Guz trzustki – przyczyny, objawy, leczenie

Guz trzustki według lekarzy jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów. Bardzo często guz trzustki jest bezobjawowy, a w momencie, kiedy zaczynają się pojawiać jest już najczęściej za późno. Naukowcy cały czas pracują nad metodami i lekarstwem na ten rodzaj raka, ale niestety na chwilę obecną rokowania są złe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Guz trzustki – przyczyny

Według statystyk guz trzustki jest częściej diagnozowany u mężczyzn. Nie ma jednej przyczyny, która wywołuje chorobę, ale widoczny jest wyraźny wzrost zachorowań u osób w starszym wieku. Bardzo często guz trzustki jest diagnozowany u osób, które chorują na wrzody żołądka, cukrzycę, a także przewlekły stan zapalny trzustki. Według naukowców ryzyko zachorowania zwiększa się u nałogowych palaczy. Dietetycy i lekarze twierdzą, że guz trzustki pojawia się częściej u osób, które w swojej diecie mają dużą ilość mięsa, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w profilaktyce raka tak dużą uwagę zwraca się na właściwe, zdrowe odżywianie. Dieta powinna być bogata nie tylko w błonnik, ale także antyoksydanty, witaminę C, a także naturalne oleje roślinne.

Jednym z objawów, jakie daj guz trzustki jest nieustający ból brzucha
Jednym z objawów, jakie daj guz trzustki jest nieustający ból brzucha

2. Guz trzustki – objawy

Guz trzustki przez długi czas nie daje żadnych objawów. To, co może niepokoić to ciągły ból brzucha, znaczna utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego i żółtaczka. Mogą się także pojawić inne objawy o różnym natężeniu i częstotliwości. Do tych objawów należą: nudności i wymioty, zaparcia lub biegunka, anemia. Przy badaniu lekarz może wyczuć pod palcem guz w nadbrzuszu. Niestety, jeśli guz trzustki zostanie zdiagnozowany to stadium choroby jest już zaawansowane i choroba obejmuje także inne narządy.

To też warto wiedzieć

3. Guz trzustki – leczenie

Niestety statystyki pokazują, że chorzy trafiają do onkologa już z zaawansowanym stadium choroby, co zmniejsza szansę na wyzdrowienie. W większości przypadków chodzi o to, aby łagodzić objawy nowotworu. Onkolog zleca zabieg polegający na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co powoduje, że ból jest mniejszy. Dolegliwości bólowe są bardzo wyraźne i intensywne, dlatego choremu podawana jest morfina. Chory jest na diecie wysokobiałkowej i wysokokalorycznej. Bardzo ważne jest także ciągłe nawadnianie organizmu. Stosuje się także dożywianie pozajelitowe.

Sprawdź, jak opóźniasz swój metabolizm
Sprawdź, jak opóźniasz swój metabolizm [9 zdjęć]

Brak podstawowych składników odżywczych, zwłaszcza białek, sprawia, że metabolizm spowalnia. Przez kilka...

zobacz galerię

Guz trzustki wymaga odpowiedniej profilaktyki. Przede wszystkim należy rzucić palenie, bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Dietetycy zalecają gotowanie na parze i konkretne produkty dla przykładu białe, chude mięso, chude mleko, warzywa, owoce. Produkty, które powinny być wyeliminowane z jadłospisu to na pewno słodycze, grzyby, rośliny strączkowe, ostre przyprawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy