgu - najczęstsze symptomy
Guz mózgu bez względu na stopień złośliwości może być niebezpieczny, ponieważ chodzi o jego lokalizację. Każdy guz mózgu powoduje ucisk na ośrodki mózgowe mające wpływ na właściwie wszystkie czynności organizmu. Objawy guza mózgu mogą być mało czytelne. Zdarza się, że objawy nie są widoczne i dlatego guz mózgu pozostaje ukryty nawet przez kilka lat. Często jednak pierwsze objawy guza mózgu pojawiają się bardzo szybko. Dlatego specjaliści mówią o dwóch rodzajach objawów: miejscowe i ogólne.
Miejscowe objawy guza mózgu, inaczej zwane ogniskowymi, zależne są od miejsca, w którym pojawił się guz mózgu, a dokładniej, która część mózgu jest uciskana przez guz. Mogą to być objawy neurologiczne o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Dla przykładu guz mózgu położony w okolicy kory mózgowej może powodować napady padaczkowe, drętwienie palców czy drgawki całego organizmu. Guz mózgu w sąsiedztwie kory ruchowej może spowodować niedowład kończyn górnych, chory nie jest w stanie wykonać zamierzonego ruchu.
To też warto wiedzieć
Objawy guza mózgu położonego w innych częściach to dla przykładu zaburzenia w mowie, ale też ograniczenie widzenia. Inne objawy guza mózgu, które mogą się pojawić to: ból połowy twarzy, szumy i dźwięki w uchu. Guz mózgu położony w okolicy pnia mózgowego prowadzi do asymetrii twarzy, problemów z przełykaniem, a nawet do krztuszenia się. Objawy guza mózgu, który naciska na drogi krążenia może doprowadzić do wodogłowia, nowotwory umiejscowione w jamie czaszki powodują zaburzenia równowagi, niepozwalające na precyzyjne ruchy przykładowo utrzymania drobnych przedmiotów w dłoni.
2. Objawy guza mózgu - leczenie
Guz mózgu bez względu na stopień złośliwości jest trudny do leczenia, ponieważ neurologia nowotworów guzów jest skomplikowana. Trudności przysparza również sama budowa i fizjologia mózgu. Dlatego też każdy z objawów guza mózgu powinien być skonsultowany z lekarzem. Guz mózgu jest poddawany najczęściej leczeniu skojarzonemu. Wszystko oczywiście zależy od jego umiejscowienia i stopnia złośliwości. W przypadku nowotworów niezłośliwych guz mózgu usuwany jest chirurgicznie, ale w większości przypadków operacja wspierana jest radioterapią. Objawy guza mózgu po wymienionych zabiegach i kuracjach mogą ustąpić.
Objawy guza mózgu mogą być leczone nowoczesnymi metodami, ale niestety w przypadku raka mózgu może dojść do nawrotów i odrastania. Dlatego guz mózgu jest również leczony chemioterapią. Niestety wiele przypadków kończy się przegraną lekarza i pacjenta, dlatego w dalszym ciągu naukowcy poszukują nowych metod walki z tą chorobą.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.