HCV przeciwciała – charakterystyka, wskazania, opis badania, wynik badania
Wirusowe zapalenie wątroby często rozwija się w organizmie, nie dając żadnych objawów. Przez kilka lat pacjent może nie wiedzieć, że jego wątroba jest poważnie zakażona. Aby mieć pewność, że wirusowe zapalenie wątroby nie dotyczy nas, dobrze jest wykonać badanie na przeciwciała HCV. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i poddaniu jej dalszej analizie. U osoby zdrowej nie występują przeciwciała anty-HCV. Wynik pozytywny oznacza, że że organizm miał styczność z wirusem HCV. Czy badanie na przeciwciała jest bolesne? Jak wygląda i ile kosztuje wykonanie badania HCV?
1. Badanie przeciwciał anty-HCV a wirusowe zapalenie wątroby typu C
Bardzo ważne jest rutynowe badanie przeciwciał anty-HCV, gdyż przy wcześnym wykryciu wirusowego zapalenia wątroby typu C, możliwe jest zatrzymanie postępu choroby.
HCV jest wirusem odpowiedzialnym za wywołanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wirus HCV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, mimo że wątroba może być już doszczętnie zniszczona. Osoby u których występują przeciwciała anty-HCV i doszło do zarażenia wirusem przez długo czas mogą trwać w niewiedzy co do swojego stanu. Choroba może rozwijać się powoli, a jej objawy mogą być mało zauważalne.
Często o zarażeniu wirusem HCV pacjent dowiaduje się przypadkowo, gdy jego wątroba jest w fazie marskości albo innej poważnej choroby, np. raka wątroby. U niektórych pacjentów występowanie przeciwciał anty-HCV jest dostrzegalne dopiero po około 5-30 latach od dnia zakażenia. Schorzenie bardzo często występuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, co przyczynia się do coraz gorszego stanu zdrowia pacjenta.
Badanie przeciwciał anty-HCV swoistych dla antygenów wirusa zapalenia wątroby typu C jest najważniejszym testem przesiewowym w rozpoznawaniu HCV.
2. Przeciwciała anty-HCV
Przeciwciała anty-HCV obecne są w surowicy krwi zarażonego pacjenta. Wirusem odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C można zarazić się poprzez krew. Wirus powoli uszkadza komórki wątroby (hepatocyty), jeżeli układ immunologiczny nie jest w stanie się obronić, to zakażenie może przejść w stan przewlekły.
Najczęściej do zarażenia wirusem dochodzi wskutek:
- transfuzji krwi,
- stosowania narkotyków,
- odbycia stosunku seksualnego z osobą zarażoną wirusowym zapaleniem wątroby typu C,
- porodu (gdy matka jest nosicielką wirusa HCV),
- skaleczenia igłą (np. w gabinecie zabiegowym).
Wśród innych czynników ryzyka wymienić należy również:
- usunięcie zęba,
- wszczepienie implantu zęba
- długotrwałą hospitalizację,
- regularne korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych (czynnikami ryzyka mogą być np. makijaż permanenty, zabieg usuwania brodawki, zabieg usunięcia znamion lub tatuażu),
- regularne korzystanie z usług gabinetów fryzjerskich,
- zabiegi takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia.
Pamiętajmy, że pozytywny wynik badania na obecność przeciwciał anty HCV wcale nie musi oznaczać, że organizm został zakażony wirusem. Może również sygnalizować, że organizm miał kontakt z wirusem lecz zdołał zwalczyć zagrożenie.
3. Wskazania do wykonania badania na przeciwciała anty-HCV
Badanie na przeciwciała HCV wykonuje się w przypadku podejrzenia, iż dana osoba może być nosicielem wirusowego zapalenia wątroby. Do tych osób można zaliczyć osoby, które miały kontakt z osobami zarażonymi. Początkowo rozwój choroby może przebiegać (i zazwyczaj tak jest) całkowicie bezobjawowo, dlatego warto jest wykonać badanie na przeciwciała HCV.
Oznaczenie stężenia przeciwciał anty-HCV powinny wykonać osoby, które:
miały zdiagnozowane nieprawidłowe próby wątrobowe,
odczuwają bóle stawów i mięśni;
nagminnie są osłabione;
miewają świąd skóry;
są apatyczne, mają obniżony nastrój;
miały wykonywaną transfuzję krwi,
poddawały się bronchoskopii, kolonoskopii lub gastroskopii,
uległy skaleczeniu się igłami w szpitalach, salonach tatuażu i innych miejscach;
miały lub mają dużą liczbę partnerów seksualnych.
Warto rozważyć wykonanie badania na obecność przeciwciał anty-HCV, jeśli byliśmy narażeni na któryś z tych czynników. Tak naprawdę badanie przeciwciał HCV powinien wykonać każdy. Nie trzeba płacić za badanie, jeżeli dostaniemy na nie skierowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.. Badanie to wykonuje niemalże każde laboratorium, a jego cena wynosi około 30-40 złotych.
4. Jak przebiega badanie na przeciwciała HCV?
Do wykonania badania na przeciwciała HCV pacjent nie musi się specjalne przygotowywać. Ważne jest, aby przed pobraniem krwi był na czczo, a na samo badanie udał się w godzinach możliwie porannych. Krew do badania na obecność przeciwciał HCV pobierana jest z żyły łokciowej. Badanie na przeciwciała HCV jest całkowicie bezbolesne i szybkie. Badanie na przeciwciała HCV kosztuje zaledwie 30 złotych.
5. Ile czeka się na wynik badania?
Jeżeli pacjent zdecydował się na wykonanie badania na przeciwciała HCV, to na wyniki badania czeka zazwyczaj kilka dni. Jeżeli pacjent jest całkowicie zdrowy, to wynik na przeciwciała HCV powinien być ujemny.
Musisz to wiedzieć
Należy pamiętać, że po otrzymaniu wyników na obecność przeciwciał anty HCV niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli wynik na przeciwciała HCV okaże się dodatni, to mimo wszystko nie wiadomo, w jakim stopniu pacjent jest zarażony. Zazwyczaj przeprowadzane jest dodatkowe badanie HCV-RNA metodą PCR. Badanie to wykrywa materiał genetyczny wirusa C-RNA we krwi. Koszt badania to około 300 złotych. Zadaniem lekarza prowadzącego jest określenie, jak powinno przebiegać dalsze leczenie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.