Trwa ładowanie...

Guz trzustki – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:03
Guz trzustki – przyczyny, objawy, leczenie
Guz trzustki – przyczyny, objawy, leczenie

Guz trzustki według lekarzy jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów. Bardzo często jest bezobjawowy, a w momencie, kiedy symptomy zaczynają się pojawiać, jest już najczęściej za późno. Naukowcy cały czas pracują nad metodami i lekarstwem na ten rodzaj raka, ale niestety na chwilę obecną rokowania są złe.

spis treści

1. Przyczyny guza tgrzustki

Według statystyk guz trzustki jest częściej diagnozowany u mężczyzn. Nie ma jednej przyczyny, która wywołuje chorobę, ale widoczny jest wyraźny wzrost zachorowań u osób w starszym wieku. Bardzo często guz trzustki jest diagnozowany u osób, które chorują na wrzody żołądka, cukrzycę, a także przewlekły stan zapalny trzustki.

Według naukowców ryzyko zachorowania zwiększa się u nałogowych palaczy.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

Dietetycy i lekarze twierdzą, że guz trzustki pojawia się częściej u osób, które w swojej diecie mają dużą ilość mięsa, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w profilaktyce raka tak dużą uwagę zwraca się na właściwe, zdrowe odżywianie. Dieta powinna być bogata nie tylko w błonnik, ale także antyoksydanty, witaminę C, a także naturalne oleje roślinne.

Jednym z objawów, jakie daj guz trzustki jest nieustający ból brzucha
Jednym z objawów, jakie daj guz trzustki jest nieustający ból brzucha

2. Objawy guza trzustki

Guz trzustki przez długi czas nie daje żadnych objawów. To, co może niepokoić to ciągły ból brzucha, znaczna utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego i żółtaczka.

Mogą się także pojawić inne objawy o różnym natężeniu i częstotliwości. Do tych objawów należą: nudności i wymioty, zaparcia lub biegunka, anemia.

Przy badaniu lekarz może wyczuć pod palcem guz w nadbrzuszu. Niestety, jeśli guz trzustki zostanie zdiagnozowany to stadium choroby jest już zaawansowane i choroba obejmuje także inne narządy.

To też warto wiedzieć

3. Metody leczenia i profilaktyka

Niestety statystyki pokazują, że chorzy trafiają do onkologa już z zaawansowanym stadium choroby, co zmniejsza szansę na wyzdrowienie. W większości przypadków chodzi o to, aby łagodzić objawy nowotworu.

Onkolog zleca zabieg polegający na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co powoduje, że ból jest mniejszy. Dolegliwości bólowe są bardzo wyraźne i intensywne, dlatego choremu podawana jest morfina. Chory jest na diecie wysokobiałkowej i wysokokalorycznej. Bardzo ważne jest także ciągłe nawadnianie organizmu. Stosuje się także dożywianie pozajelitowe.

Guz trzustki wymaga odpowiedniej profilaktyki. Przede wszystkim należy rzucić palenie, bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Dietetycy zalecają gotowanie na parze i konkretne produkty dla przykładu białe, chude mięso, chude mleko, warzywa, owoce. Produkty, które powinny być wyeliminowane z jadłospisu to na pewno słodycze, grzyby, rośliny strączkowe, ostre przyprawy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze