Trwa ładowanie...

Guzek na wardze sromowej – najczęstsze przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
24.08.2021 12:54
Guzek na wardze sromowej warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Guzek na wardze sromowej warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. (unsplash)

Guzek na wardze sromowej może pojawić się zarówno na powierzchni warg sromowych większych, jak i mniejszych. Najczęściej występuje pojedynczo, po jednej stronie ciała. Zwykle zmiany nie są groźne. Nie wolno ich jednak bagatelizować, ponieważ niektóre mogą być objawem poważniejszych schorzeń i wymagają leczenia. Co trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest guzek na wardze sromowej?

Guzek na wardze sromowej mniejszej lub większej może pojawić się z różnych przyczyn. Przybiera też różne formy. Najczęściej jest to niewielkie zgrubieni, ale i kaszak lub krostka czy owrzodzenie.

Najczęściej guzek na wardze sromowej, czyli parzystym fałdzie skóry chroniącym wejście do pochwy to:

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"
  • torbiel zastoinowa, czyli kaszak,
  • objaw choroby wenerycznej, takiej jak kiła czy zakażenie HPV,
  • włókniak,
  • objaw zapalenia gruczołu Bartholina,
  • rak sromu.

Torbiel zastoinowa

Torbiel na wardze sromowej, tzw. torbiel zastoinowa, nazywana jest powszechnie kaszakiem. Pojawia się, gdy dochodzi do zatkania przewodu gruczołu odpowiedzialnego za produkcję wydzieliny nawilżającej okolice ujścia pochwy martwymi komórkami, gęstą wydzieliną czy obrzęk wywołany przez stan zapalny okolicznych tkanek.

Guzek na wardze sromowej, który jest kaszakiem, rośnie powoli i zwykle nie boli. Najczęściej początkowo ma kolor skóry lub lekko żółtą barwę. Gdy dochodzi do nadkażenia znajdującej się w nim wydzieliny, pojawia się stan zapalny. Wówczas zmiana jest obrzęknięta, bolesna i zaczerwieniona.

Kaszaki na wargach sromowych najczęściej ustępują samoistnie wskutek pęknięcia zmiany i wyciśnięcia treści. Można także udać się do ginekologa, który nakłuje torbiel na wardze sromowej i opróżni ją.

Kiła

W przypadku kiły, choroby przenoszonej głównie drogą płciową, wywoływaną przez krętka bladego, po około trzech tygodniach od zakażenia w okolicy narządów płciowych kobiet pojawia się tak zwana pierwotna.

Zwykle jest to niebolący guzek na wargach sromowych, który następnie ulega owrzodzeniu i znika samoistnie. Typowe jest, że po kilku tygodniach choroba wraca w postaci uogólnionej wysypki. Guzek na sromie w początkowym przebiegu kiły może zostać zbagatelizowany, ponieważ nie daje żadnych objawów bólowych.

Kłykciny kończyste

Zmiany na wargach sromowych mogą również wywołać zakażenia wirusowe. Mowa o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV), ściślej mówiąc o podtypie HPV 6 i 11. To właśnie one odpowiadają za pojawienie się charakterystycznych kłykcin kończystych.

Zmiany u kobiet lokalizują się przede wszystkim w okolicach warg sromowych i w przedsionku pochwy. Początkowo kłykciny wyglądają jak mały guzek na wardze sromowej, po pewnym czasie rozrastają się i upodabniają się do różyczek kalafiora.

Włókniak sromu

Guzek na wargach sromowych może być także włókniakiem. To nowotwór niezłośliwy, który wygląda jak guzek, torbiel lub drobna narośl na wardze sromowej.

Jedyną metodą leczenia jest jego wycięcie. Tego typu guzki na wargach sromowych można usunąć chirurgicznie, laserowo czy przez wymrażanie. Niestety nie znikają samoistnie.

Zapalenie gruczołu Bartholina

Guzki na wargach sromowych mogą być objawem zapalenia gruczołu Bartholina. To parzysty narząd znajdujący się w obrębie warg sromowych mniejszych, niedaleko ujścia cewki moczowej. Jego rolą jest produkowanie śluzu, który nawilża pochwę.

Gdy dochodzi do blokady przewodu i zastoju treści, pojawia się zapalenie gruczołu Bartholina. Jego objawem jest bolesny guzek na wardze sromowej mniejszej. Dolegliwości nasilają się w czasie chodzenia, poruszania się czy siadania. Jego leczenie wymaga interwencji lekarskiej. Polega na nacięciu zmiany w celu odprowadzeniu na zewnątrz zalegającej wydzieliny.

Rak sromu

Niestety guzek na wardze sromowej, zwłaszcza z widocznym na szczycie owrzodzeniem, może być objawem nowotworu sromu. Rak sromu może mieć postać:

  • endofityczną, czyli drążącą w głąb tkanek,
  • egzofityczną – wówczas manifestuje się jako guzek wyrośl, czy zgrubienie na wardze sromowej.

Ponieważ zmiana ma tendencję do naciekania, w krótkim czasie dochodzi do rozsiewu nowotworu na inne tkanki. Terapia na wczesnym etapie jest ograniczona do leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na wycięciu guza wraz z wargami sromowymi. Nowotwór ten dotyka najczęściej kobiety po 60. roku życia.

2. Guzek na wardze sromowej - jak leczyć

Postępowanie w przypadku zmiany, jaką jest guzek na wardze sromowej, zależy od przyczyny. Niektóre z nich znikają samoistnie, inne wymagają interwencji chirurga. Wiele można leczyć, stosując miejscowe leki. Pozostałe wymagają leczenia ogólnego. To dlatego, aby pozbyć się dokuczliwego lub niepokojącego guzka na wardze sromowej, należy skontaktować się z ginekologiem.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze