Helicobacter pylori - leczenie i diagnostyka. Dlaczego to ważne?
Helicobacter pylori - leczenie konwencjonalne, jak i wspierająca terapię dietą są bardzo ważne, ponieważ pozwalają usunąć z organizmu te groźne patogeny. Choć bakterie nie zawsze wywołują dolegliwości, mają negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka. Mogą prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Co trzeba wiedzieć?
1. Helicobacter pylori – leczenie farmakologiczne
Helicobacter pylori – leczenie, diagnostyka i rozpoznanie objawów w tym przypadku są bardzo ważne, ponieważ te Gram-ujemne bakterie nie są obojętne dla organizmu. Zmieniają pH żołądka na zasadowe, a i wytwarzają toksyny, które mają negatywny wpływ na błonę śluzową organu.
W przypadku zakażenia Helicobacter pylori najczęściej przez długi czas nie pojawiają się żadne objawy. Patogeny mogą bytować w organizmie „po cichu” wywołując zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka i owrzodzenia. Symptomem obecności Helicobacter pylori są:
- bóle brzucha,
- nudności,
- biegunki,
- wzdęcia,
- uczucie pełności po jedzeniu,
- niestrawność,
- zgaga,
- odbijanie,
- osłabiony apetyt,
- chudnięcie.
Bakterie helicobacter pylori są groźne, ponieważ mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. To na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa oraz nowotwory żołądka, zwłaszcza chłoniaki.
Helicobacter pylori - jak leczyć farmakologicznie?
Helicobacter pylori wymaga zastosowania antybiotykoterapii z włączeniem inhibitora pompy protonowej. Leczenie ma na celu eliminację (eradykację) bakterii z organizmu. Jest konieczne w każdym przypadku wykrycia patogenów.
Zalecany schemat leczenia Helicobacter pylori pierwszego wyboru to 14-dniowe leczenie przebiegające w warunkach domowych. Stosuje się terapię skojarzoną, która polega na połączeniu dwóch różnych antybiotyków oraz jednego IPP, to jest leku zmniejszającego wydzielanie soku żołądkowego.
Z leków przeciwbakteryjnych najczęściej stosuje się amoksycylinę, klarytromycynę lub metronidazol, a z inhibitorów pompy protonowej: omeprazol, pantoprazol lub lansoprazol.
2. Helicobacter pylori – dieta
Leczenie helicobacter pylori wymaga odpowiedniego odżywiania się. Oznacza to, że dieta osoby chorej powinna być zasobna w:
- antyoksydanty,
- witaminę C,
- witaminę E,
- beta-karoten.
Wskazane są lekkostrawne posiłki oraz poszywanie produktów o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym. Ważne jest ograniczenie czekolady, ostrych przypraw, napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty oraz tłustych pokarmów.
3. Co to jest Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori to Gram-ujemna bakteria, która zasiedla błonę śluzową żołądka. Ma spiralny kształt i zdolność do zobojętnienia kwaśnego środowiska, dzięki czemu może przetrwać w niekorzystnych warunkach.
Można się nią zarazić drogą pokarmową, najczęściej podczas picia napoju z tej samej butelki czy pocałunku. Po leczeniu i usunięciu infekcji możliwe jest ponowne zakażenie, po kontakcie z chorym.
Czynnikami ryzyka są słabe warunki mieszkaniowe i ekonomiczne, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, picie nieprzegotowanej wody oraz spożywanie alkoholu i nałogowe palenie tytoniu. Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne, ale i rasowe (w przypadku osób czarnoskórych częstość zakażeń jest wyższa niż u osób rasy białej).
4. Diagnostyka Helicobacter pylori
W celu rozpoznania zakażenia specjalista wykonuje się różne badania, takie jak:
- oznaczenie przeciwciał w krwi (testy można kupić w aptece). Metoda nie jest skuteczna w ocenie leczenia, a jedynie zakażenia,
- badanie kału - oznaczenie antygenu bakterii w kale (testy można kupić w aptece).
- mocznikowy test oddechowy – bezbolesny, wykonywany w laboratorium.,
- badanie gastroskopowe z testem urazowym. W czasie gastroskopii pobiera się wycinek błony śluzowej żołądka i ocenia się go pod kątem zmian zapalnych lub nowotworowych. Ponadto wykonuje się test ureazowy, w którym fragment tkanki nakłada się na wskaźnik z mocznikiem.
Wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki Helicobacter pylori jest:
- niedokrwistość z niedoboru żelaza o nieznanej przyczynie,
- choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
- niedobór witaminy B12,
- zanikowe zapalenie żołądka,
- długotrwała terapia lecznicza inhibitorami pompy protonowej
- przypadki raka żołądka w rodzinie.
Do lekarza pierwszego kontaktu powinny zgłosić się także osoby, które zauważyły niepokojące objawy lub wykonały test w warunkach domowych z wynikiem pozytywnym.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.