Trwa ładowanie...

Guzy w jego mózgu rosły przez pięć lat. Jedynym objawem był ból głowy

 Karolina Rozmus
18.03.2022 15:22
Mężczyzna miał tylko jeden objaw guza mózgu
Mężczyzna miał tylko jeden objaw guza mózgu (Facebook)

Dziś ma 57 lat i przez ostatnie pięć lat żył z dwoma guzami w mózgu. Doskwierały mu tylko nocne bóle głowy, które mijały każdego poranka. Podczas operacji udało się usunąć guzy, ale to nie był koniec problemów zdrowotnych mężczyzny.

spis treści

1. Diagnoza padła nieoczekiwanie

Tim Cooper po dniu spędzonym z przyjaciółmi wracał do domu. Czuł się dobrze, gdy nagle stracił przytomność i przewrócił się, uderzając głową w chodnik. Dostrzegł to przypadkowy przechodzień, który niezwłocznie wezwał karetkę.

Cooper stracił przytomność w czasie powrotu do domu
Cooper stracił przytomność w czasie powrotu do domu (Facebook)
Zobacz film: "Lekarze odesłali ją do domu. Okazało się, że ma raka"

W szpitalu Cooper odzyskał przytomność, ale chwilę później zwymiotował, a lekarze zrozumieli, że stan mężczyzny może być poważny. Potwierdziły to skany mózgu, które ujawniły dwa guzy w płacie czołowym. Dla mężczyzny diagnoza była szokiem.

- Nie miałem problemów ze zdrowiem poza niewielką nadwagą, zanim dowiedziałem się, że mam guza mózgu – powiedział Cooper.

Kolejne tygodnie były trudne zarówno dla chorego, jak i dla jego żony.

- Moja żona w pełni zdała sobie sprawę z powagi diagnozy i musiała sama się z tym wszystkim zmierzyć – przyznał.

Trzy tygodnie później Tim trafił na stół operacyjny. Zabieg udał się – neurochirurdzy usunęli guzy w całości, a biopsja potwierdziła, że nie były złośliwe. Jednak to nie był koniec zmagań Coopera z chorobą.

2. Komplikacje po operacji usunięcia guzów

- W wyniku tego, jak bardzo mój mózg został pocięty podczas operacji, cierpiałem na psychozę organiczną, która została spotęgowana przez złą reakcję na moje leki przeciwpadaczkowe. Odczuwałem poważne skutki uboczne – wspomina mężczyzna.

Zaburzenia psychotyczne, których pojawienie się może być spowodowane m.in. przez uszkodzenia mózgu czy zatrucie alkoholem, lekami lub narkotykami, przejawiają się na różne sposoby. Najczęściej mówi się o urojeniach, halucynacjach i omamach, zaburzeniach myślenia czy zachowania, a także zobojętnieniu czy wręcz przeciwnie – nadmiernym pobudzeniu chorego.

- Stałem się agresywny, zachowywałem się dziwnie i podejmowałem irracjonalne decyzje – opowiada Tim i dodaje, że musiał poddać się leczeniu szpitalnemu pod opieką neuropsychiatrów oraz stosować leki przeciwpsychotyczne. Jego małżeństwo przechodziło wtedy ciężkie chwile.

Gdy wyszedł ze szpitala, podjął decyzję, że napisze książkę. Ukazała się pod tytułem "Kamień w mojej głowie".

- Czułem, że muszę to napisać, aby dać innym nadzieję. Jestem jednym ze szczęśliwców – przyznał Cooper.

3. Guz mózgu – jakie może dawać objawy?

Choć objawy guza mózgu są zależne m.in. od rozmiaru i umiejscowienia zmian, to istnieje szereg dolegliwości uważanych za najbardziej typowe.

Są to:

  • silne, nawracające bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • mdłości i wymioty,
  • zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją, a także kojarzeniem faktów,
  • zaburzenia równowagi,
  • napady padaczkowe,
  • senność i brak energii oraz osłabienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze