Trwa ładowanie...

Haszysz – czym jest, jak działa i czym grozi?

Haszysz to narkotyk, który podobnie jak marihuanę, wytwarza się z konopi indyjskich lub konopi siewnych z tą różnicą, że nie powstaje z liści, a z żywicy. Po połączeniu z tłuszczem przypomina tabliczkę czekolady. Pali się go najczęściej w formie skręconego papierosa lub przy pomocy lufki. Czym jeszcze różni się od marihuany? Jak działa? Czy uzależnia?

spis treści

1. Co to haszysz?

Haszysz, potocznie hasz, podobnie jak marihuana, jest przetworem konopi indyjskich lub konopi siewnych z rodziny konopiowatych. To rośliny, które zawierają kannabinole, substancje pobudzające receptory kannabinoidowe.

Zobacz film: "Legalna marihuana w Niemczech? Może to się wydarzyć już niedługo"

Główna, obecna w nich substancja psychoaktywna to należący do tej grupy tetrahydrokannabinol (THC). To substancja psychoaktywna i organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu, który jest nierozpuszczalny w wodzie i rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych.

Zarówno konopie siewne (Cannabis sativa L.), jak i konopie indyjskie (Cannabis indica Lam.) są używką czy narkotykiem z uwagi na obecność zwiększonej ilości THC w porównaniu z innymi gatunkami konopi.

Jak powstaje hasz?

Haszysz otrzymuje się z odpowiednio spreparowanej – zlepionej i sprasowanej – żywicy krzewu konopi (marihuana to zioło, susz z liści i kwiatostanów roślin). Aby go uzyskać, do żywicy dodaje się tłuszcz stały lub miód.

Haszysz a zioło – różnica

Haszysz, w porównaniu z marihuaną, zawiera więcej THC, to jest substancji, która odpowiada za halucynogenne działanie narkotyku. Haszysz zawiera około 1-10 proc. THC, zaś marihuana od 4 do 15 proc. Hasz jest czarny na zewnątrz i ciemnobrązowy wewnątrz. Zapach palonego haszyszu jest dość charakterystyczny, tak jak i aromat marihuany.

Legalność haszyszu

Produkcja i posiadanie haszyszu są w Polsce nielegalne. W myśl ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku grozi za to kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat.

2. Działanie haszyszu

Haszysz bywa palony z tytoniem w postaci ręcznie robionych papierosów (joint, skręt) lub z zastosowaniem fajki bądź fajki wodnej (bongo). Popularna jest zwłaszcza waporyzacja haszyszu.

Za działanie haszyszu odpowiada tetrahydrokannabinol. Doznania w dużej mierze zależą od ilości zażytego narkotyku. Zwykle pojawia się wiele pozytywnych wrażeń, takich jak:

 • poczucie błogości,
 • rozluźnienie,
 • euforia,
 • szczęście,
 • pozytywne nastawienie do ludzi i świata,
 • uczucie niewrażliwości na negatywne bodźce,
 • gadatliwość,
 • nadmierna wesołość,
 • nadwrażliwość zmysłowa, wyostrzenie zmysłu wzroku i słuchu,
 • ekscytacja,
 • nadczynność psychoruchowa,
 • wypowiedzi oderwane od kontekstu.

Przy dużych dawkach po haszyszu mogą być odczuwane stany:

Pojawiają się także:

Jak długo trzyma hasz? To zależy. Zwykle faza po haszyszu trwa od godziny do 4 godzin.

3. Skutki uzależnienia od haszyszu

Czy haszysz uzależnia? Tak. Substancja nie powoduje uzależnienia fizycznego, a psychiczne. Jest ono nie mniej dokuczliwe, a trudniejsze do wyleczenia. Zwykle wymaga pomocy specjalisty, terapeuty uzależnień.

W związku z uzależnieniem od haszyszu obserwuje się obniżenie potencjału intelektualnego, zaburzenia w zakresie komunikacji i współżycia z ludźmi, pogorszenie pamięci i zdolności koncentracji (typowe jest rozkojarzenie, roztargnienie, niemożność zebrania myśli).

Specjaliści u osób uzależnionych od marihuany i haszyszu często rozpoznają zespół amotywacyjny, objawem którego jest brak motywacji do działania, otępienie, apatia, zaburzenia pamięci i brak celów w życiu.

Ma to związek z tym, że THC, z uwagi na swoje właściwości (jest nierozpuszczalny w wodzie, ale rozpuszczalny w tłuszczach), pozostaje w organizmie nawet przez miesiąc. Gromadzi się nie tylko komórkach tłuszczowych organizmu, ale i komórkach glejowych mózgu. Z tego powodu jego długotrwałe przyjmowanie skutkuje spowolnieniem przekazywania impulsów nerwowych.

W skrajnych przypadkach uzależnienie od haszyszu prowadzi do halucynacji, ruchów pląsawiczych, zaburzeń płodności i widzenia, a nawet depresji.

Po dłuższym nieużywaniu haszyszu u osoby uzależnionej pojawia się zespół abstynencyjny, dla którego typowe jest rozdrażnienie, obniżony nastrój (pojawia się apatia, bierność), brak energii i chęci życia. Często dokucza bezsenność oraz natrętne, obsesyjne myśli o narkotyku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza