Guzek na wardze sromowej – najczęstsze przyczyny i leczenie
Guzek na wardze sromowej może pojawić się zarówno na powierzchni warg sromowych większych, jak i mniejszych. Najczęściej występuje pojedynczo, po jednej stronie ciała. Zwykle zmiany nie są groźne. Nie wolno ich jednak bagatelizować, ponieważ niektóre mogą być objawem poważniejszych schorzeń i wymagają leczenia. Co trzeba wiedzieć?
1. Co to jest guzek na wardze sromowej?
Guzek na wardze sromowej mniejszej lub większej może pojawić się z różnych przyczyn. Przybiera też różne formy. Najczęściej jest to niewielkie zgrubieni, ale i kaszak lub krostka czy owrzodzenie.
Najczęściej guzek na wardze sromowej, czyli parzystym fałdzie skóry chroniącym wejście do pochwy to:
- torbiel zastoinowa, czyli kaszak,
- objaw choroby wenerycznej, takiej jak kiła czy zakażenie HPV,
- włókniak,
- objaw zapalenia gruczołu Bartholina,
- rak sromu.
Torbiel zastoinowa
Torbiel na wardze sromowej, tzw. torbiel zastoinowa, nazywana jest powszechnie kaszakiem. Pojawia się, gdy dochodzi do zatkania przewodu gruczołu odpowiedzialnego za produkcję wydzieliny nawilżającej okolice ujścia pochwy martwymi komórkami, gęstą wydzieliną czy obrzęk wywołany przez stan zapalny okolicznych tkanek.
Guzek na wardze sromowej, który jest kaszakiem, rośnie powoli i zwykle nie boli. Najczęściej początkowo ma kolor skóry lub lekko żółtą barwę. Gdy dochodzi do nadkażenia znajdującej się w nim wydzieliny, pojawia się stan zapalny. Wówczas zmiana jest obrzęknięta, bolesna i zaczerwieniona.
Kaszaki na wargach sromowych najczęściej ustępują samoistnie wskutek pęknięcia zmiany i wyciśnięcia treści. Można także udać się do ginekologa, który nakłuje torbiel na wardze sromowej i opróżni ją.
Kiła
W przypadku kiły, choroby przenoszonej głównie drogą płciową, wywoływaną przez krętka bladego, po około trzech tygodniach od zakażenia w okolicy narządów płciowych kobiet pojawia się tak zwana pierwotna.
Zwykle jest to niebolący guzek na wargach sromowych, który następnie ulega owrzodzeniu i znika samoistnie. Typowe jest, że po kilku tygodniach choroba wraca w postaci uogólnionej wysypki. Guzek na sromie w początkowym przebiegu kiły może zostać zbagatelizowany, ponieważ nie daje żadnych objawów bólowych.
Kłykciny kończyste
Zmiany na wargach sromowych mogą również wywołać zakażenia wirusowe. Mowa o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV), ściślej mówiąc o podtypie HPV 6 i 11. To właśnie one odpowiadają za pojawienie się charakterystycznych kłykcin kończystych.
Zmiany u kobiet lokalizują się przede wszystkim w okolicach warg sromowych i w przedsionku pochwy. Początkowo kłykciny wyglądają jak mały guzek na wardze sromowej, po pewnym czasie rozrastają się i upodabniają się do różyczek kalafiora.
Włókniak sromu
Guzek na wargach sromowych może być także włókniakiem. To nowotwór niezłośliwy, który wygląda jak guzek, torbiel lub drobna narośl na wardze sromowej.
Jedyną metodą leczenia jest jego wycięcie. Tego typu guzki na wargach sromowych można usunąć chirurgicznie, laserowo czy przez wymrażanie. Niestety nie znikają samoistnie.
Zapalenie gruczołu Bartholina
Guzki na wargach sromowych mogą być objawem zapalenia gruczołu Bartholina. To parzysty narząd znajdujący się w obrębie warg sromowych mniejszych, niedaleko ujścia cewki moczowej. Jego rolą jest produkowanie śluzu, który nawilża pochwę.
Gdy dochodzi do blokady przewodu i zastoju treści, pojawia się zapalenie gruczołu Bartholina. Jego objawem jest bolesny guzek na wardze sromowej mniejszej. Dolegliwości nasilają się w czasie chodzenia, poruszania się czy siadania. Jego leczenie wymaga interwencji lekarskiej. Polega na nacięciu zmiany w celu odprowadzeniu na zewnątrz zalegającej wydzieliny.
Rak sromu
Niestety guzek na wardze sromowej, zwłaszcza z widocznym na szczycie owrzodzeniem, może być objawem nowotworu sromu. Rak sromu może mieć postać:
- endofityczną, czyli drążącą w głąb tkanek,
- egzofityczną – wówczas manifestuje się jako guzek wyrośl, czy zgrubienie na wardze sromowej.
Ponieważ zmiana ma tendencję do naciekania, w krótkim czasie dochodzi do rozsiewu nowotworu na inne tkanki. Terapia na wczesnym etapie jest ograniczona do leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na wycięciu guza wraz z wargami sromowymi. Nowotwór ten dotyka najczęściej kobiety po 60. roku życia.
2. Guzek na wardze sromowej - jak leczyć
Postępowanie w przypadku zmiany, jaką jest guzek na wardze sromowej, zależy od przyczyny. Niektóre z nich znikają samoistnie, inne wymagają interwencji chirurga. Wiele można leczyć, stosując miejscowe leki. Pozostałe wymagają leczenia ogólnego. To dlatego, aby pozbyć się dokuczliwego lub niepokojącego guzka na wardze sromowej, należy skontaktować się z ginekologiem.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.