Trwa ładowanie...

David Harbour z "Stranger Things" chciał odebrać sobie życie. Gwiazdor Netflixa zmagał się z poważną chorobą

Gwiazdor "Stranger Things" opowiada o zmaganiach z poważną chorobą. David Harbour chciał odebrać sobie życie
Gwiazdor "Stranger Things" opowiada o zmaganiach z poważną chorobą. David Harbour chciał odebrać sobie życie (Getty Images)

David Harbour wciela się w rolę Hoppera w hitowym serialu Netflixa Stranger Things – policjanta-alkoholika, który staje się jednym z głównych bohaterów fikcyjnego miasteczka Hawkins. Aktor otworzył się na temat zmagań z chorobą afektywną dwubiegunową i alkoholizmem, których podobnie jak grany przez niego bohater, doświadczył w przeszłości.

spis treści

1. Problemy z alkoholem zaczęły się już w młodości

Harbour już jako młody człowiek zmagał się z problemami alkoholowymi, które rozrosły się do takich rozmiarów, że aktor rozważał odebranie sobie życia. W rozmowie z "The Guardian" przyznał, że przed wykonaniem tragicznego kroku powstrzymała go troska o ukochanego kota.

- Zastanawiałem się, kto się tym kotem zaopiekuje? Byłem też przerażony myślą, że umrę w moim mieszkaniu i że nikt tego nie zauważy, a kot w końcu mnie zje - mówił podczas wywiadu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Oprócz problemów z alkoholem w wieku 25-lat u Davida zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Aktor trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie została mu udzielona pomoc. W wywiadzie dla "The Guardian" wyjaśnił, że jego chorobę wywołało pragnienie rozwiązania wszystkich problemów świata.

Szczęśliwie leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, a stan zdrowia Harboura poprawił się na tyle, że mógł wrócić do aktorstwa.

- Udało mi się ukończyć 35 lat i myślę, że odniosłem spory sukces. Mogłem zapłacić czynsz za mieszkanie i mieć jedzenie na stole, z czego byłem bardzo zadowolony - powiedział aktor.

Problemy z alkoholem zaczęły się u aktora już w młodości
Problemy z alkoholem zaczęły się u aktora już w młodości (Facebook)

2. Czym charakteryzuje się choroba dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa, kiedyś znana jako depresja maniakalna, objawia się występowaniem epizodów depresji i manii. Pomiędzy tymi epizodami zwykle występują okresy remisji, tj. całkowitego braku objawów lub utrzymywania się nielicznych objawów o niewielkim nasileniu.

Chorobę najczęściej rozpoznaje się w młodym wieku (przed 35. rokiem życia) i przyczynia się ona do negatywnych konsekwencji we wszystkich aspektach życia (funkcjonowanie społeczne, rodzinne, zawodowe, kondycja ekonomiczna, możliwość realizowania swojego potencjału intelektualnego).

Objawy depresji w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej można poznać po wyraźnym spadku energii i aktywności życiowej oraz:

  • zmęczeniu,
  • trudności w rozpoczynaniu czy podejmowaniu nawet prostych decyzji, czy codziennych działań takich jak wstanie z łóżka, wykonanie czynności higienicznych,
  • znacznym spowolnieniem tempa myślenia i wypowiedzi,
  • zaburzeniach koncentracji i uwagi,
  • zaburzeniach pamięci.

Epizody maniakalne charakteryzują się:

  • nadmiernym poczuciem radości i szczęścia (euforii), zazwyczaj nieadekwatnym do sytuacji,
  • nadpobudliwością,
  • drażliwością,
  • agresją,
  • autoagresją,
  • wrogością,
  • narzucaniem własnej woli,
  • trudnym do zrozumienia słowotokiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze