Przejdź na WP

HCV przeciwciała – charakterystyka, wskazania, opis badania, wynik badania

Wirusowe zapalenie wątroby często rozwija się w organizmie, nie dając żadnych objawów. Przez kilka lat pacjent może nie wiedzieć, że jego wątroba jest poważnie zakażona. Aby mieć pewność, że wirusowe zapalenie wątroby nie dotyczy nas, dobrze jest wykonać badanie na przeciwciała HCV. Czy badanie na przeciwciała jest bolesne? Jak wygląda i ile kosztuje wykonanie badania HCV?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. HCV przeciwciała – charakterystyka

Bardzo ważne jest rutynowe badanie przeciwciał HCV, gdyż przy wcześnym wykryciu wirusowego zapalenia wątroby typu C, możliwe jest zatrzymanie postępu choroby.

HCV jest wirusem odpowiedzialnym za wywołanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wirus HCV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, mimo że wątroba może być już doszczętnie zniszczona. Często o zarażeniu wirusem HCV pacjent dowiaduje się przypadkowo, gdy jego wątroba jest w fazie marskości albo innej poważnej choroby.

Przeciwciała HCV obecne są w surowicy krwi zarażonego pacjenta. Wirusem odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C można zarazić się poprzez krew. Wirus powoli uszkadza komórki wątroby, jeżeli układ immunologiczny nie jest w stanie się obronić, to zakażenie może przejść w stan przewlekły.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada...

zobacz galerię

2. HCV przeciwciała – wskazania

Badanie na przeciwciała HCV wykonuje się w przypadku podejrzenia, iż dana osoba może być nosicielem wirusowego zapalenia wątroby. Do tych osób można zaliczyć osoby, które miały kontakt z osobami zarażonymi. Początkowo rozwój choroby może przebiegać (i zazwyczaj tak jest) całkowicie bezobjawowo, dlatego warto jest wykonać badanie na przeciwciała HCV.

Oznaczenie stężenia przeciwciał HCV powinny wykonać osoby, które:

  • odczuwają bóle stawów i mięśni;

  • nagminnie są osłabione;

  • miewają świąd skóry;

  • są apatyczne, mają obniżony nastrój;

  • miały wykonywaną transfuzję krwi;

  • uległy skaleczeniu się igłami w szpitalach, salonach tatuażu i innych miejscach;

  • miały lub mają dużą liczbę partnerów seksualnych.

Tak naprawdę badanie przeciwciał HCV powinien wykonać każdy. Nie trzeba płacić za badanie, jeżeli dostaniemy na nie skierowanie z NFZ. Badanie to wykonuje niemalże każde laboratorium.

3. HCV przeciwciała – opis badania

Do wykonania badania na przeciwciała HCV pacjent nie musi się specjalne przygotowywać. Ważne jest, aby przed pobraniem krwi był na czczo, a na samo badanie udał się w godzinach możliwie porannych. Krew do badania na obecność przeciwciał HCV pobierana jest z żyły łokciowej. Badanie na przeciwciała HCV jest całkowicie bezbolesne i szybkie. Badanie na przeciwciała HCV kosztuje zaledwie 30 złotych.

4. HCV przeciwciała – wynik badania

Jeżeli pacjent zdecydował się na wykonanie badania na przeciwciała HCV, to na wyniki badania czeka zazwyczaj kilka dni. Jeżeli pacjent jest całkowicie zdrowy, to wynik na przeciwciała HCV powinien być ujemny.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli wynik na przeciwciała HCV okaże się dodatni, to mimo wszystko nie wiadomo, w jakim stopniu pacjent jest zarażony. Zazwyczaj przeprowadzane jest dodatkowe badanie HCV-RNA metodą PCR. Należy pamiętać, że z każdym wynikiem pacjent powinien zgłosić się do lekarza prowadzącego, który określi jak, powinno przebiegać dalsze leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy